Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek, biskup senior

Główne zdjęcie
Ks. bp Stanisław Stefanek

W piątek przed wieczorem w szpitalu w Lublinie zmarł 84-letni ks. biskup Stanisław Stefanek. To poprzedni Biskup Łomżyński. Funkcję pełnił przez 15 lat od października 1996 roku do listopada 2011 roku. W ubiegłym roku świętował jubileusz 60-lecia kapłaństwa.

Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim.  Jako drogę kapłańską, wybrał życie zakonne w Towarzystwie Chrystusowym w Poznaniu. Tam też został wyświęcony na kapłana w czerwcu 1959r. Na początku lipca 1980 r. został mianowany biskupem pomocniczym w Szczecinie. Przyjął zawołanie „In omnibus Christus”. Po 16 latach 26. października 1996 r. został mianowany Biskupem Łomżyńskim. 17 listopada tegoż roku odbył uroczysty ingres do Katedry łomżyńskiej.
W pracy duszpasterskiej wielką wagę przywiązywał do życia rodzinnego. Był dyrektorem Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Zasiadał w Prezydium Papieskiej Rady ds. Rodziny i przewodniczył Radzie Episkopatu Polski ds. Rodziny.
Decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 2 października 2009 r. ks. bp. Stefanek został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 
11 listopada 2011 r. zakończył posługę pasterską jako Biskup Diecezjalny w Łomży i przeszedł na emeryturę jako Biskup Senior.  Nie zaprzestał posługi sakramentalnej, w dalszym ciągu aktywnie podejmował działania duszpasterskie, zwłaszcza na rzecz rodzin. Głosił katechezy, rekolekcje i konferencje. W ubiegłym roku świętował jubileusz 60-lecia kapłaństwa. (zobacz: Biskup Stefanek świętuje jubileusz 60-lecia kapłaństwa)

Za czasów sprawowania urzędu Biskupa Łomżyńskiego ks. bp Stanisław Stefanek doprowadzi do gruntownego remontu Katedry, na 1000-lecie męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu w 2009 r., gdy do Łomży w czerwcu zjechał na obrady Episkopat Polski. Powołał do życia Diecezjalne Radio Nadziej i Szkoły Katolickie w budynku przy ul. Sadowej, doprowadził do otwarcia Okna Życia w klasztorze sióstr Benedyktynek, oraz wybudowania i stworzenia Muzeum Diecezjalnego. 

Na razie Kuria Diecezjalna nie podała informacji o harmonogramie uroczystości pogrzebowych zmarłego biskupa.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę