Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Big Bit młodych wokalistów

Kinga Loba, Kacper Żmuda i Laura Narolewska okazali się zwycięzcami XII Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Big Bit” w MDK-DŚT. Rywalizowali z 24. konkurentami, a wszyscy wykonywali piosenki klasyków polskiego rocka, Lady Pank i Republiki. Jury przyznało jeszcze 19 innych nagród oraz wyróżnień, bowiem poziom większości konkursowych wykonań był bardzo wysoki. Zwycięzcy zaprezentują się szerszej publiczności 16. czerwca, podczas koncertu w ramach „Dni Łomży” na koncertowej muszli.

Od pierwszej edycji festiwalu „Big Bit” jego inicjator i organizator Bernard Karwowski, instruktor wokalny w MDK-DŚT, przykłada ogromną wagę do tego, aby promować ambitną piosenkę w określonych tematycznie blokach. W tym roku młodym wokalistom przyszło więc zmierzyć się z niełatwą twórczością Grzegorza Ciechowskiego i Jana Borysewicza, liderów kultowych zespołów Republika i Lady Pank. Tego pierwszego już nie ma po przedwczesnej śmierci lidera, ale pozostały po nim ponadczasowe piosenki, zaś Lady Pank wciąż istnieje i ma się dobrze, co potwierdziła podczas łomżyńskiego koncertu przed dwoma laty.  Było więc z czego wybierać do konkursowych wykonań – tym bardziej, że można było też sięgać do solowych projektów liderów czy też po piosenki ich autorstwa dla innych wykonawców.
Przeważały rzecz jasna utwory Lady Pank, ale dobierane nie tylko z tych największych, a co za tym idzie najbardziej ogranych, przebojów. Pojawiały się wśród nich nowe interpretacje czy oryginalne aranżacje, niektórzy z uczestników akompaniowali sobie na gitarach, a śpiewali w większości tak dobrze, że jury w składzie: trener wokalny Piotr Witkowski, muzyk i pedagog łomżyńskiej PSM Piotr Dąbrowski oraz niżej podpisany, miało poważny problem z wyborem. 
W kategorii uczniów szkół podstawowych klas I – IV rywalizowało tylko 5. uczestników. Najlepsza okazała się Kinga Loba z Zambrowa, śpiewająca „Znowu pada deszcz” Lady Pank, wyprzedzając Annę Dziewę (ROK Łomża,rok temu wyróżniona), Huberta Kamińskiego oraz wyróżnionych Magdalenę Dobrzańską oraz Michała Kryszajtysa (PopArt).
Kategoria druga, bardzo zróżnicowanych wiekowo uczniów szkół podstawowych klas V – VIII, była najliczniejsza, licząc 14. uczestników. Tu bezkonkurencyjny okazał się Kacper Żmuda (ROK), śpiewający „Vademecum skauta” Lady Pank. Jak podkreślał podczas wręczania nagród jest to jego pierwsze tak duże osiągnięcie, a spodziewał się co najwyżej wyróżnienia. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Sokołowska, kolejne Maya Zyskowska z Grajewa, zaś z wyróżnień cieszyli się: Wiktoria Mańko,Dawid Baranowski (PopArt), Patrycja Szymańska, Karolina Szostak z Poronina, Gabrysia Zubrzycka (PopArt), Magdalena Głębocka oraz Lidia Czajkowska (obie eMDeK). Wśród 8. uczniów gimnazjów i  szkół średnich tryumfowała Laura Narolewska ROK), przepięknie śpiewająca „Znowu pada deszcz” Lady Pank w balladowej aranżacji na fortepian. Drugim miejscem podzielili się: jej kolega z zespołu Damian Śliwiński oraz Franek Przybylski PopArt), trzecia była Izabela Modzelewska (ROK), zaś wyróżnienia otrzymali Zofia Borkowska, Marlena Osińska i Emilia Sobocińska, jedna z dwóch zwyciężczyń tej kategorii w roku ubiegłym. Zwycięzców i laureatów festiwalu będzie można posłuchać w niedzielę 16. czerwca, rozpoczną bowiem koncert w ramach „Dni Łomży”; wtedy też otrzymają nagrody.
– Jestem bardzo zaskoczony tak wysokim poziomem, bo co najmniej w jednej kategorii każdy z uczestników mógłby wygrać na innym festiwalu – podsumowuje przewodniczący jury Piotr Witkowski. – To jest naprawdę niespotykane: ładnie frazowali, śpiewali bardzo czysto, interpretowali te znane piosenki po swojemu. Było też kilka osobowości muzycznych, gdzie było widać, że mają na siebie pomysł, śpiewają z sercem – jestem bardzo pozytywnie poruszony!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę