Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Strofy znad Narwi z Henrykiem Gałą

Główne zdjęcie
Poeta Henryk Gała, prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz i przewodniczący jury Wawrzyniec Kłosiński

Paulina Rabek z II LO w Łomży zwyciężyła w XIII Konkursie Recytatorskim „Strofy znad Narwi” Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Była to pierwsza edycja konkursu, popularyzującego poetycką twórczość autorów żyjących nad Narwią, w odnowionej formule: z nagrodami pieniężnymi dla zwycięzców i z nową nazwą „Strofy znad Narwi z Henrykiem Gałą”. – Zmiana formuły konkursu wynikła z zamysłu córki poety Aleksandry – mówi Zygmunt Zdanowicz, prezes Zarządu Głównego TPZŁ. – Henryk Gała jest bardzo zasłużony dla rozwoju kultury w naszym mieście i regionie, dlatego ucieszyliśmy się tą propozycją, tym bardziej, że jego poezja jest tworzona tu, nad Narwią i zasługuje na jak najszerszą popularyzację!

Poeta Henryk Gała
Poeta Henryk Gała
Henryk Gała i Zygmunt Zdanowicz
Henryk Gała i Zygmunt Zdanowicz
Henryk Gała i Zygmunt Zdanowicz w na scenie teatru Lalki i Aktora w Łomży
Henryk Gała i Zygmunt Zdanowicz w na scenie teatru Lalki i Aktora w Łomży
Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie
Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie

W ostatnich latach można było zaobserwować mniejsze zainteresowanie konkursem, podobnie zresztą jak i innymi imprezami poetyckimi w regionie. Zmiana formuły okazała się jednak ożywcza, ponieważ we wtorkowe przedpołudnie na scenie, zawsze gościnnego dla poezji, Teatru Lalki i Aktora stanęło aż 29. recytatorów. Byli to uczniowie szkół podstawowych i średnich z Łomży, Piątnicy, Marianowa, Miastkowa, Wygody, Pniewa, Jedwabnego i Kolna. Wykonywali wiersze lokalnych poetów, w tym Jana Kulki, Romualda Sinoffa, o. Jana Bońkowskiego, Jana Leończuka i wielu innych, a aż 11. z nich sięgnęło po twórczość Henryka Gały, od tej edycji można rzec patrona tego wartościowego konkursu.
– To jest taka rzecz, której jeszcze nie przeżyłem do końca i chociaż nie jest to Nobel, ale jest to coś bardzo ważnego – mówi wzruszony Henryk Gała. – Bardzo ważnego, bo podkreślającego mój związek z tym miejscem, co jest bardzo istotne. Cieszy mnie, że uczestnicy tego konkursu wybierają moje wiersze, że jestem tu obecny – myślę, że propozycja Oli i akceptacja jej przez organizatorów są chyba tego śladem. 
– Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej poszukuje przeróżnych form, które by promowały tę ziemię i ludzi tu żyjących – podkreśla Zygmunt Zdanowicz. To jest bardzo ważne zadanie i uważam, że uhonorowanie twórców znad Narwi jest naszym obowiązkiem, a forma recytacji ich poezji jest oczywistym strzałem w dziesiątkę. Przybliżamy w ten sposób ich twórczość, a do tego wyrażamy troskę o piękno języka polskiego, zachowanie jej w postaci artystycznej.
Recytatorów oceniało jury w składzie: aktorzy łomżyńskiego teatru Beata Antoniuk i Marek Janik oraz Wawrzyniec Kłosiński, wiceprezes Zarządu Głównego TPZŁ. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody za udział, doceniono też osoby wyróżnione, a najlepsi otrzymali nagrody finansowe: tę publiczności ufundowało TPZŁ, a trzy główne Aleksandra Pourer z USA, prywatnie córka poety. – Jestem zaszczycona, że Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zgodziło się zaakceptować fundację mojej nagrody w konkursie recytatorskim „Strofy znad Narwi” – napisała w specjalnym przesłaniu Aleksandra Pourer. – Dla uczestników konkursu mam te słowa poety: pamiętajcie – „Poezja (…) niemożliwe możliwe tylko w niej”.
Najlepsza okazała się Paulina Rabek z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Łomży, recytująca wiersze „Zakłócenia” Jana Kulki oraz „Człowiek pamiętający” Henryka Gały.  
– Aż pierwszego miejsca się nie spodziewałam, aczkolwiek nie kryję, że bardzo się z tego powodu cieszę! –  mówi Paulina Rabek. – Te wiersze to był mój wybór. Wierszy Jana Kulki czytałam sporo i akurat ten zapadł mi w pamięć, więc stwierdziłam, że to będzie dobry wybór. Na poezję Henryka Gały trafiłam w sumie przez przypadek, ale czytając wiersze tego autora stwierdziłam, że ten jest wyjątkowy, trafia do mnie, przez co lepiej mogę przekazać te słowa, nastrój wiersza.
Drugą nagrodę zdobył Kacper Łempicki, a trzecią Natalia Bieniek, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Publiczność swą nagrodę przyznała Kamili Alachamowicz z III Liceum Ogólnokształcącego im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej w Łomży, a Z wyróżnień cieszyli się: Damian Modzelewski (SP Wygoda), Oliwia Dzbeńska (SP10 Łomża), Karolina Samul (I LO im. Adama Mickiewicza w Kolnie) oraz Maciej Filipkowski z internatu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie.
– Liczymy, że te nagrody finansowe pozwolą na jeszcze większy udział młodzieży w kolejnych edycjach konkursu – nie kryje Zygmunt Zdanowicz. – Myślę też, gdyby udało mi się znaleźć sponsorów, nad włączeniem do konkursu również dorosłych recytatorów. Rzucę takie hasło i zobaczymy co z niego wyniknie, bo cały czas trzeba się rozwijać, szukać nowej formuły, a to może być coś ciekawego.

 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę