I LO w Łomży zdobyło tytuł Złotej Szkoły w Polsce
Znane i renomowane I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży zdobyło 87. miejsce w rankingu „Perspektyw”, które porównały wyniki maturalne i w olimpiadach w 2019 roku z 2 085 liceów ogólnokształcących w Polsce. - Przyjęliśmy taką radosną wiadomość z dużym zadowoleniem, gdyż z powodzeniem konkurujemy z najlepszymi liceami w kraju i plasujemy się co roku w gronie najlepszych – cieszy się z wyników wicedyrektor I LO i ceniona polonistka Jolanta Szabuńko. O wiele wyżej I LO w Łomży plasuje się w rankingu olimpijskim: 61. miejsce w Polsce.
Redakcja Miesięcznika „Perspektywy” przyjęła dwa kryteria przyjęcia danej szkoły do rankingu: że maturę w maju 2019 r. zdawało przynajmniej 12 maturzystów, zaś ich wyniki średnie ze zdawanych obowiązkowo: języka polskiego i matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Kryteriami Rankingu Liceów 2020 są – jak podaje organizator - wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 %), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 %) oraz sukcesy w olimpiadach (25 %) - w tej kategorii po raz kolejny uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
I LO w Łomży szczyci się, że jest Szkołą średnią z aż 405-letnią tradycją – bo kształci młodzież od początku XVII wieku, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że w poziomie nauczania i osiągnięciach na miarę XXI wieku radzą sobie uczniowie i nauczyciele. - Z 87. miejscem w ogólnopolskim rankingu maturalnym oraz z 61. miejscem w rankingu olimpijskim ustępujemy pola tylko trzem liceom z Białegostoku, zajmując wysokie czwarte miejsce w województwie podlaskim – komentuje wyniki rankingu „Perspektyw” wicedyrektor I LO w Łomży Jolanta Szabuńko. Jej zdaniem, osiągnięcie tak wysokiej pozycji na ponad 2 tysiące porównywanych liceów tym bardziej zasługuje na szacunek, że I LO w Łomży nie ma takiego zaplecza naukowego, jak wiodące Uniwersyteckie LO w Toruniu i 2. w rankingu Liceum Staszica w Warszawie, gdzie nauczycielami są wykładowcy wyższych uczelni. - Na ten sukces składa się wiele czynników: ambicja i wysiłek uczniów, pasja i zapał nauczycieli oraz wytrwałość i pracowitość jednych i drugich – tłumaczy wicedyrektor I LO. - Staramy się mieć kontakty ze środowiskiem naukowym, ale nasze możliwości zapraszania na wykłady czy wyjazdów są o wiele bardziej ograniczone finansowo, niż mają licealiści z Krakowa, Poznania czy Wrocławia. Myślę, że z sukcesu społeczności szkolnej przy ul. Bernatowicza może być dumne społeczeństwo Łomży. Miasto królewskie i książęce nad Narwią może wszędzie szczycić się Szkołą na poziomie.
W rankingu „Perspektyw” II LO im. Marii Konopnickiej w Łomży uplasowało się na 240. miejscu w klasyfikacji ogólnej, a na 238. z wyników matur z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. W rankingu maturalnym I LO z Łomży jest 94. i w tej kategorii też zasługuje na tytuł Złotej Szkoły.
Mirosław R. Derewońko