Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Jazzowe wydarzenie już w ten weekend

Liczne gwiazdy polskiego i zagranicznego jazzu już niebawem zagrają w Łomży na XII Novum Jazz Festival. – Sam jeszcze nie dowierzam, że będziemy gościć Vein Trio, prawdziwych mistrzów ze Szwajcarii i jeden z najbardziej ekscytujących zespołów w Europie! – mówi Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny festiwalu. – Sainkho Namtchylak to też absolutny unikat, mistrzyni śpiewu gardłowego i alikwotowego, dysponująca aż 7-oktawową skalą głosu, a Tim Hagans był trzy razy nominowany do nagrody Grammy. Rewelacyjnie zapowiada się też koncertowa premiera „Tańców rumuńskich” Béli Bartóka w wykonaniu kwartetu Michała Szkila oraz konkurs na Nową Nadzieję Jazzu, w którym zaprezentuje się 13. wybitnie utalentowanych młodych muzyków.

Już od kilku lat każda kolejna odsłona Novum Jazz Festival zaskakuje coraz ciekawszym programem. Na pewno dzieje się tak z racji tego, że pomysłodawca i organizator festiwalu Mirosław Dziewa jest doskonale zorientowany w najnowszych jazzowych trendach, ale też i łomżyński festiwal jest coraz bardziej znany, może więc wybierać z większej ilości ofert, szukając wykonawców nie tylko znanych, ale też bardzo oryginalnych czy nowatorskich. Stąd obecność w tegorocznym programie zarówno artystów młodych, ale już świetnie rokujących, takich już bardziej doświadczonych, jak też weteranów światowego jazzu, ale wciąż mających coś do powiedzenia. 
Pierwszy dzień festiwalu 15. listopada upłynie pod znakiem młodego, polskiego jazzu. W Centrum Kultury im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża Świętego – wszystkie festiwalowe koncerty i konkurs odbędą się w tym miejscu – zagrają więc Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz Szymon Mika Trio. 
– Aleksandra brała już dwa razy udział w konkursie naszego festiwalu – mówi Mirosław Dziewa. – To świetna skrzypaczka, a wykona własne kompozycje, jazz bardzo intymny, grany z kobiecą wrażliwością. Z kolei Szymon Mika to obecnie ponoć najlepszy młody gitarzysta w Polsce, laureat  wielu konkursów, grający przede wszystkim w Austrii i Szwajcarii. 
Drugi dzień festiwalu będzie miał jeszcze bogatszy program. Najpierw, bo o godzinie 16:00 w kinie Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT na Starym Rynku zostanie wyświetlony film dokumentalny „Blue Note Records. Beyond The Notes” w reżyserii Sophie Huber o jednej z najsłynniejszych wytwórni jazzowych w historii muzyki, z udziałem takich gigantów jak Herbie Hancock czy Wayne Shorter. 
Część koncertową rozpocznie Michał Szkil Quartet, grający w jazzowych aranżacjach lidera słynne „Tańce rumuńskie” Béli Bartóka, a gwiazdą wieczoru będzie Minim feat. Sainkho. 
– To autorski projekt Michała Szkila, towarzyszący jego pracy doktorskiej – mówi Mirosław Dziewa. – Materiał jest już nagrany i będzie wydany na CD, a póki co w Łomży będziemy mieli jego koncertową premierę. No i kwintet awangardowego gitarzysty Kuby Wójcika z udziałem światowej sławy tuwińskiej wokalistki Sainkho Namtchylak, nowoczesność w niezwykły sposób połączona z tradycją i folklorem Tuwy – jest niesamowita i w końcu udało mi się ją zaprosić.
Fianłem drugiego dnia będzie tradycyjne jam session w restauracji „Retro”, zaś w niedzielę o godzinie 11:00 zacznie się część konkursowa. 13. młodych instrumentalistów i wokalistów, z czego 10. zadebiutuje w łomżyńskim konkursie, zagra z towarzyszeniem wyśmienitej sekcji Michał Szkil, Wojciech Pulcyn i Krzysztof Dziedzic, a oceniać ich będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem gitarzysty Mirosława „Carlosa” Kaczmarczyka, który powrócił na festiwal po świetnym koncercie jego międzynarodowego Loud Jazz Band w ubiegłym roku. Finał o godzinie 18:00 zacznie się od ogłoszenia wyników i krótkiego występu zwycięzcy, po czym zagrają szwajcarskie Vein Trio oraz międzynarodowy Tim Hagans Quintet feat. Marek Konarski.
– Zobaczyłem światełko w tunelu, kiedy dowiedziałem się, że Vein Trio słuchali audycji, w których prezentowałem ich wszystkie płyty – mówi Mirosław Dziewa. – Być może ten fakt ułatwił mi pertraktacje i niemożliwe stało się faktem, ten wspaniały zespół przyleci do Polski, żeby zagrać na naszym festiwalu! Z kwintetem trębacza Tima Hagansa też nie było łatwo, bo byłby on ozdobą każdego festiwalu jazzowego na świecie. Lider postawił warunek, że zagra, ale tylko pod warunkiem, że będzie towarzyszyć mu fińsko – duńska sekcja Johnny Åman – Anders Mogensen, a tego wspaniałego perkusistę mieliśmy już okazję słyszeć w Łomży. Ciekawostką dla nas jest też udział w tym zespole saksofonisty Marka Konarskiego, który zdobył wcześniej trzecie oraz drugie miejsce w konkursach na Nową Nadzieję Jazzu, a teraz wraca do nas, chociaż wciąż jest chyba bardziej znany w Skandynawii niż w Polsce. Jak więc widać przez te trzy dni będzie czego posłuchać – gorąco zapraszam miłośników dobrej muzyki na nasze koncerty!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę