Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Café Kultura w rytmach reggae

Popularny zespół Cała Góra Barwinków rozruszał uczestników środowego koncertu w ramach Café Kultura. Na Starym Rynku przed Galerią Pod Arkadami reggae i ska tańczyli starsi i młodsi, mimo powszedniego dnia, wczesnej godziny i niepewnej pogody. – To było fantastyczne! – mówi wokalista i basista Kuba Kaczmarek. – Są przecież wakacje, ludzie się porozjeżdżali, środa, a do tego jesteśmy przecież zespołem undergroundowym, gramy niszową muzykę. A tu nagle w Łomży przychodzi masa ludzi i świetnie się bawi! Okazji do dobrej zabawy nie zabraknie też w kolejne dni, bowiem Café Kultura potrwa aż do końca tego tygodnia.

Muzyka reggae często rozbrzmiewa w Łomży na najróżniejszych koncertach, ale Cała Góra Barwinków z Kłobucka, mimo stażu wynoszącego już ponad 20 lat, jeszcze w grodzie nad Narwią nie koncertowała. Tym większe było zaskoczenie siedmiu muzyków, gdy zobaczyli pod kameralną sceną gęstniejący z każdą chwilą tłumek słuchaczy w różnym wieku, od przedszkolnego do mocno już zaawansowanego. W dodatku nie byli to zwykli gapie, którzy przystanęli na chwilę zaciekawieni tym, że coś się dzieje, ale osoby aktywnie uczestniczące w koncercie. Dzięki temu występ kłobuckiego septetu z każdą chwilą zyskiwał na energii, a sekcja dęta złożona z puzonisty, trębacza i saksofonisty napędzała urozmaicone utwory, utrzymane nie tylko w stylistyce reggae i ska, ale też rocksteady czy nawet okazjonalnie funky. Nie zabrakło wśród nich reprezentatywnego wyboru kompozycji z pięciu albumów grupy, od „Nocy“ z debiutanckiej „Całej Góry Barwinków“ do najnowszych „Król ulicy“ i „Szmerc“ z ubiegłorocznych „Sposobów“. Pojawiły się też covery, ale nie tak oczywiste jak w przypadku innych zespołów reggae, bowiem Cała Góra Barwinków efektownie przerabia popowe szlagiery z lat 80. „Byłaś serca biciem“ Andrzeja Zauchy nagrała nawet na najnowszej płycie, sięga też po „The Look” Roxette, „Girls Just Want To Have Fun” Cyndi Lauper czy „Take On Me” A-ha.  – My prawie wszyscy jesteśmy urodzeni w latach 80. – wyjaśnia Kuba Kaczmarek. – Są to więc rzeczy, które nam się mocno kojarzą, od dzieciństwa grają nam w duszy. Stąd pomysł, żeby to troszeczkę poprzerabiać, zresztą nagraliśmy kilka takich utworów i niedługo ukażą się one internetowo. Staramy się to zrobić na tyle fajnie, żeby nie było zaskoczenia „O! Znana piosenka!“, ale też „O! Ciekawy aranż!“, to jest taka nasza ambicja. 
Wielki przebój Cyndi Lauper był też tego wieczoru prezentem-niespodzianką dla Moniki, obchodzącej dzień wcześniej 18 urodziny, a poprzedziła go stosowna dedykacja. 
– Coś takiego zdarza się co jakiś czas – mówi Kuba Kaczmarek. – Kochamy naszą publiczność, więc jeśli tylko możemy komuś sprawić przyjemność nie unikamy takich sytuacji – tym bardziej, że to była niespodzianka dla solenizantki, więc pomyśleliśmy sobie: czemu nie?
Koncert Całej Góry Barwinków to dopiero początek drugiego tygodnia Café Kultura. Jeszcze dzisiaj soul, jazz i R&B w nowoczesnym wydaniu zagrają Electric Groove Gang & Joanna Kwaśnik, zaś w piątek na Starym Rynku królować będzie funky w wykonaniu zespołu The Crackers. Na sobotę zaplanowano koncert słynnej Kapeli Brodów i folkową potańcówkę, zaś niedzielnym finałem będzie jazz-rockowy występ duetu Michał Sołtan Loop! feat. Artur Jargiło oraz trio samego Tymona Tymańskiego, które zagra covery legendarnych The Beatles. Start wszystkich koncertów o godzinie 18:00. W niedzielę o godzinie 10:00 Teatr Falkoshow zaprezentuje spektakl dla dzieci „O szewczyku, co smoka wawelskiego pokonał“. Wstęp na wszystkie wydarzenia Café Kultura jest bezpłatny, zaś w razie niepogody koncerty będą odbywać się w siedzibie organizatora imprezy MDK-DŚT przy ul. Wojska Polskiego 3, ale od godziny 19:00. 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę