Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 02 grudnia 2023 napisz DONOS@

Jutro wyniki egzaminów, a w szkołach „kolejki” chętnych

Główne zdjęcie
Kolejki chętnych absolwentów gimnazjów do trzech liceów ogólnokształcących w Łomży

W piątek uczniowie kończący gimnazja i ósme klasy podstawówek mają poznać wyniki sowich kwietniowych egzaminów. Ogłoszą je Centralna i Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Wyniki są ważne przy naborze do szkół średnich. Ten wchodzi w fazę kulminacyjną. Chętnych do najlepszych szkół w Łomży: liceów I, II i III, oraz „Mechaniaka” jest dwa trzy, razy więcej niż przygotowanych miejsc i to zarówno dla absolwentów gimnazjów jak i podstawówek.

Kolejki chętnych absolwentów podstawówek do trzech liceów ogólnokształcących w Łomży
Kolejki chętnych absolwentów podstawówek do trzech liceów ogólnokształcących w Łomży

W nowym roku szkolnym w szkołach średnich nastąpi kumulacja dwóch roczników. W szkołach będą utworzone odrębne klasy dla każdego z roczników. W Łomży  dla uczniów kończących gimnazja przygotowano ponad 1600 miejsc, a dla uczniów kończących podstawówkę ponad 1500 miejsc w szkołach średnich. Na złożenie wniosku jest czas, ale większość uczniów już to zrobiła za pośrednictwem internetu.

Zarówno uczniowie kończący ostatnią klasę gimnazjów, jak i uczniowie kończący podstawówkę mogą zgłosić się maksymalnie do trzech szkół średnich, przy czym sami wskazują szkołę pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru. Tradycyjnie najwięcej chętnych jest w trzech liceach i „Mechaniaku”. 

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Bernatowicza dla absolwentów podstawówek przygotowało 174 miejsc w 6 klasach pierwszych (po 29 osób w klasie). Jako szkołę pierwszego wyboru to liceum wskazało 160 uczniów, a w sumie, także z drugą i trzecią preferencją, jest ich 286.

II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej (pl. Plac Kościuszki 3) dla kończących podstawówki ma 112 miejsc (w 4 klasach po 28 osób). Chętnych jest więcej. Jako szkołę pierwszego wyboru wskazało to liceum 183 uczniów, a w sumie naukę dopuszcza tu 383.

III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej (ul. Senatorska 13) ma uruchomić 6 klas pierwszych po 30 uczniów. Przyjmie więc maksymalnie 180 absolwentów podstawówek. Do dziś zarejestrowało się tu aż 476 uczniów, przy czym 122 wskazało  tę szkołę jako szkołę pierwszego wyboru.

Dużo więcej chętnych niż miejsc jest także Technikum nr 5, czyli „Mechaniaku” przy ul. Przykoszarowej 22. Szkoła przygotowała dla uczniów kończących podstawówki 150 miejsc, a tylko jako szkołę pierwszego wyboru wskazało ją 181 ósmoklasistów z podstawówek. W sumie w systemie zarejestrowało się 294 osób.

Podobnie sytuacja wygląda z naborem do klas ponadgimnazjalnych. W I Liceum Ogólnokształcącym na 174 miejsc w klasach pierwszych jest 308 chętnych, przy czym 192 wybrało to liceum jako szkołę pierwszego wyboru. W II LO Łomża miejsc dla absolwentów gimnazjów jest 112, a zgłosiło się 159, które wskazały to liceum jako szkołę pierwszego wyboru i w sumie 360 jako pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru. W III LO na 180 miejsc jest 115 uczniów „pierwszego” wyboru, a w sumie 411.
W Mechaniku (technikum) na 150 miejsc przygotowanych dla absolwentów gimnazjów dziś jest 290 chętnych, przy czym aż 194 z nich wskazało „Mechaniak” jako swoją szkołę pierwszego wyboru.

To do której ze szkół ostatecznie zostaną przyjęci pierwszoklasiści, będzie zależało w głównej mierze od wyników egzaminów, a ewentualnie także od stopni na świadectwach ukończenia szkoły i np. niepełnosprawności. Pewne jest, że w pierwszej kolejności  będą przyjmowani laureaci lub finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz laureaci konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.  Cała reszta czeka na jutrzejsze wyniki egzaminów. Uczniowie otrzymają informacje o wynikach, jakie uzyskali, od dyrektorów szkół, do których uczęszczają, lub sprawdzą je za pośrednictwem internetu. Jak poinformował dr Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, wyniki będą dostępne w systemach informatycznych 14 czerwca br. od godz. 10:00.
Uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej będą mogli sprawdzić wyniki, jakie uzyskali z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, w ogólnopolskim systemie informatycznym ZIU: wyniki.edu.pl. 
Uczniowie III klasy gimnazjum będą mogli sprawdzić wyniki, jakie uzyskali z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, w systemach informatycznych prowadzonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne. W Łomży to, podobnie jak dla wszystkich uczniów z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego udostępni OKE Łomża: www.oke.lomza.pl

Logowanie do każdego z tych serwisów odbywa się za pomocą loginu i hasła, które każdy uczeń już otrzymał bądź otrzyma od dyrektora szkoły, do której uczęszcza.

Zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu ósmoklasisty zostanie przekazane każdemu uczniowi w dniu zakończenia roku szkolnego (19 czerwca br.) razem ze świadectwem ukończenia szkoły. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę