Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Płyta łomżyńskiej Filharmonii z międzynarodową nominacją

Główne zdjęcie
Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży

Płyta „Polish Contemporary Concertos” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży została nominowana w prestiżowym konkursie International Classical Music Awards 2020. Uznanie międzynarodowych ekspertów i krytyków zdobyła płyta, która wiosną w Polsce została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca”. – Nie spodziewałem się, że ta płyta po Fryderyku doczeka się jeszcze uznania, szczególnie za granicą – mówi dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Jan Miłosz Zarzycki. – To nasza druga nominacja w tym konkursie, a co ciekawe otrzymaliśmy informację o niej akurat w dniu, w którym zaczynamy sesję nagraniową naszych dwóch kolejnych płyt!

International Classical Music Awards to jeden z najbardziej poważanych konkursów w świecie muzyki klasycznej. W tegorocznej odsłonie międzynarodowe jury nominowało do nagród w 16 kategoriach 390 produkcji audio i video. Przeważają wśród nich płyty z Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii, a w znakomitym towarzystwie orkiestr z całego niemal świata w kategorii „Muzyka współczesna” znalazła się płyta Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
– Dla nas, niewielkiej orkiestry w niewielkim mieście, dostrzeżenie na forum międzynarodowym to niezwykle ważne wydarzenie – mówi dyrektor Zarzycki, podkreślając, że jest to już druga nominacja dla łomżyńskiej orkiestry w konkursie ICMA. 
Pierwszą zdobyła płyta „Flute Reflections” z udziałem wybitnych flecistów Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz i programem barokowo-współczesnym. Teraz doceniono album jeszcze bardziej przełomowy, bowiem wszystkie zawarte na nim koncerty zostały nagrane po raz pierwszy w historii fonografii i powstały z udziałem wybitnych solistów, którym były dedykowane. Są to Koncert na gitarę i orkiestrę smyczkową Marcina Błażewicza z solistą Marcinem Dyllą, Trinity Concerto na saksofon sopranowy i orkiestrę smyczkową Pawła Łukaszewskiego z Pawłem Gusnarem oraz Concerto Lendinum Sławomira Czarneckiego z udziałem skrzypka Jakuba Jakowicza i wiolonczelisty Tomasza Strahla. 
– Fryderyk za tę płytę już przynosi nam określone profity – zauważa Jan Miłosz Zarzycki. – W lutym zagramy koncert w Zamku Królewskim w Warszawie, w maju zaś w studio S-1 podczas Warszawskich Spotkań Muzycznych i myślę, że bez tej nagrody by do tego nie doszło. 

Finaliści International Classical Music Awards 2020 zostaną ogłoszeni 16. grudnia. Zwycięzców poznamy 21. stycznia przyszłego roku, a ceremonia wręczenia nagród i koncert galowy odbędą się w Sewilli 30. kwietnia. 


Tymczasem dziś łomżyńscy filharmonicy zaczynają w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich nagrania do dwóch kolejnych płyt. Sesja potrwa do soboty włącznie, a główne punkty programu to kompozycje napisane dla orkiestry przez Krzysztofa Herdzina i Sławomira Czarneckiego w ramach programu „Zamówień kompozytorskich”: Koncert na harmonijkę ustną i orkiestrę smyczkową z solistą Kacprem Smolińskim oraz Narew Concerto na orkiestrę smyczkową. 
– Planujemy wydanie tych płyt na przyszły i na 2021 rok – zapowiada Jan Miłosz Zarzycki, dodając, że wcześniej ukaże się jeszcze „Flute Reflections II” z małżeństwem Długoszów. 

 Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę