Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Łomżyńskie fotografie stare i nowe

Katarzyna Szymańska zwyciężyła w trzeciej edycji konkursu fotograficznego „Załomżenie” Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. – Jestem w szoku, bo w poprzednich edycjach udawało mi się zdobyć nagrody, ale pierwszego miejsca się nie spodziewałam! – mówi Katarzyna Szymańska, pasjonująca się fotografią studentka. Jury pod przewodnictwem Teresy Adamowskiej przyznało też siedem wyróżnień, w tym dwa w kategorii „Łomża dawniej”. – „Załomżenie” to rozmiłowanie się w Łomży, oczarowanie Łomżą i szukaliśmy właśnie takich afirmacji miejsca w którym żyjemy! – podkreślała Teresa Adamowska, dodając, że udział wielu młodych autorów też jest bardzo pozytywnym aspektem tego konkursu.

Konkurs „Załomżenie” tradycyjnie już został zorganizowany w dwóch kategoriach: „Łomża dziś” oraz „Łomża dawniej”. W pierwszej zestawy zdjęć zgłosiło 18. autorów. Byli wśród nich seniorzy liczący 60 - 78 lat, w tym również profesjonaliści, ale też liczna grupa pasjonatów fotografii ze szkoły podstawowej nr 2, gdzie najmłodsza uczestniczka liczyła zaledwie 10 lat. Prace oceniało jury w składzie: Teresa Adamowska, Wawrzyniec Kłosiński, Mirosław Kucisz, Marek Maliszewski i Józef Babiel, najwyższe miejsce przyznając Katarzynie Szymańskiej, docenianej już drugimi miejscami w edycjach konkursu 2017 i 2018. 
– Zasugerowałam się tym, co jurorzy mówili w poprzednich latach, postanowiłam pokazać miasto i jego mieszkańców – mówi Katarzyna Szymańska. – Kiedy więc w ubiegłym roku w czasie ferii zimowych przejeżdżałam przez stary most i zobaczyłam, że ta muszla tętni życiem, na drugi dzień byłam tam z aparatem. Spędziłam tam trochę dnia, fotografowałam i spośród kilkunastu zdjęć wybrałam dwa – „Z górki na pazurki” i ukazujące hotel „Gromada”. 
Wyróżnienia zdobyli: Patryk Modzelewski za „Burzliwy temat”, Tomasz Roszkowski za „Zimna woda zdrowia doda” (obaj wyróżnieni w ubiegłorocznej edycji konkursu), Łukasz Wojciechowski za zestaw zdjęć, Agnieszka Zielewicz za zestaw zdjęć (II nagroda w pierwszej edycji konkursu) oraz Mariusz Zysk za zdjęcie „Mglisty poranek na Sienkiewicza”. 
– Wartością dodaną tego konkursu jest to, że może w nim startować naprawdę każdy, taki profesjonalista jak  Gabor Lörinczy i uczeń szkoły podstawowej – mówi Józef Babiel, wiceprezes Zarządu Głównego TPZŁ. – Jurorzy jednak nie patrzą na nazwiska autorów i ich renomę, interesują ich tylko fotografie. Świadczą o tym wyniki tych trzech edycji, bo pierwszy konkurs wygrała 10-letnia Zofia Pędzińska, drugi Gabor, a obecny studentka Katarzyna Szymańska.
W kategorii dawnej fotografii wybór był znacznie mniejszy, bo archiwalne zdjęcia zgłosiły zaledwie trzy osoby. Wyróżniono, podobnie jak w roku ubiegłym, Adama Dąbrowskiego za zdjęcie wykonane na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku „Sianokosy z wujostwem” oraz Grażynę Kuleszę-Szypulską, bohaterkę fotografii wykonanej w maju 1975 roku podczas Dni Kultury Staropolskiej. 
– Najbardziej jestem zaskoczony małą ilością starej fotografii – utyskuje Józef Babiel. – Mieliśmy tylko trzy zgłoszenia, mniej niż 10 zdjęć. A przecież w grupie łomżyniaków na Facebooku są prezentowane takie zdjęcia z historii Łomży, z różnych wydarzeń, w tym okresu wczesnopowojennego, że to aż zapiera dech. Widocznie nie potrafimy jeszcze dotrzeć do wszystkich, dlatego apeluję do posiadaczy starytch fotografii, żeby wzięli udział w naszym konkursie i chcieli się nimi podzielić. One w szufladach i w albumach mają oczywiście wartość i ona ciągle rośnie, ale jeśli ktoś je upubliczni, podzieli się nimi, to będą jeszcze cenniejsze. 
Nagrody w konkursie ufundowali: prezydent Łomży, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Foto Gabs. Organizatorzy nie zrezygnowali z planów wydania łomżyńskiego albumu, co nastąpi po kolejnych edycjach konkursu – na razie dysponują około 450 fotografiami i liczą, że z każdym rokiem będzie ich coraz więcej. 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę