Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Nowy sezon najmniejszego kina w Polsce

Projekcja dokumentalnego filmu „McQueen” o słynnym kreatorze mody i jego tragicznie zakończonym życiu zainaugurowała kolejny sezon Kina Galeria. To połączenie kina studyjnego z Dyskusyjnym Klubem Filmowym w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku, gdzie wyświetlane są niekomercyjne produkcje z kraju i ze świata, filmy głośne i niszowe, ale zawsze warte obejrzenia. – Najmniejsze i najtańsze kino w północno-wschodniej Polsce znowu rusza – mówi dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło, zapowiadając regularne, comiesięczne projekcje filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych z szeroko rozumianego nurtu kina ambitnego.

Zaplanowane jako jednorazowa atrakcja podczas spotkań z kulturą niepopularną Off Road studyjne kino spotkało się z zainteresowaniem odbiorców, stąd kontynuacja tej inicjatywy do wiosny tego roku i wznowienie seansów w kolejnym sezonie. Ludzi przyciągał zarówno repertuar, jak też atmosfera  niezobowiązującego spotkania, możliwość wysłuchania fachowego wprowadzenia przed filmem i dyskusji po projekcji, a dodatkową zachętą okazała się też cena kolekcjonerskich, stylizowanych na te z czasów PRL-u, biletów, za które trzeba zapłacić zaledwie 5 złotych. 
– Ten pomysł sprawdził się, dlatego uznaliśmy, że nie tylko warto go kontynuować, ale też poszerzyć formułę naszych comiesięcznych spotkań – mówi Krzysztof Zemło. – Dotąd zajmowaliśmy się głównie twórcami z kręgu artystów wizualnych, bohaterami bardzo ciekawych filmów, jak na przykład Maud Lewis czy rodzina Beksińskich. Teraz na pierwszy ogień mamy ciekawy obraz „McQueen” o prawdziwym wizjonerze, projektancie mody Aleksandrze McQueen, a w planach kolejne pokazy, dotyczące choćby muzyków czy innych artystów. Generalnie zamierzamy pokazywać bardzo różne, ale ambitne filmy, przede wszystkim takie dla koneserów kina, jego największych pasjonatów.
O  Aleksandrze McQueen (1969-2010) słyszał praktycznie każdy, nawet jeśli nie interesuje się modą, bowiem ten chłopak z biednej rodziny stał się jednym z najwybitniejszych projektantów, wizjonerów i kreatorów mody przełomu XX i XXI wieku, „rzeźbiarzem tkanin” i prawdziwą ikoną, ale życie go przerosło i po śmierci ukochanej matki popełnił samobójstwo. Stąd spore zainteresowanie – ponad 20 widzów – na ubiegłorocznym dokumencie w reżyserii Iana Bonhôte i Petera Ettedgui, bazującym przede wszystkim na prywatnych nagraniach oraz wypowiedziach rodziny, przyjaciół i współpracowników McQueena.  
Kolejne seanse w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku zapanowano na razie do kwietnia włącznie, a będą odbywać się zawsze w pierwszą środę każdego miesiąca.  W planach są też spotkania z twórcami kina polskiego i zagranicznego. Kontynuowana będzie również formuła spotkań prowadzonych przez filmoznawcę Adama Radziszewskiego, szefa Podlaskiej Akademii Kultury, niegdyś założyciela studenckiego DKF, kierownika białostockich kin i członka prezydium Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, nawiązujących do ich formuły, ale swój akces do tego przedsięwzięcia zgłosili też łomżyńscy pasjonaci kina. 
– Do prowadzenia naszych kolejnych spotkań zgłosili się też znawcy kina z Łomży, co bardzo mnie cieszy – mówi dyrektor Zemło. – Dzięki temu ta formuła swobodnych spotkań dotyczących sztuki filmowej będzie jeszcze bardziej otwarta, a ludzie będą się aktywizować.
Projekcje filmowe przewidziano też podczas kolejnej edycji festiwalu Off Road, dzięki wcześniejszemu nawiązaniu przez MDK-DŚT współpracy z dyrektorem Lubelskiego Festiwalu Filmowego Maciejem Misztalem.
– Chcemy podczas festiwalu pokazać co najmniej dwa filmy, wpisujące się w nurt naszego galeryjnego kina, ale też samego Off Road: o ciekawych twórcach wartościowej sztuki niezależnej – zapowiada Krzysztof Zemło, zachęcając do śledzenia filmowej, chociaż nie tylko, kulturalnej oferty MDK-DŚT. 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
cz
cz, 03 października 2019 08:12
Data ostatniej edycji: cz, 03 października 2019 08:27:22

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę