Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomżyńscy uczniowie docenieni na Ogólnopolskim Biennale Wklęsłodruku

Nina Jadwiga Adamczak z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży zdobyła drugą nagrodę w młodszej kategorii 3. Ogólnopolskiego Biennale Wklęsłodruku dla uczniów średnich szkół plastycznych. W tej samej kategorii wyróżnienie honorowe otrzymała Aleksandra Sówka, a obie laureatki są uczennicami Katarzyny Swoińskiej. Łomżyńskie liceum plastyczne jest też organizatorem Biennale, jednego z dwóch konkursów tego typu w Polsce, a nagrodzone prace zaprezentowano na wystawie pokonkursowej w Galerii Sztuki Współczesnej.

Na tegoroczne Biennale, zorganizowane przez łomżyńską szkołę we współpracy z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, wpłynęło 115 prac z Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej, Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu oraz rzecz jasna z placówki konkurs organizującej. Oceniało je jury w składzie: przewodniczący prof. Rafał Strent, prof. Alina Jackiewicz-Kaczmarek i dr hab. Alicja Habisiak-Matczak. W kategorii I i II klasy liceum plastycznego oraz II i III ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych zwyciężyła Maria Jackowska z Supraśla, podopieczna Marty Muszyńskiej-Józefowicz i Małgorzaty Józefowicz, trzecia była Julia Suszek z Dąbrowy Górniczej, podopieczna Agnieszki Budny i Edyty Kubik, a miejsce drugie zajęła uczennica łomżyńskiej szkoły Nina Jadwiga Adamczak, pracująca pod kierunkiem Katarzyny Swoińskiej.
– Jestem bardzo zaskoczona tą nagrodą! – mówi Nina Jadwiga Adamczak. – Dowiedziałam się o tym po zakończeniu roku szkolnego od koleżanki i cieszę się tym bardziej, że grafika warsztatowa jest to coś, co bardzo lubię. W zeszłym roku byłam w stanie spędzić w pracowni graficznej 10 godzin zegarowych i czuję się tam bardzo swobodnie. Nawet gdzieś w piwnicy mam rozłożoną na części, jeszcze nie skręconą, starą prasę graficzną – planuję ją rozstawić w przyszłe wakacje i zająć się tym po szkole również na własną rękę.
Z wyróżnienia honorowego w tej kategorii cieszyła się  Aleksandra Sówka, kolejna uczennica Katarzyny Swoińskiej, a pozostałe otrzymały Urszula Głowacka oraz Aleksandra Czarniecka z Supraśla. W kategorii III i IV klasy liceum plastycznego oraz IV-VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych zwyciężyła Weronika Lewandowska z Bielska-Białej, uczennica Sabiny Staniury i Aleksandry Czudek, druga była Martyna Luranc z tej samej szkoły i przygotowana przez obie wymienione wcześniej nauczycielki, zaś trzeci Michał Kubiczek z Dąbrowy Górniczej, uczeń Łukasza Kawki i Edyty Kubik. Wyróżnienia honorowe otrzymali: Kalina Płużek z Bielska-Białej, Olimpia Lorens oraz Katarzyna Wójcik, obie z Dąbrowy Górniczej.
– Jest to zupełnie zdumiewające! – ocenia poziom prezentowanych w galerii prac konkursowych przewodniczący jury prof. Rafał Strent. – Symptomatyczne jest to, że nie ma w tym konkursie kandydatów z Warszawy, Łodzi, Poznania czy Krakowa, tylko wrażliwość artystyczną zachowały ośrodki z najdalszej północy i najdalszego południa kraju. Niesłychane, że tym tak młodym ludziom, którzy mają otwarty cały świat za pomocą nowoczesnych środków cyfrowych, chce się brać za taką potwornie nużącą pracę i osiągają  w niej takie efekty. Cieszy mnie też, że są takie miejsca jak Łomża, gdzie się to pielęgnuje, bo to dobry prognostyk na przyszłość.
– Te laury to dla nas i dla uczniów wielka satysfakcja, bo coś takiego zdarzyło się w tym Biennale po raz pierwszy i jest nam ogromnie miło, że właśnie w naszym konkursie – podkreśla dyrektor szkoły Małgorzata Wagner.  – Jest to też ogromny sukces nauczyciela prowadzącego Katarzyny Swoińskiej i cieszę się bardzo, że jury doceniło ten ogrom pracy, jaką nasi uczniowie i nauczyciele wykonują podczas zajęć. Sama też widzę, z jakim zaangażowaniem uczniowie zgłębiają tajniki grafiki warsztatowej, jak zaczynają od tych prostych ćwiczeń, by poprzez coraz bardziej skomplikowane techniki dojść do efektów, które widzimy na wystawie. Mam nadzieję, że będzie to początek pasma sukcesów, bo w tamtym roku, dzięki ciężkiej pracy uczniów i opiekunów, udało nam się zdobyć drugie miejsce w Regionalnym Przeglądzie Szkół Plastycznych, co też zdarzyło się po raz pierwszy – liczymy, że może w kolejnej edycji Biennale za dwa lata uda się naszym uczniom osiagnąć jeszcze większe sukcesy.

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Nina Jadwiga Adamczak
Foto: Aleksandra Sówka
Foto:
Foto:
Foto: Praca Aleksandry Sówki
Foto: Praca Niny Jadwigi Adamczak
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
wt, 08 października 2019 08:06
Data ostatniej edycji: wt, 08 października 2019 09:16:41

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę