Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 08 grudnia 2024 napisz DONOS@

Jarmark na Rocha w Nowogrodzie

Niedziela św. Rocha w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie jak co roku przyciągnęła prawdziwe tłumy. – Jest ładnie, to wybraliśmy się z dziećmi! – mówili rodzice, zachęcając pociechy do udziału w konkursach, zabawach i grach zręcznościowych. Oblegano też stoiska z artystycznym rękodziełem i lokalnymi przysmakami, a o część artystyczną trwającej aż osiem godzin imprezy zadbały Zespół Pieśni i Tańca Polski Łan, Kapela Kurpiowska Gminy Łomża oraz kapela Miód na Serce, która poprowadziła warsztaty śpiewacze tradycyjnych pieśni kurpiowskich z udziałem Kurpiowskiego Zespołu Śpiewaczego z Nowogrodu.

Już od 23 lat, niedziela po przypadającym 16. sierpnia wspomnieniu o św. Rochu, patronie choćby rolników, jest w nowogrodzkim skansenie poświęcona jego osobie. Ten doroczny jarmark cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Nowogrodu, ale też wielu okolicznych miejscowości, licznych przyjezdnych oraz turystów. Jednych przyciągają lokalne przysmaki, jak fafernuchy, psiwo kozicowe czy miody, są osoby liczące na dobrą zabawę czy przyjemne spędzenie wolnego czasu podczas tradycyjnych gier i różnych zabaw, niektórych znane już od setek lat, ze wspinaniem się na słup czy wyścigami w workach włącznie,ale prym wiedzie jednak oferta artystyczno-kulturalna. Na licznych straganach i stoiskach królowało więc artystyczne rękodzieło, w tym liczne produkty regionalne i dzieła twórców lokalnych oraz z terenu kurpiowskiej Puszczy Zielonej, w tym bursztyniarza Zdzisława Bziukiewicza, rzeźbiarzy Kazimierza Krupińskiego i Andrzeja Drozdowskiego czy malarza i plastyka Grzegorza Gwizdona.
 – Bardzo ładne są te wyroby – mówi jedna z przyjezdnych. – Widać, że często są to prawdziwi artyści, ludzie z pasją, realizujący się w swojej twórczości, oryginalni i poszukujący.
Chętni mogli też podpatrywać twórców ludowych przy pracy, podziwiając jak łatwo przychodzi im wycinanie, rzeźbienie, wyplatanie koszyka ze słomy czy wykucie podkowy. Zainteresowanych nie brakowało też podczas warsztatów śpiewaczych tradycyjnych pieśni kurpiowskich, odbywających się pod hasłem „Poziewoj ziaterku“. Ich inicjatorzy, kapela Miód na Serce, zaprosili do udziału nie tylko miłośników folkloru, ale też Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu.
– Chcieliśmy, żeby współgospodarzem tych warsztatów był zespół miejscowy, który tutaj ćwiczy i podejmuje próby zmierzenia się z muzyką tradycyjną, bo kto się tu lepiej czuje, jak nie zespół z Nowogrodu – mówi Paweł Dąbkowski. – Bardzo nam też zależało, żeby to było podczas święta Rocha, bo tutejsza społeczność ma je już wpisane w krew i ludzie czekają na to wydarzenie.
Kolejne warsztaty tego typu z kapelą Miód na Serce, ale tym razem tylko dla mężczyzn, odbędą się w nowogrodzkim skansenie już 21. września. – Poprowadzi je Stanisław Archacki z Myszyńca, śpiewać będziemy pieśni z Kurpi Zielonych, ale jest limit miejsc, bo maksymalnie 15 osób – mówi Paweł Dąbkowski. – Będzie też możliwość zwiedzania skansenu, a wieczorem zapraszamy do GOK w Zbójnej na potańcówkę i wspólne śpiewanie! – dodaje Agnieszka Zielewicz.
Prawdziwe tłumy słuchały też Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża oraz renomowanego Zespołu Pieśni i Tańca Polski Łan. Dla śpiewaków i tancerzy tego zespołu, wywodzącego się z grona artystów Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze, przygotowano specjalny parkiet, żeby mogli zaprezentować pełnię umiejętności nie grzęznąc w piachu i w tumanach kurzu. 
– Cieszy nas, że impreza przyciągnęła tak dużo ludzi, chociaż tak duże zainteresowanie obserwujemy w sumie co roku – ocenia kierownik skansenu Urszula Kuczyńska. – Jest to dobry moment, bo wakacje już powoli się kończą, ludzie zjeżdżają do domów, ale jeszcze mają czas, a do tego jest ciepło i przyjemnie, więc chce im się jeszcze gdzieś wybrać. Przyciąga ich do nas nie tylko urok skansenu, ale też program, bo przecież w tym roku poszliśmy w troszkę innym kierunku, zapraszając zespół Polski Łan, świetnie grający, śpiewający i tańczący, Kapelę Kurpiowską Gminy Łomża, związaną z nami od początku istnienia imprezy oraz proponując różne atrakcje, w tym warsztaty śpiewacze z kapelą Miód na Serce. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę