Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Muzyczne mikołajki nie tylko dla najmłodszych

Familijny koncert mikołajkowy dla słuchaczy w każdym wieku przygotowała jak co roku Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego. Zabrzmiały na nim ponadczasowe piosenki z filmów Walta Disneya, zaśpiewane przez Aurelię Luśnię, wykonawczynię polskich wersji utworów z bajki „Dzwoneczek”. Solistce towarzyszyło trio pod kierunkiem Pawła Stankiewicza oraz łomżyńscy filharmonicy pod batutą Jarosława Praszczałka. Nie brakowało też niespodzianek, jak autorski utwór wokalistki „Idą, idą święta”, konkursów i dobrej zabawy pod sceną. Na koniec dzieci doczekały się gościa w charakterystycznym czerwonym ubraniu i z workiem na plecach.

Łomżyńska orkiestra dba o urozmaicony program kolejnych koncertów. Pojawiają się więc w nim nie tylko klasyczne pozycje repertuarowe, ale też utwory współczesne, nierzadko mające w Łomży swą premierę, a do tego repertuar lżejszy, grany podczas koncertów sylwestrowych, karnawałowych  czy operowo-operetkowych. Jan Miłosz Zarzycki nie zapomina też o najmłodszych słuchaczach, gdzie największymi koncertami każdego roku są te na Dzień Dziecka i mikołajkowy. Tym razem 6. grudnia odbyły się aż trzy koncerty: poranne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych oraz wieczorny, na którym pojwili się dorośli melomani z licznymi pociechami.

Koncert „W krainie baśni” okazał się wspaniałym muzycznym prezentem dla słuchaczy w każdym wieku, a jego punktem wyjścia okazała się druga płyta w dyskografii Aurelii Luśni. 

– Płyta „Pozytywka” była moim marzeniem, bo bardzo chciałam nagrać płytę dla dzieci – mówi Aurelia Luśnia. – Jest ona zaaranżowana na mniejszy skład, ale pomyśleliśmy o czymś większym i orkiestrowych aranżacjach. Było mi łatwiej, bo mój mąż Paweł jest aranżerem, więc zgodził się bez problemu zaaranżować kilkanaście piosenek.

Okazały się nimi same przeboje, doskonale dzieciom znane piosenki z takich filmów jak: „Mała syrenka”, „Dzwoneczek”, „Zwierzogród”, „Vaiana” czy „Kraina lodu”. Dlatego najmłodszych słuchaczy nie trzeba było długo namawiać do tańca czy wspólnego śpiewania z solistką.

– To coś wspaniałego! – mówi Aurelia Luśnia. – Dzieci znają te piosenki, kojarzą bohaterów filmów, więc jak tańczą, śpiewają czy tupią pod sceną mamy ogromną satysfakcję. – Boże, czuję się jak Rolling Stones! – mówił mi rok temu po takim koncercie Piotr Banaszek. Ty też?! Ja mam to samo – odpowiedziałam. To fantastyczne, nieporównywalne z niczym uczucie, wielka satysfakcja.  

Starsi słuchacze nie mogli z kolei nie docenić umiejętności zarówno wokalistki, jak i towarzyszących jej gitarzysty Pawła Stankiewicza, akordeonisty Rafała Grząki i pianisty Piotra Banaszka oraz pięknych aranżacji, wykorzystujących brzmienia orkiestry smyczkowej. Szczególnie efektownie zabrzmiało to w słynnym, już 80-letnim, standardzie „Somewhere Over The Rainbow” z „Czarnoksiężnika z krainy Oz”, a samo trio, z perfekcyjnym wsparciem kontrabasisty Bogdana Szczepańskiego, brylowało w „Udało prawie się” oraz „Idą, idą święta”.

Zadowoleni rodzice podkreślali, że poza dobrą zabawą ważny jest tu również walor edukacyjny tego koncertu, zresztą do konkursu na scenie chętnych było znacznie więcej niż zwycięska trójka Marcel, Laura i Ignacy z klas piątej i szóstej. Młodszym dzieciom od tego dnia filharmonia też będzie kojarzyć się pewnie bardzo sympatycznie, szczególnie po wizycie Mikołaja, może więc nie skończy się na tej jednej wizycie. 

– Nie można podsuwać dziecim czegoś niedopracowanego, bo przecież kształtujemy ich gust! –podkreśla Aurelia Luśnia. – Już kilka razy podczas tych koncertów słyszałam słowa: dziękuję pani bardzo, bo moja córka była pierwszy raz na koncercie w filharmonii i bardzo jej się podobało. 

Jest to więc niezwykle ważne, żeby ten pierwszy koncert w takim miejscu był dla dziecka – nieważne czy ma ono cztery lata, czy 10 – czymś ciekawym i na najwyższym poziomie. Przecież teraz w przedszkolach puszczana jest dzieciom bardzo różna muzyka, często nieciekawa – musimy więc edukować dzieci muzycznie od najmłodszych lat, oswajać z wartościową muzyką. Tu mamy ku temu wspaniałą okazję, bo te piosenki są genialne, pisali je i piszą najwybitniejsi kompozytorzy.

 

Wojciech Chamryk

 

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę