Jubileusz w „Państwówce”
- Impulsem do narodzin uczelni były ambicje decydentów i mieszkańców, którzy po reformie podziału administracyjnego z 1999 roku szukali nowej szansy dla naszego miasta – mówi dr hab. prof. PWSIiP Dariusz Surowik rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży podkreślając, że edukacja jest najskuteczniejszą determinantą rozwoju gospodarczego. Podczas uroczystości z okazji jej jubileuszu 15-lecia wręczył wybranym ośmiu przyjaciołom uczelni specjalne statuetki. Pierwsza z nich powędrowała do wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego, który nieskromnie mówił, „że rzeczywiście sobie na nią zasłużyłem”.
Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży została powołana 22 czerwca 2004 roku. Pierwszym jej twórcą i pierwszym rektorem był prof. dra hab. inż. Kazimierz Pieńkowski. Uczelnia powstała na bazie budynku przy ulicy Poznańskiej 141 b (obecnie jest to siedziba uczelni z adresem Akademicka 14) przekazanego przez samorząd województwa, który wygospodarował także pierwszy milion złotych na jego adaptację do potrzeb uczelni. W pierwszym roku naukę w łomżyńskiej „Państwówce” rozpoczęło 180 studentów studiów dziennych i 120 studiów zaocznych na dwóch kierunkach: zarządzanie i marketing oraz informatyka. Do dziś wypuściła blisko 6 tysięcy absolwentów, a teraz kształci na 14 kierunkach studiów pierwszego i drugiego stopnia kształci się około 2 tys. osób.
- Dążenie, aby państwowa uczenia powstała w Łomży wyrosło z przekonania, że istnieje bogata tradycja miejskości jako ważny punkt odniesienia, ale także przyszłość, którą możemy i chcemy projektować ponad podziałami – mówił rektor Surowi podkreślając, że przez 15 lat istnienia PWSIiP „udowodniliśmy, że w niewielkim mieście można stworzyć uczelnię o miastotwórczych aspiracjach”. - Mam nadzieję, że nadchodzące lata będą dla nas, dla uczelni, czasem dobrej stabilizacji i wzrostu – dodawał wskazując, że wokół niej powstał „skumulowany potencjał przyjaźni”.
Tych najważniejszych przyjaciół w dotychczasowej historii uczelni rektor nagrodził specjalnymi statuetkami. Pierwszą z nich wręczył obecnemu na jubileuszu wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi, ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego, który wdrożył reformę szkolnictwa wyższego.
- Wypracowaliśmy dobra ustawę. Polskie uczelnie zyskały dobre ramy rozwojowe do tego żeby się rozwijać, ale oprócz ram rozwojowych potrzebne jest zdecydowanie szybszy niż w pierwszym 30-leciu niepodległej Polski wzrost na szkolnictwo wyższe i naukę – mówił wicepremier Gowin przekazując, że rząd zdecydował, że nie będzie proponowanego wcześniej automatycznego zamrożenia ścieżek wzrostu wydatków na służbę zdrowia i na naukę i szkolnictwo wyższe. - To jest warunek konieczny, minimalny(...) Warunek niezbędny do tego, żeby rozwijały się polskie uczelnie, ale żeby rozwijała się cała Polska – mówił wicepremier dodając, że nowa ustawa daje większe możliwości współfinansowania uczelni publicznych przez samorządy. Wicepremier Gowin przekazał rektorowi łomżyńskiej „Państwówki” dwa symboliczne czeki na kwoty niemal 10 milionów złotych.
Statuetki przyjaciół PWSIiP w Łomży rektor Dariusz Surwik wręczył także: Sławomirowi Zgrzywie, pierwszemu marszałkowi województwa podlaskiego, który powołał prof. Pieńkowskiego jako pełnomocnika marszałka ds. utworzenia państwowej uczelni w Łomży; Januszowi Krzyżewskiemu, marszałkowi województwa za którego kadencji uczelnia otrzymała pierwszy budynek przy ul. Poznańskiej; Jerzemu Brzezińskiemu prezydentowi Łomży w latach 2002-2010, który przekazał na rzecz uczelni grunty przy ul. Poznańskiej i rozpoczął wypłatę rocznej dotacji dla uczelni z kasy miasta; Mieczysławowi Baszko, marszałkowi województwa w latach 2014-2015, Mariuszowi Chrzanowskiemu, prezydentowi Łomży, Stefanowi Krajewskiemu, byłemu członkowi zarządu województwa oraz Markowi Olbrysiowi obecnemu wicemarszałkowi województwa.