Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Uczniowie III LO w Łomży i Gimnazjum w Butrymańcach razem dla Niepodległej

Młodzież III Liceum Ogólnokształcącego im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży i uczniów Gimnazjum im. Anny Krepsztul w Butrymańcach na Litwie łączy wiele. I jedni i drudzy są aktywni, ciekawi świata, pełni energii i pasji, a także przywiązani do polskości. Dlatego w 2018 roku, kiedy świętowano 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ani jednych ani drugich nie trzeba było długo namawiać do współpracy. Wszyscy chętnie zaangażowali się realizację projektu pod hasłem „Młodzież dla niepodległej. Wy o Nas, My o Was", którego celem było poznanie lokalnych bohaterów walki o niepodległość (w Polsce i na Litwie), historii regionów, miejsc ważnych dla środowiska lokalnego i kraju.

Projekt opracowany został przez nauczycieli obu szkół jako część projektu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zatytułowanego „Razem dla Edukacji” przygotowanego w oparciu o ministerialny program „Rodzina Polonijna”. W ramach projektu w roku szkolnym 2018/2019 zorganizowano cztery wizyty studyjne: dwie w Polsce i dwie na Litwie. Za każdym razem uczestniczyło w nich trzydzieścioro uczniów (po 15 z każdej szkoły), którzy realizując rożne zadania pogłębiali swoją wiedzę, rozwijali zainteresowania i zacieśniali więzi.  

Podczas pierwszego spotkania we wrześniu 2018 r. uczestnicy projektu poznali najważniejsze miejsca w Łomży, uczestniczyli w grze miejskiej „Bohaterowie Ziemi Łomżyńskiej”, zwiedzili wystawę „Łomża dawniej i dziś” w Muzeum Północno- Mazowieckim w Łomży oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie, gdzie wysłuchali wykładu na temat rodziny Lutosławskich i spacerowali po Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi. Obejrzeli również skansen w Nowogrodzie. Najwięcej emocji w młodzieży wywołał jednak musical „Doktor Żywago” oglądany w Operze Podlaskiej w Białymstoku.

W czasie jesiennego pobytu na Litwie uczniowie III LO zwiedzili wieś Zułowo – miejsce bliskie J. Piłsudskiemu, Muzeum Anny Krepsztul w Taboryszkach, Dwór Balińskich w Jaszunach, a także Wilno i cmentarz Rossa – miejsce pochówku Matki Józefa Piłsudzkiego oraz Wielkich Polaków. Brali też udział w spotkaniu z merem rejonu solecznickiego, wicemerem oraz radnymi samorządu.

Drugie spotkanie na Litwie odbyło się w maju 2019 r. i przyniosło nowe doznania. Młodzież zwiedziła m.in. Puszczę Rudnicką - miejsce, które zainspirowało Czesława Miłosza do opisów przyrody w utworze ,,Dolina Issy”, zamek trocki, Ponary – miejsce masowych mordów dokonywanych w latach 1941 – 1944 na przedstawicielach narodu żydowskiego, polskiego.

Realizacja projektu zakończyła się w Polsce w czerwcu br. Tym razem uczestnicy zwiedzili Warszawę, a w niej ważne miejsce dla każdego Polaka - Muzeum Powstania Warszawskiego, które na wszystkich zrobiło ogromne wrażenie. Nie mniej emocji dostarczył młodzieży obóz naukowo-sportowy w ośrodku wypoczynkowym w Januszkowie nad jeziorem Kownatki, podczas którego młodzi doskonalili umiejętności gry w tenisa, siatkówkę plażową, a także dyskutowali o znaczeniu poszczególnych generacji praw człowieka i ich wpływie na funkcjonowanie społeczeństw oraz jednostek w różnych systemach politycznych. Zdobytą wiedzę wykorzystali do stworzenia „Manifestu Młodzieży”, który zawiera najważniejsze według nich postulaty chroniące prawa młodych ludzi.

Uczestniczący w projekcie uczniowie i nauczyciele z Polski i Litwy nie kryli radości ze spotkania i współpracy. Wszyscy czuli satysfakcję z tego, ile razem udało się przeżyć, ile ważnych dla historii Polski miejsc poznać. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że najważniejszymi efektami projektu są: pozytywne emocje, poczucie solidarności i zmotywowanie do nowych wyzwań. 

Projekt współpracy szkół partnerskich „Razem dla Edukacji” realizowany przez III LO w Łomży i Gimnazjum w Butrymańcach na Litwie do dowód na to, że młodzi Polacy z różnych miejsc i środowisk potrafią i chcą ze sobą działać. Są tolerancyjni, a ojczyzna jest dla nich ważną wartością, dlatego w przyszłość można patrzeć z nadzieją. 

Renata Bagińska, III LO Łomża

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę