Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Patriotyczne „Razem dla edukacji”

Byli na cmentarzu w Rossie przy pomniku pod którym pochowane jest serce Józefa Piłsudskiego. Spacerowali zabytkowymi uliczkami Wilna do Matki Boskiej Ostrobramskiej i do celi Konrada – bohatera III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. W ramach projektu „Razem dla edukacji” młodzież z łomżyńskiej Wety, wspólnie z młodzieżą z polskiej szkoły w Ejszyszkach, zgłębiała wiedzę o wielkich Polakach żyjących na Wileńszczyźnie oraz poznawała historię i kulturę Ziemi Wileńskiej.

Współpraca Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży i Gimnazjum w Ejszyszkach została nawiązana w październiku 2018 r. w ramach realizacji projektu „Razem dla edukacji”, który został zainicjowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, dzięki środkom przekazanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Rodzina Polonijna”. Pod koniec maja grupa uczniów z nauczycielami z łomżyńskiej „Wety” wyruszyła w podróż do Ejszyszek, by zrealizować ostatni etap projektu „Razem dla edukacji”. Jak relacjonują zostali powitani w progach ejszyskiej szkoły jak najlepsi przyjaciele. W czasie uroczystości, inaugurującej ostatnią wizytę na Litwie, zaprezentowały się różne grupy wiekowe z zespołu „Kwiaty Polskie”. Patriotyczne pieśni oraz tańce z tradycji narodowej wywołały wzruszenie w sercach młodych Polaków. Dyrektor Gimnazjum w Ejszyszkach, Robert Sliżewski życzył gościom samych radosnych chwil na Litwie oraz owocnych, wspólnych działań projektowych. 
Przez kolejne dni uczniowie uczestniczyli w wycieczkach edukacyjnych. Najpierw gospodarze oprowadzili gości po swoim urokliwym miasteczku. Zorganizowana została również wycieczka do pobliskiej stanicy straży na granicy litewsko – białoruskiej. Kolejnego dnia uczniowie ponownie odwiedzili piękne Wilno. Młodzież zgromadziła się przy pomniku Józefa Piłsudskiego na cmentarzu w Rossie, by oddać hołd Marszałkowi i odczytać słowa wyryte na czarnej granitowej płycie nagrobnej z dzieł Juliusza Słowackiego. Następnie spacerowali zabytkowymi uliczkami do Matki Boskiej Ostrobramskiej i do celi Konrada – bohatera III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. 
Młodzież polska i litewska zwiedzała także zamek w Trokach położony w otoczeniu trzech jezior oraz zabytkowe domy Karaimów – grupy etnicznej, żyjącej w tym miasteczku. Nie zabrakło degustacji regionalnego dania – kibinów.
Oprócz wycieczek na uczestników projektu „Razem dla edukacji” czekały warsztaty w Gimnazjum w Ejszyszkach. Brali w nich udział nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele z „Wety”: Sylwia Makowska, Iryna Rząsińska, Magdalena Budziszewska i Daniel Dzierżyk. Lekcja język litewskiego, lekcja plastyki oraz gry i zabawy sportowe na świeżym powietrzu w czasie pikniku integracyjnego pozwoliły jeszcze lepiej się poznać. Uczestnicy projektu kontynuowali również pracę nad gazetką okolicznościową na temat współpracy obu szkół w ramach projektu. Pomagały im nauczycielki z Gimnazjum w Ejszyszkach: Marzena Juchniewicz, Barbara Spiridenkowa, Anna Walicka, Jolita Ławrukaitienie i Zofia Sokołowska.

- Cztery dni upłynęły bardzo szybko w atmosferze twórczej pracy oraz integracji polsko–litewskiej. W czasie pożegnania nie zabrakło łez wzruszenia zarówno wśród kadry pedagogicznej, jak i uczniów. „Rozpoczęta jesienią 2018 r. współpraca zaowocowała nowymi przyjaźniami i znajomościami, które będą trwać długie lata. Zauważyliśmy, jak piękne są postawy patriotyczne prezentowane przez Polaków na Litwie. Uczniowie zadeklarowali, by w przyszłym roku szkolnym znów zorganizować wycieczkę do malowniczych Ejszyszek – relacjonowała Magdalena Budziszewska, koordynatorka projektu.

na podstawie materiału nadesłanego

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę