Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 września 2022 napisz DONOS@

Fryderyk dla Filharmonii i łomżyńska kultura A.D. 2019

Główne zdjęcie
Wojciech Chamryk

Orkiestra Filharmonii Kameralnej to autorzy największej niespodzianki mijającego roku w dziedzinie kultury. Łomżyńscy filharmonicy zdeklasowali większe, bardziej znane i znacznie zasobniejsze finansowo orkiestry, zdobywając w kategorii „Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca” Fryderyka, najważniejszą nagrodę muzyczną w Polsce. Inni łomżyńscy artyści również odnosili mniejsze i większe sukcesy, udowadniając, że z małego miasta też można się wybić. W Łomży nie brakowało też znaczących czy dużych wydarzeń kulturalnych oraz koncertów, z najbardziej spektakularnym w ramach Wakacyjnej Trasy Dwójki 2019.

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego była wcześniej pięciokrotnie nominowana do nagrody Fryderyka, ale poprzednie płyty łomżyńskiej orkiestry, chociaż bardzo interesujące, a niekiedy też nowatorskie co do doboru repertuaru czy formy nagrania, nie zdobyły uznania. 
Udało się w tym roku, dzięki nagranemu w Łomży pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego albumowi „Polish Contemporary Concertos”, zawierającemu współczesne koncerty Marcina Błażewicza, Pawła Łukaszewskiego i Sławomira Czarneckiego. To pierwsze ich nagrania w historii nie tylko polskiej fonografii, a wszystkie utwory były dedykowane przez kompozytorów wybitnym solistom. Marcin  Dylla, Paweł Gusnar, Jakub Jakowicz i Tomasz Strahl wzięli też udział w nagraniach, co  było wartością dodaną tego krążka, bo regułą przy tego typu produkcjach jest udział jednego solisty czy maksymalnie dwóch. – Orkiestra kameralna na takim poziomie jest dla Łomży prawdziwym skarbem, bo swoją wypowiedzią artystyczną dorównuje wielkim orkiestrom – oceniał kompozytor Sławomir Czarnecki. – To jest prawdziwy ewenement, że dysponując tak skromnymi środkami gra ona na takim poziomie i jest to na pewno nobilitacja dla miasta!

W muzyce działo się zresztą naprawdę wiele. Największą imprezą rozrywkową w historii Łomży okazał się, niestety tylko pod względem organizacyjnym i technicznym, plenerowy koncert w ramach Wakacyjnej Trasy Dwójki 2019. Na gigantycznej scenie o imponującym nagłośnieniu wystąpiło, niemal bez wyjątku z playbacku, ośmioro wykonawców. Zabrakło wśród nich elektryzujących publiczność gwiazd, tym bardziej, że nie pojawiła się zapowiadana nastolatka Roksana Węgiel, a honoru starej gwardii polskiego rocka bronił Krzysztof Cugowski, były wokalista Budki Suflera. Dobrego rocka nie brakowało za to przy innych okazjach: gwiazdą tegorocznej edycji Café Kultura MDK-DŚT na Starym Rynku był niepokorny rocker Tymon Tymański, a jesiennego festiwalu Off Road jedyny w swoim rodzaju Lech Janerka, dla którego był to pierwszy koncert w Łomży w 40-letniej karierze i już zapowiedział, że chętnie tu wróci z nowymi piosenkami. Miłośnicy muzyki klasycznej celebrowali inne wydarzenia, koncerty słynnych orkiestr Sinfonia Juventus oraz Capella Bydgostiensis podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Sacrum et Musica. Fani jazzu mieli koncerty w MDK-DŚT, gdzie klasą samą w sobie był koncert tria RGG w programie utworów Mieczysława Kosza oraz łomżyńskie święto jazzu Novum Jazz Festival. To festiwal bardzo odmienny od innych imprez tego typu w Łomży czy w regionie, bo nie organizuje go duża instytucja kultury, tak jak np. renomowany Międzynarodowy Festiwal Teatralny„Walizka”, dofinansowywana w tym celu przez ministerstwo czy władze lokalne bądź wojewódzkie, ale jeden pasjonat Mirosław Dziewa, wspierany przez lokalną firmę Novum. 

Spośród licznych wystaw odbywających się regularnie w Łomży warto wyróżnić czasową prezentację „Dzieje wędrującej kolekcji“ w Muzeum Północno-Mazowieckim, klasycznych arcydzieł najwybitniejszych polskich malarzy ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Cieszą też ogólnopolskie sukcesy łomżyńskich artystów. Fotograf Jerzy Chaberek, jako pierwszy  twórca z Łomży, zaprezentował wystawę „Tu i tam” w prestiżowej Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, kolejną „Wiara i Pamięć” w siedleckiej Galerii Fotografii Fokus, a na przyszły rok ma już zaplanowane trzy kolejne. Nie zwalnia też tempa utalentowana łomżyńska młodzież, a z ogromu jej osiągnięć czy konkursowych laurów wyróżnia się sukces studentki Barbary Tarczewskiej, która śpiewa główną rolę w  musicalu „Hairspray“ Teatru Muzycznego w Gdyni. 

Zaskoczył też Henryk Gała, wydając w 81. wiośnie życia kolejną książkę. „Połowa chwili” zawiera najnowsze wiersze, dramat „Manebo”, niewiersze i autobigraficzny esej, teoretycznie podsumowując bogaty dorobek poety, pisarza i dramaturga z Drozdowa, chociaż nowe wiersze pana Henryka ciągle powstają i są regularnie publikowane w sieci, tak więc wydania przez niego kolejnej książki nie można wykluczyć. 

Rok 2020 może być dla łomżyńskiej kultury jeszcze lepszy, bo utalentowanej młodzieży i rozlicznych artystów w mieście nad Narwią nie brakuje. Nie zawsze są tylko odpowiednie warunki do pracy i szlifowania talentów, ale po oddaniu w kwietniu Hali Kultury na Starym Rynku oraz zapowiadanym na listopad otwarciu, remontowanej od 2013 roku, siedziby Filharmonii Kameralnej sytuacja powinna ulec pod tym względem zdecydowanej poprawie. 

Wojciech Chamryk 

220810024636.gif

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę