Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Koncert patriotyczny na Starym Rynku

Łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego zakończyły się tradycyjnym koncertem. Na Starym Rynku wystąpili seniorzy z zespołu Tabor, dzieci ze Studia Wokalnego eMDeK, zespół The Brzuch Brothers oraz Maciej „Dziemian” Dziemiańczuk. Podlaski Pavarotti specjalnie na tę okazję przygotował koncertowy program złożony z pieśni patriotycznych i wojskowych. – Już od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad przygotowaniem takiego koncertu, ale nie było okazji – mówi Maciej Dziemiańczuk. – Ale kiedy miasto Łomża wystąpiło do mnie z propozycją występu przygotowaliśmy taki program i bardzo cieszymy się, że udało się go dzisiaj premierowo zagrać!

Już od pięciu lat na scenie nieopodal ratusza odbywają się plenerowe koncerty patriotyczne. Cieszy, że z roku na roku uczestniczy w nich coraz więcej ludzi, w tym młodzież, rodziny z dziećmi i seniorzy. Tym razem zapowiedziano też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, więc niektórzy zapobiegliwie przynieśli śpiewniki z niedawnej akcji MDK-DŚT „Śpiewajmy dla Niepodległej”.
Przydały się one już podczas występu Taboru, bowiem seniorzy sięgnęli po sprawdzony i dobrze znany repertuar jak „Szara piechota” czy „Przybyli ułani pod okienko“. Cztery wokalistki eMDeKu i wychowanki Magdy Sinoff, to jest Ola Pyrcak, Gabrysia Dziedzic, Lena Konert i Maja Liżewska już zaskoczyły, wykonując choćby „Warszawiankę“, „Warszawo ma“ ze słynnego filmu „Zakazane piosenki“ czy piosenkę z powstańczego zrywu stolicy „Pałacyk Michla“. Istniejący od wiosny tego roku zespół The Brzuch Brothers, dla którego był to dopiero trzeci koncert, również przygotował bardzo urozmaicony repertuar, zadbał też o ciekawe aranżacje. Stąd nawiązania do lat 60. w antywojennej piosence „Gdzie są kwiaty z tamtych lat“ czy balladzie „Biały krzyż“, rockowe i reggae wersje pieśni wojskowych, robiące wrażenie wykonanie „Historii zagubionych“ Panien Wyklętych, przejmujący „Ostatni list“ oraz udział Duśki i Kuby w „Białych różach (Rozkwitały pąki białych róż)“. – To ciekawa sytuacja, bo my się trochę na ten koncert wprosiliśmy, ale bardzo zależało nam na tym, żeby naszym występem oddać hołd wszystkim poległym w obronie naszej ojczyzny – mówi Marcin Grodzki. – Dlatego przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję kilka piosenek i zaangażowaliśmy do współpracy dzieciaki naszych kolegów z zespołu.
Czas zmiany sprzętu na scenie zajęto wspólnym śpiewaniem. Chętnym rozdano teksty „Pierwszej Kadrowej“, „Przybyli ułani pod okienko“, „Wojenko, wojenko“ i „Marsza Pierwszej Brygady“, po czym wykonano je całkiem zgodnym chórem z akompaniamentem pianisty The Brzuch Brothers Dawida.  – Bardzo fajny pomysł – ocenia jeden z uczestników koncertu. – Po co mamy stać bezczynnie, patrzeć jak znoszą i wnoszą sprzęt – w tym czasie można sobie pośpiewać!
Okazji do wspólnego śpiewania nie zabrakło też podczas koncertu gwiazdy wieczoru. Maciej „Dziemian” Dziemiańczuk z rockowym składem i wokalnym udziałem swej żony Magdy, sięgnął bowiem  po najbardziej znane utwory z płyty „Wiek wolności“, w tym kilka, które już wcześniej zabrzmiały, publiczność miała je więc przećwiczone. – Koncerty są różne, ludzie nie zawsze śpiewają, ale tutaj było w nich widać bardzo pozytywnego  i patriotycznego ducha – mówi Maciej Dziemiańczuk. – Dlatego bardzo łatwo podchwytywali słowa pieśni, śpiewali razem z nami.
Tu też nie zabrakło niespodzianek, jak „Przybyli ułani pod okienko“ w wersji reggae, akustycznej wersji na głos i gitarę dedykowanego poległym harcerzom „Białego krzyża“ czy „Roty“ w patetycznej, pełnej mocy wersji. – Zespół mamy zgrany, więc udało się to złożyć w dość krótkim czasie i tym bardziej jestem szczęśliwy, że do tego doszło – mówi Maciej Dziemiańczuk, zapowiadając swój kolejny występ w Łomży już 24. sierpnia. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę