Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Bliżej wielkiej inwestycji w szkole w Marianowie

Główne zdjęcie
Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie Sławomir Łomotowski podpisał umowę z firmą Bico Group na pełnienie funkcji inwestora zastępczego w projekcie „Głęboka termomodernizacja budynków szkolnych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie”

- Jeśli wszystko pójdzie dobrze to wbicie przysłowiowej łopaty nastąpi jeszcze w tym roku – zapowiada Sławomir Łomotowski, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie. Szkoła realizuje warty ponad 21 milionów złotych projekt jej „głębokiej termomodernizacji”. - Dzięki tej inwestycji ZSCKR w Marianowie stanie się jedną z najbardziej nowoczesnych i ekologicznych szkół w Polsce, w której zastosowano innowacyjne rozwiązania – zapowiada Łomotowski, który kilka dni temu podpisał umowę z firmą Bico Group z Warszawy na pełnienie funkcji inwestora zastępczego w projekcie.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie składa się z trzech budynków:  szkoły, internatu i warsztatów. Wszystkie zostały wybudowane w drugiej połowie XX wieku i choć stan techniczny jest określany jako dobry, jednak nie spełniają wymogów obecnych norm cieplnych. Zimą ogrzewane są z lokalnej kotłowni węglowej, w której rocznie spala się nawet 500  ton węgla. Jego zakup to – jak mówił dyrektor szkoły  Sławomir Łomotowski - ogromne obciążenie dla szkolnego budżetu. 

To ma się zmienić po realizacji szacowanego na ponad 21 mln zł projektu, na który szkoła pozyskała dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 85%, a reszta to wkład własny właściciela – czyli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Budynki szkolne mają zostać ocieplone, na energooszczędne będą wymieniono okna oraz oświetlenie. Zmieni się także źródło zasilania w energię. Instalacja centralnego ogrzewania zasilana będzie tzw. resublimacyjną pompą ciepła pozyskującą energię, a instalacja elektryczna zasilana będzie z baterii fotowoltaicznej zainstalowanej na dachu budynku oraz turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu. Dyrektor Łomotowksi podkreśla, że turbina, podobnie jak resublimacyjna pompa ciepła, powstały w oparciu o polską myśl technologiczną, a realizacja całego projektu ma przyczynić się do radykalnego - nawet ponad 90% - obniżenia zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną. Projekt ma być zrealizowany do końca 2022 roku. W „zastępstwie” administracji szkolnej ma go zrealizować firma Bico Group z Warszawy. Za pełnienie funkcji inwestora zastępczego w projekcie „Głęboka termomodernizacja budynków szkolnych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie” otrzymać ma wynagrodzenie rzędu 580 tys. zł. Po podpisaniu w ubiegłym tygodniu umowy, teraz to ona ma przygotować przetarg na wyłonienie głównego wykonawcy inwestycji. Dyrektor Łomotowski liczy, że prace termomodernizacyjne szkoły w Marianowie ruszą jeszcze w tym roku.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę