Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

MDK-DŚT rozdaje pieniądze na kulturę!

Chcesz zorganizować koncert, wystawę, spotkanie autorskie z ulubionym pisarzem, przegląd filmowy, spektakl czy warsztaty, ale nie masz na to środków i odpowiedniego doświadczenia? Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych wychodzi naprzeciw takim propozycjom, ogłaszając konkurs „Kultura wspólna sprawa” na najciekawsze wydarzenie kulturalne, oddolną inicjatywę mieszkańców Łomży. Do zdobycia jest grant w wysokości do 2000 złotych, a do tego MDK zapewnia wszelką pomoc merytoryczną, techniczną i zaplecze lokalowe. – Liczymy, że ten projekt będzie takim twórczym impulsem i uwolni energię, która drzemie w ludziach! – podkreśla dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zachęcając do udziału w konkursie.

– Ta inicjatywa została zainspirowana udziałem w ogólnopolskim projekcie „Zaproś nas do siebie!“ – mówi Krzysztof Zemło. – Byliśmy wśród kilkunastu domów kultury z całego kraju, spotykaliśmy się, wymienialiśmy się doświadczeniami i wzajemnie inspirowaliśmy się do nowych działań,  analizując też oddolne inicjatywy i badając potrzeby kulturalne społeczeństwa. I uznaliśmy, że warto pomyśleć o czymś takim, zaproponować lokalnej społeczności małe granty na kulturę. 
Efekt to nowatorska w Łomży inicjatywa, konkurs skierowany do osób aktywnych w różnym wieku, mający wyłonić najciekawszą imprezę kulturalną. Co do jej rodzaju i wymiaru nie ma żadnych ograniczeń – jeśli ktoś zna na przykład świetnego malarza i chciałby zorganizować mu w Łomży wystawę, bądź zaprosić tu na koncert artystę nietuzinkowego, ale niszowego, ma teraz szansę realizacji tych planów. Mile widziane są też wszelkie propozycje kulturalno-edukacyjne, takie jak warsztaty czy spotkania – generalnie wszystko z szeroko pojętą kulturą na pierwszym planie. – Ta propozycja odnosi się do jednej z podstawowych rzeczy, które powinniśmy wykorzystywać w naszej działalności, oddolnej inicjatywy – zauważa Krzysztof Zemło. – Czegoś naturalnego, rodzącego się z potrzeby ludzi żyjących tu i teraz, chcących zrobić coś ciekawego. Plusem tego projektu jest to, że nie wyłącza on różnych, niesformalizowanych grup. Potrzebna jest  więc grupa licząca już trzy osoby od 15 roku życia – wystarczy, żeby jedna z nich miała lat 18 – które mają pomysł, chcą nas tym pomysłem zarazić i jeszcze dostać pieniędze na jego realizację.
Wnioski można składać w MDK-DŚT lub drogą eletroniczną w dwóch terminach: na pierwszy nabór w dniach 3 - 17 lutego, na drugi w dniach 7 -14 września. Pula konkursowa wynosi cztery tysiące złotych brutto, podzielone po połowie na każdy z naborów, gdzie może być przyznany tylko jeden grant na całą kwotę, ale może też być ona podzielona na kilka kilkusetzłotowych projektów.
– Jako instytucja oferujemy oczywiście przy realizacji tych projektów cały zasób naszych możliwości technicznych i organizacyjnych oraz pomieszczenia  – podkreśla dyrektor Zemło. – Gdyby miał to być na przykład koncert to z odpowiednim nagłośnieniem i oświetleniem, wystawa – nasza galeria „Bonar” jest do dyspozycji, spektakl – też mamy odpowiednią salę. Jeśli ktoś chciałby zaprosić jakiegoś wykonawcę, to umowy czy faktury będą na MDK-DŚT i my to będziemy opłacać. Ocena wniosków będzie dwuetapowa: pierwsza dość prosta, formalna, czy wszystko jest spełnione.
Kolejny etap to spotkania pracowników MDK już z konkretnymi ludźmi, którzy chcą coś zorganizować i po nich wybierzemy jeden grant lub więcej do realizacji, ale suma wydanych pieniędzy nie może przekroczyć dwóch tysięcy złotych na półrocze. I wtedy już nasi pracownicy będą opiekunami merytorycznymi tych projektów, zadbają, żeby wszystko udało się odpowiednio przeprowadzić i zrealizować.  
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych podpisze porozumienie o współpracy z osobami odpowiedzialnymi za realizację wybranego do realizacji projektu, która musi nastąpić w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia wyników konkursu.Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie organizatora konkursu MDK-DŚT: www.mdk.lomza.pl

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę