Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Miliony na podwyżki w szkołach

- Miesięczny koszt podwyżek dla nauczycieli łomżyńskich szkół wyniesie około 786 tys. zł – wynika z prognoz Urzędu Miejskiego w Łomży. Od września nauczyciele w całej Polsce mają zarabiać więcej. W Łomży na realizację podwyżki dla około 1150 nauczycieli miejskich szkół i przedszkoli w tym roku potrzeba dodatkowo ponad 3 miliony złotych.

Według danych Urzędu Miejskiego w szkołach i placówkach publicznych miasta Łomży w rym roku szkolnym pracuje ponad 1150 nauczycieli. Zdecydowana większość z nich - ponad 800 ma najwyższy stopień awansu zawodowego czyli tytuł nauczyciela dyplomowanego. To grupa nauczycieli, która zarabia najwięcej. Od 1 września wynagrodzenie zasadnicze brutto nauczyciela dyplomowanego wyniesie 3817 zł.  To oznacza to wzrost o 334 zł brutto. 
Ministerstwo edukacji podkreśla, że wynagrodzenie zasadnicze jest tylko częścią całkowitego wynagrodzenia nauczycieli i w przypadku nauczycieli dyplomowanych stanowi ok. 62%.
Pozostałe nauczycielskie grupy zarabiają mniej dostana mniejsze podwyżki choć także ministerstwo edukacji przyznaje, że ich wynagrodzenie zasadnicze jest jest znacznie bliższe całkowitemu. W przypadku nauczycieli stażystów podwyżka od września wyniesie 244 zł brutto, co będzie oznaczało, że wzrośnie ono do kwoty 2782 zł brutto. Podwyżka dla nauczyciela kontraktowego to 251 zł brutto, czyli ich wynagrodzenie będzie wynosiło 2862 zł brutto, a dla nauczyciela mianowanego 285 zł podwyżki oznacza wynagrodzenie od 1 września na poziomie 3250 zł brutto.

Dodajmy, że szeroko rozumiana „Oświata”, czyli „Oświata i wychowanie” oraz „Edukacyjna opieka wychowawcza”, jest najkosztowniejszym wydatkiem budżetu miasta Łomża. W ubiegłym roku przeznaczono na nią ponad 151 mln zł, czyli niemal 43% budżetu miasta. Od kilku lat pod koniec roku władze miasta gorączkowo poszukują pieniędzy, które można dołożyć do skąpych budżetów szkół na wypłaty pensji. W sumie tylko na ich realizację w tym roku trzeba będzie wydać już ponad 100 mln zł. Tymczasem wysokość subwencji oświatowej przekazywanej z rządu na utrzymanie szkół w Łomży ostatnich latach wynosiła w granicach 85 – 86 mln zł. 
Władze miasta liczą, że pieniądze na realizację kolejnej w tym roku podwyżki dla nauczycieli – pierwsza była wypłacona w marcu – otrzymają z budżetu centralnego.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę