Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

DZIERZGI

Jadwiga Cwalina
Jadwiga Cwalina

DZIERZGI – to wieś licząca 14 gospodarstw rolnych w tym 12 czynnych, zajmujących się hodowlą krów mlecznych. Jest to jedna, z niewielu wsi gdzie nie występuje zjawisko migracji do miasta. /zdjęcie: Jadwiga Cwalina – sołtys wsi Dzierzgi fot. L.Estkowska/
Sołtysem wsi jest Pani Jadwiga Cwalina (lat 46), pięcioro dzieci. W Dzierzgach zamieszkała w 1984r i wspólnie z mężem prowadzili 6 ha gospodarstwo rolne, które obecnie wydzierżawiają, a sami pracują poza rolnictwem.
Pani Jadwiga Cwalina zatrudniona jest w Przedsiębiorstwie Handlowo Usługowym „TYTAN” w Nowogrodzie. Jest osobą energiczną, lubiącą być cały czas wśród ludzi, nic więc dziwnego, że funkcję sołtysa sprawuje już 3 kadencję.
L.E Słyszałam, że pełni Pani też inne funkcje społeczne.
J.C W maju 2005r odbył się w Piątnicy zjazd sołtysów powiatu łomżyńskiego. Gminę Nowogród reprezentowało 7 sołtysów, którzy z pośród siebie wybrali mnie jako przedstawiciela do Zarządu Zrzeszenia Sołtysów Powiatu Łomżyńskiego. Na pierwszym spotkaniu otrzymałam funkcję sekretarza oraz wybrana zostałam na delegata do Zrzeszenia Sołtysów Województwa Podlaskiego.
L.E Czym zajmuje się Zrzeszenie Sołtysów ?
J.C Podstawowym założeniem Stowarzyszenia jest pomoc rolnikom i ich rodzinom. Przejawia się ona między innymi w:
- kształceniu rolników,
- wymianie doświadczeń,
- informowaniu na bieżąco o wszelkich zmianach zachodzących w rolnictwie n.p o ubezpieczeniach rolniczych,
- pomocy w znalezieniu pracy,
- rozwiązywaniu problemów związanych ze sprzedażą płodów rolniczych,
- od września organizowane są dla dzieci rolników kursy m.in. hotelarski, języka niemieckiego, angielskiego. Ta forma dokształcania cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż są to kursy bezpłatne, prowadzone przez wykładowców z Politechniki Warszawskiej, a nawet zwracany jest koszt dojazdu.
L.E Gdzie odbywają się spotkania Zarządu?
J.C Najczęściej spotkania takie odbywają się w Łomży, ale ostatnio zorganizowano 2 dniowy wyjazd do Augustowa. Pierwszy dzień poświęcony był sprawom organizacyjnym, a drugiego dnia płynęliśmy statkiem i odbywały się konkursy.
L.E Jak udaje się Pani pogodzić te wszystkie obowiązki z prowadzeniem domu?
J.C Mogę to wszystko robić dzięki pomocy męża i dzieci. Starszy syn w tym roku zaczyna studia zaoczne na Filologii Angielskiej w Warszawie, dzięki temu będzie mógł zająć się młodszym rodzeństwem i domem.
L.E Jakie problemy nurtują mieszkańców Dzierzg ?
J.C Większych problemów wieś nie ma. Oświetlenie jest przez całą noc, autobus liniowy nr 9 dojeżdża do Chmielewa przez Jankowo Młodz. 5 razy dziennie. Oczywiście przydałby się asfalt przez wieś, ale znając trudności finansowe gminy cierpliwie poczekamy na lepsze czasy i utwardzenie naszej drogi.

Rozmowę przeprowadziła
Lilia Estkowska


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę