Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Przeboje na letni czas

Główne zdjęcie
Rafał Lewandowski i Joanna Nawrot

Magiczne dźwięki klarnetu Andrzeja Wojciechowskiego, grającego wśród publiczności znany wszystkim temat George'a Gershwina, rozpoczęły piątkowy koncert „Summertime“ podczas XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża. – Jest lato, stąd taki program!– mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny i twórca festiwalu. – Wczoraj była opera, a dzisiaj mamy bardzo rozrywkowy, światowy repertuar z różnych form, od opery do rozrywki. W auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości zaprezentowało go czworo instrumentalistów i czworo śpiewaków, w tym ulubieniec publiczności bas Dariusz Wójcik oraz pierwszy raz występujący w Łomży znakomity tenor Sylwester Targosz-Szalonek.

Już od pięciu lat aula PWSIiP rozbrzmiewa muzyką również podczas festiwalu Drozdowo-Łomża.

Tym razem w jubileuszowym roku 15-lecia uczelni królowały w niej opera, operetka, musical, muzyka rozrywkowa i instrumentalna, to jest same przeboje, zebrane w koncercie „Summertime“, dwa dni wcześniej zaprezentowanym, z pewnymi zmianami reperuarowymi, również w Rajgrodzie. 

– Koncert w Rajgrodzie też był niesamowity, publiczność wspaniale i z wielkim zaangażowaniem przyjmowała artystów, a sala była wypełniona – nie kryje radości Jacek Szymański dodając, że podobnie było w poniedziałek w Kolnie, mimo tego, że była tam prezentowana wyrafinowana muzyka barokowa, co jest potwierdzenim faktu, że publiczność festiwalowa jest wyedukowana.

Łomżyńska publiczność również oklaskiwała z dużym entuzjazmem sopranistki Annę Kingę Osior oraz Joannę Nawrot, Dariusza Wójcika i Sylwestra Targosza-Szalonka, szczególnie doceniając 

arię Lauretty z opery „Gianni Schicchi” Pucciniego, arię Homonaya z operetki „Baron cygański”

Straussa syna, duet „Dla ciebie chcę być biała” z rewii „Czarna perła” oraz arię Tonia z opery „Córka pułku” Donizettiego, w której błyszczał Sylwester Targosz-Szalonek.

– To hoch tenor, mający niesamowite możliwości głosowe – nie kryje uznania Jacek Szymański. – Jest u nas pierwszy raz, a dzisiaj nawet 12 razy zaśpiewał ten najwyższy dźwięk C – niewielu tenorów w świecie osiąga te wysokości! – Z Jackiem znamy się już parę dobrych lat – dodaje Sylwester Targosz-Szalonek. – Pierwszy raz śpiewaliśmy wspólnie koncert w Sali Kongresowej 10 lat temu, to była taka duża gala tenorów. Wtedy też śpiewałem „Córkę pułku“ i to od razu przykuło uwagę Jacka, że jest tenor, który śpiewa tam swobodnie 10 czy 11 razy C. I w zeszłym roku zaproponował mi udział w swoim festiwalu, na co z radością się zgodziłem.

Instrumentaliści też mieli pole do popisu. Zabrakło co prawda solowych utworów w wykonaniu pianistów Rafała Lewandowskigo i Michała Kalety, można było za to przekonać się jak wspaniałymi są akompaniatorami, błyskawicznie reagującymi na sceniczne zwroty akcji czy inicującymi nieplanowane bisy („La Donna è mobile“ z „Rigoletta“ Verdiego duetu Lewandowski- 

Targosz-Szalonek). Nie brakowało za to wirtuozowskich utworów na skrzypce oraz klarnet z towarzyszeniem fortepianiu, choćby Medytacji z opery „Thaïs” Masseneta, żywiołowego „Czardasza“ Montiego czy zaskakującego efektownym opracowaniem na klarnet Walca Des-dur op. 64 nr 1, zwanego minutowym, Chopina. 

– Kasię Rogalską, skrzypaczkę znakomitej Cappella Gedanensis znamy już doskonale, podobnie jak pianistę Rafała Lewandowskigo, wirtuoza jakich mało – podreśla Jacek Szymański. – Kolejnego mistrza, wybitnego klarnecistę Andrzeja Wojciechowskiego również, bo był na festiwalu dwa lata temu, a co jakiś czas dla urozmaicenia zmieniamy artystów. Stąd obecność pianisty Michała Kalety, goszczącego u nas po raz pierwszy. To wieloletni korepetytor solistów Teatru Muzycznego w Gdyni, muzyk bardzo uniwersalny, świetnie odnajdujący się w muzyce rozrywkowej.

Koncert zakończyły dwa kolejne evergreeny: „Con te partirò ”, bardziej znanego jako „Time To Say Goodbye” oraz finałowy „Artystki z Variete” z operetki „Księżniczka czardasza” Kalmana z udziałem wszystkich wykonawców. 

– Dla podkreślenia Roku Moniuszkowskiego mamy też oczywiście w programie utwór „Dziad i baba“  tego wybitnego kompozytora – zauważa Jacek Szymański. – Stanisław Moniuszko jest bardzo niedoceniany, ale na naszym festiwalu zawsze promowaliśmy muzykę polską, a już jego autorstwa  w szczególności – zapraszam w sobotę do Drozdowa na koncert „Wiwat Pan Moniuszko!“!

 

Wojciech Chamryk

Foto: Rafał Lewandowski i Joanna Nawrot
Foto: Andrzej Wojciechowski w górnym rogu sali
Foto: Michał Kaleta, Anna Kinga Osior i Dariusz Wójcik
Foto: Michał Kaleta, Anna Kinga Osior i Dariusz Wójcik
Foto: Dariusz Wójcik
Foto: Jacek Szymański
Foto: Rafał Lewandowski, Dariusz Wójcik i Joanna Nawrot
Foto: Rafał Lewandowski
Foto: Katarzyna Rogalska
Foto: Jacek Szymański
Foto: Jacek Szymański
Foto: Sylwester Targosz-Szalonek
Foto: Rafał Lewandowski i Sylwester Targosz-Szalonek
Foto: Rafał Lewandowski i Sylwester Targosz-Szalonek
Foto: Rafał Lewandowski i Andrzej Wojciechowski
Foto: Rafał Lewandowski i Andrzej Wojciechowski
Foto: Andrzej Wojciechowski
Foto: Rafał Lewandowski i Andrzej Wojciechowski
Foto: Anna Kinga Osior

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę