Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

„Radość spod kapelusza” z Panią Hanką

Można już nadsyłać zgłoszenia do 14. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. To jedyny tego typu konkurs w kraju, promujący twórczość poetycką i kabaretową oraz przypominający postać najsłynniejszej łomżynianki, niekwestionowanej mistrzyni polskiej sceny. – Nasz konkurs nie jest jakimś małym konkursikiem bez echa – podkreśla jego inicjator i dyrektor ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego. – Każdego roku w dwóch etapach konkursu, eliminacjach oraz finale, bierze udział około stu osób z całej Polski. Wiele z nich idzie później do Akademii Teatralnej czy na inne uczelnie artystyczne, odnosi wielkie sukcesy, tak jak Jakub Pawlak z Łodzi czy młodzież z naszego miasta – zapraszamy więc do udziału, żeby iść w ich ślady!

Hanka Bielicka (1915-2006) w ostatnich latach życia bardzo zacieśniła kontakty z miastem swego dzieciństwa i młodości. Występowała w Łomży wielokrotnie, wspierając choćby tutejsze „Amazonki”, często gościła też w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża Świętego – ostatni raz w październiku 2005, pół roku przed śmiercią. 
– Pani Hanka bywała u nas wtedy bardzo często, brakowało jej chyba tego kontaktu z rodzinnym miastem – wspomina ks. Andrzej Godlewski. – Ten poświęcony jej salonik powstał w sumie przyypadkowo, bo kiedyś dzieci zaproponowały, żeby stworzyć izbę pamięci Hanki Bielickiej. Zareagowała na tę propozycję z właściwym dla niej humorem: „ale ja jeszcze żyję, więc nie mogę mieć izby pamięci!”. Powstał więc, z jej akceptacją i udziałem, specjalny salonik, przypominający dokonania, prezentujący pamiątki, kostiumy czy słynne kapelusze Pani Hanki.
W Centrum Katolickim narodziła się myśl upamiętnienia artystki również przez organizację konkursu krasomówczego, czyli w dziedzinie, w której mistrzyni estrady, niezapomniana odtwórczyni choćby Dziuni Pietrusińskiej, była kimś naprawdę wyjątkowym.
– Udało się nam, dzięki pracy garstki zapaleńców, stworzyć coś wyjatkowego i ponadczasowego – cieszy się ks. Godlewski. – To nasz hołd dla Hanki Bielickiej, który z regionalnego przeglądu stał się konkursem ogólnopolskim, co nie byłoby też możliwe bez naszych sponsorów i dobroczyńców, którym serdecznie dziękujemy. Zainteresowanie każdego roku jest coraz większe, więc po eliminacjach i selekcji zgłoszeń do drugiego etapu kwalifikujemy 40-50 osób z całego kraju. 
Finał konkursu odbywa się zawsze na przełomie lutego i marca, w terminie jak najbliższym kolejnej rocznicy śmierci wybitnej artystki. W tym roku młodych wokaliści i recytatorzy (uczniowie klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej, trzecich klas gimnazjum oraz szkół średnich) z terenu powiatu łomżyńskiego mogą nadsyłać zgłoszenia do 16. lutego, osoby z innych regionów kraju mają czas do 22. lutego. Każdy z uczestników musi wybrać jedną kategorię: monolog/wiersz lub piosenka kabaretowa/aktorska oraz określony utwór, również tylko jeden. 
Eliminacje powiatowe odbędą się w sobotę 22. lutego w Centrum Katolickim. Ich zwycięzcy wezmą udział w finale z rywalami z całej Polski, kwalifikowanymi na podstawie nadsyłanych zgłoszeń, który odbędzie się tydzień później, również w Centrum Katolickim. Uczestników będzie oceniać jury złożone z wybitnych aktorów i ludzi teatru, wśród których będą Krzysztof Dzierma, Andrzej Beja-Zaborski czy profesor Jan Zdziarski. 
– Jan Zdziarski często jest jurorem różnych konkursów w całym kraju, ale często powtarza, że drugiego takiego jak „Radość spod kapelusza” nigdzie nie ma! – mówi ks. Andrzej Godlewski.  – W dodatku nie tylko upamiętniamy Panią Hanię, przybliżając jej postać i dokonania kolejnym pokoleniom, ale też dajemy młodym, utalentowanym ludziom szansę pokazania się, co w przypadku tych najzdolniejszych daje też szansę dalszego rozwijania się. 
Trudno się z tymi słowami nie zgodzić, zważywszy choćby ostatnie sukcesy prawdziwego objawienia trzech edycji konkursu Barbary Tarczewskiej, która, będąc jeszcze studentką, występuje w głównej roli musicalu „Hairspray“  w Teatrze Muzycznym w Gdyni czy innej jego zwyciężczyni Anny Domalewskiej, aktorki kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, według Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA najbardziej obiecującego młodego aktora-lalkarza roku 2018 w Polsce.
– Czekamy na ich następców, a wiem, że zdolnych młodych ludzi w Łomży nie brakuje, więc wystarczy się tylko zgłosić! – podsumowuje ks. Andrzej Godlewski, dodając, że wszystkie niezbędne informacje oraz kartę zgłoszenia do „Radości spod kapelusza” można znaleźć na stronie parafii krzyża Świętego. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę