Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Ścieżkami tradycyjnej i współczesnej kultury

Dawne pieśni i tańce w tradycyjnej, ale również i zaskakująco nowoczesnej formie, zaprezentowali podczas koncertu „Ścieżkami kultury” uczestnicy zajęć w Regionalnym Ośrodku Kultury. Poznali je dzięki zadaniu „Wkręcamy w kulturę”, podczas którego mogli pracować choćby z wokalistką Mariką czy choreografem Piotrem Skawskim, czego efektami zachwycili publiczność w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. – Zależało mi na tym, żeby pokazać dzieciom i młodzieży różne oblicza folkloru, wykazać im, że jest on wciąż wartościowy i inspiruje do poszukiwań – mówi Justyna Wawrzyniak, inicjatorka i koordynatorka projektu, dodając, że udało się zrealizować wszystkie założone cele.

Folklor jest obecny w Regionalnym Ośrodku Kultury nie tylko od święta, ale kultywowanie dawnych tradycji nie wyklucza też możliwości twórczych poszukiwań. Stąd pomysł napisania projektu w ramach zadania „Wkręcamy w kulturę”, dzięki czemu ROK otrzymał dofinansowanie z ministerialnych środków z Funduszu Promocji Kultury. – Realizowaliśmy już podobne projekty w ubiegłym roku czy dwa lata temu, ale ich tematyka była patriotyczna – mówi Justyna Wawrzyniak. – Tym razem postawiliśmy na folklor, bo zajmuję się w domu kultury tradycyjnymi tańcami.
Dzięki dofinansowaniu około 200 uczestników w różnym wieku, od tych uczestniczących regularnie w zajęciach w Regionalnym Ośrodku Kultury po amatorów, dla których nierzadko był to pierwszy kontakt z folklorem, mogło brać udział w warsztatach tanecznych i wokalnych, również wyjazdowych w  Serwach czy zobaczyć musical„Aida” w Teatrze Roma. 
Finałem był poniedziałkowy koncert w sali na Sadowej: na scenie z profesjonalnym oświetleniem i nagłośnieniem i ze scenografią przygotowaną przez Andrzeja Żmudę. Trzonem około 60-osobowej grupy wykonawców byli uczestnicy zajęć w ROK-u: tancerze grup dziecięcej i młodzieżowej Zespołu Pieśni i Tańca Łomża, wokaliści Studia Wokalnego ROK, tancerze Klubu Tańca Towarzyskiego AKAT oraz integracyjnej grupy Tacy Sami, wzmocnieni uczestnikami tanecznych zajęć, uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Weterynaryjnych nr 7. Zaprezentowali zwarty, bardzo urozmaicony program, wypełniony tradycyjnymi tańcami nie tylko kurpiowskimi, ale też z Lubelskiego, Kaszub czy Kujaw, dopełniony dawnymi pieśniami. Zmianę stylistyki wykonywanego repertuaru zasygnalizowała, zaśpiewana a capella, pierwsza zwrotka „Jadą goście”, po której rdzeń wykonywanych pieśni i tańców pozostał ludowy, ale zyskały one nowocześniejszą oprawę choreograficzno-muzyczną. Autorem dźwięków w rytmach soulu, popu, jazzu czy funku, efektownych aranżacji i podkładów był Grzegorz Sekmistrz, a „W moim ogródeczku”, „Lipka”, „Dwa serduszka” czy „Kto się żeni” zyskały dzięki nim zupełnie inny wymiar. Było też widać i słychać, że te nowe opracowania bardzo odpowiadają młodym wykonawcom, co potwierdzali też po koncercie, a i publiczność domagała się bisów właśnie po tej drugiej, nowoczesnej części. 
– Nasza kultura czy tradycja jest interesująca, ale gdy wszystko tak szybko się zmienia ta dawna muzyka jest inaczej odbierana przez młodzież – wyjaśnia Agnieszka Żemek-Pawczyńska. – Dlatego postanowiliśmy zainteresować ją folklorem, ale w nowoczesnych aranżacjach. I udało się!
– Obserwujemy przecież, że na zajęciach czy na warsztatach młodzi ludzie chętnie pracują, nawet bawią się przy tych dawnych tańcach czy piosenkach, ale w głębi duszy ich nie czują, bo teraz jest inny czas, inne dźwięki – dodaje Justyna Wawrzyniak. – Dlatego uznaliśmy, że można to wszystko połączyć, dzięki czemu folklor zyskał w ich oczach, stał się bardziej zrozumiały i atrakcyjniejszy. Oczywiście będziemy nadal pielęgnować te tradycyjne pieśni i tańce, ale też poszukując nowych rozwiązań, dzięki którym folklor nie stanie się czymś abstrakcyjnym dla młodego pokolenia. 
– Zadanie „Wkręcamy w kulturę” realizowaliśmy od czerwca bieżącego roku i dziś zakończyliśmy koncertem galowym – podsumowuje dyrektor ROK Jarosław Cholewicki. – Zaprezentowaliśmy wszystkie formy wokalne i taneczne, działające w naszym domu kultury, zaprosiliśmy też do udziału młodzież z Wety, którą kształcimy od ubiegłego roku oraz tancerzy z  integracyjnego zespołu Tacy Sami. Współpracowaliśmy tu z Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, a wsparło nas, zabezpieczając wkłady własne, Starostwo Powiatowe w Łomży.

Wojciech Chamryk

240308092554.png
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę