Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 26 stycznia 2022 napisz DONOS@

„Radość spod kapelusza” z Panią Hanką

Można już nadsyłać zgłoszenia do 14. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. To jedyny tego typu konkurs w kraju, promujący twórczość poetycką i kabaretową oraz przypominający postać najsłynniejszej łomżynianki, niekwestionowanej mistrzyni polskiej sceny. – Nasz konkurs nie jest jakimś małym konkursikiem bez echa – podkreśla jego inicjator i dyrektor ks. Andrzej Godlewski, proboszcz parafii Krzyża Świętego. – Każdego roku w dwóch etapach konkursu, eliminacjach oraz finale, bierze udział około stu osób z całej Polski. Wiele z nich idzie później do Akademii Teatralnej czy na inne uczelnie artystyczne, odnosi wielkie sukcesy, tak jak Jakub Pawlak z Łodzi czy młodzież z naszego miasta – zapraszamy więc do udziału, żeby iść w ich ślady!

Hanka Bielicka (1915-2006) w ostatnich latach życia bardzo zacieśniła kontakty z miastem swego dzieciństwa i młodości. Występowała w Łomży wielokrotnie, wspierając choćby tutejsze „Amazonki”, często gościła też w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża Świętego – ostatni raz w październiku 2005, pół roku przed śmiercią. 
– Pani Hanka bywała u nas wtedy bardzo często, brakowało jej chyba tego kontaktu z rodzinnym miastem – wspomina ks. Andrzej Godlewski. – Ten poświęcony jej salonik powstał w sumie przyypadkowo, bo kiedyś dzieci zaproponowały, żeby stworzyć izbę pamięci Hanki Bielickiej. Zareagowała na tę propozycję z właściwym dla niej humorem: „ale ja jeszcze żyję, więc nie mogę mieć izby pamięci!”. Powstał więc, z jej akceptacją i udziałem, specjalny salonik, przypominający dokonania, prezentujący pamiątki, kostiumy czy słynne kapelusze Pani Hanki.
W Centrum Katolickim narodziła się myśl upamiętnienia artystki również przez organizację konkursu krasomówczego, czyli w dziedzinie, w której mistrzyni estrady, niezapomniana odtwórczyni choćby Dziuni Pietrusińskiej, była kimś naprawdę wyjątkowym.
– Udało się nam, dzięki pracy garstki zapaleńców, stworzyć coś wyjatkowego i ponadczasowego – cieszy się ks. Godlewski. – To nasz hołd dla Hanki Bielickiej, który z regionalnego przeglądu stał się konkursem ogólnopolskim, co nie byłoby też możliwe bez naszych sponsorów i dobroczyńców, którym serdecznie dziękujemy. Zainteresowanie każdego roku jest coraz większe, więc po eliminacjach i selekcji zgłoszeń do drugiego etapu kwalifikujemy 40-50 osób z całego kraju. 
Finał konkursu odbywa się zawsze na przełomie lutego i marca, w terminie jak najbliższym kolejnej rocznicy śmierci wybitnej artystki. W tym roku młodych wokaliści i recytatorzy (uczniowie klas siódmych i ósmych szkoły podstawowej, trzecich klas gimnazjum oraz szkół średnich) z terenu powiatu łomżyńskiego mogą nadsyłać zgłoszenia do 16. lutego, osoby z innych regionów kraju mają czas do 22. lutego. Każdy z uczestników musi wybrać jedną kategorię: monolog/wiersz lub piosenka kabaretowa/aktorska oraz określony utwór, również tylko jeden. 
Eliminacje powiatowe odbędą się w sobotę 22. lutego w Centrum Katolickim. Ich zwycięzcy wezmą udział w finale z rywalami z całej Polski, kwalifikowanymi na podstawie nadsyłanych zgłoszeń, który odbędzie się tydzień później, również w Centrum Katolickim. Uczestników będzie oceniać jury złożone z wybitnych aktorów i ludzi teatru, wśród których będą Krzysztof Dzierma, Andrzej Beja-Zaborski czy profesor Jan Zdziarski. 
– Jan Zdziarski często jest jurorem różnych konkursów w całym kraju, ale często powtarza, że drugiego takiego jak „Radość spod kapelusza” nigdzie nie ma! – mówi ks. Andrzej Godlewski.  – W dodatku nie tylko upamiętniamy Panią Hanię, przybliżając jej postać i dokonania kolejnym pokoleniom, ale też dajemy młodym, utalentowanym ludziom szansę pokazania się, co w przypadku tych najzdolniejszych daje też szansę dalszego rozwijania się. 
Trudno się z tymi słowami nie zgodzić, zważywszy choćby ostatnie sukcesy prawdziwego objawienia trzech edycji konkursu Barbary Tarczewskiej, która, będąc jeszcze studentką, występuje w głównej roli musicalu „Hairspray“  w Teatrze Muzycznym w Gdyni czy innej jego zwyciężczyni Anny Domalewskiej, aktorki kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, według Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA najbardziej obiecującego młodego aktora-lalkarza roku 2018 w Polsce.
– Czekamy na ich następców, a wiem, że zdolnych młodych ludzi w Łomży nie brakuje, więc wystarczy się tylko zgłosić! – podsumowuje ks. Andrzej Godlewski, dodając, że wszystkie niezbędne informacje oraz kartę zgłoszenia do „Radości spod kapelusza” można znaleźć na stronie parafii krzyża Świętego. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę