Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Archeolodzy znaleźli w Łomży pozostałości zajazdu z XIX w.

Główne zdjęcie
odkryte przez archeologów stare fundamenty zajazdu "Rembielin”

Na pozostałości zajazdu z początku XIX w. natrafili archeolodzy przy Placu Kościuszki w Łomży. Podczas przygotowań do budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej Nr 2 odsłonięto fundamenty i posadzkę z malowanych płytek zajazdu "Rembielin”. To jeden z dwóch takich obiektów, które rodzina Rembielińskich wybudowała przy międzynarodowym szlaku handlowym Warszawa – Petersburg.

 - Budynek był dosyć spory. Zwrócony był frontem do nowego rynku, czyli Placu Kościuszki. Centralnie brama przejazdowa była i po prawej stronie była sala restauracyjna. Po lewej stronie oficyna mieszkalna, ale też były takie gospodarcze pomieszczenia, gdzie była lodownia, gdzie był warsztat, gdzie była stolarnia. To co służyło także obsłudze całego budynku. A pomieszczenia mieszkalne były na  pierwszym piętrze - mówi dyrektor Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży Jerzy Jastrzębski.

Razem z częścią fundamentów zajazdu, odsłonięto fragment posadzki sali restauracyjnej z malowanych kafli. Pochodzą one prawdopodobnie z lat dwudziestych XX wieku, kiedy – wówczas już należący do rodziny Iwanickich - "Rembielin” był najbardziej prestiżowym łomżyńskim hotelem.

- Ci, którzy przyjeżdżali do Łomży, a trzeba było ich gdzieś przenocować i ugościć byli najczęściej właśnie kierowani do hotelu Rembielin. Mowa o osobach typu Józef Piłsudski czy Sławoj Składkowski - mówi Jerzy Jastrzębski.

Archeolodzy spróbują jeszcze ustalić dokładne umiejscowienie i wielkość całego obiektu. Jednak po udokumentowaniu i obfotografowaniu odkrycia, zostanie ono zasypane i znajdzie się pod podłogą nowej sali gimnastycznej przy SP 2.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę