Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Cięcia w szkołach

Ograniczanie liczny wicedyrektorów szkół, zwolnienia bibliotekarzy i pedagogów. Przez miejskie szkoły podstawowe przeszła fala cięć... wydatków osobowych. To – według nieoficjalnych informacji - skutek podpisanych w ubiegły piątek nowych arkuszy organizacyjnych szkół i poleceń z ratusza. - Można to było zrobić miesiąc, dwa wcześniej, a nie teraz nauczyciele dostają wypowiedzenia, czy zmiany zakresu pracy. Jak ich nie przyjmą, to stracą pracę, a dziś jest za późno, żeby ludzie szukali sobie nowej pracy – mówi Ewa Chludzińska, prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży.

O niespodziewanych zwolnieniach w szkołach poinformowali nas czytelnicy. Od poniedziałku dyrektorzy miejskich podstawówek wzywali nauczycieli informując ich o decyzjach. Według przekazywanych informacji redukcje dotyczą wicedyrektorów w niektórych podstawówkach, ograniczenia osób zatrudnionych w szkolnych bibliotekach czy zwolnieniach pedagogów szkolnych. Urząd Miejski oficjalnie podaje jedynie, że „organ prowadzący nie przewiduje restrukturyzacji zatrudnienia w placówkach oświatowych na terenie Miasta Łomża”.  
- Wszelkiego rodzaju zmiany kadrowe mogą wynikać z obowiązujących przepisów prawa oświatowego oraz wiązać się z ilością dzieci i oddziałów w szkołach oraz przedszkolach – przekazał Łukasz Czech z rausza informując, że na pytania np. o to ilu osobom, pracownikom szkół wręczono w ostatnich dniach zmiany zakresu pracy, lub wypowiedzenia pracy będzie mógł poinformować w przyszłym tygodniu.
- Są zwolnienia – potwierdza prezes oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łomży powołując się na rozmowy z poszczególnymi dyrektorami łomżyńskich szkół. - Dyrektorzy zostali postawieni w niekomfortowej sytuacji, bo muszą wykonać polecenia organu prowadzącego. Ale fakty mówią same za siebie. Mówi się o problemach wychowawczych w szkołach, ale ucina się etaty pedagogów. Bibliotekarze w szkołach podstawowych mają w zakresie swoich obowiązków obsługę darmowych podręczników. Jeśli zostaje jedna osoba, to w szkole, gdzie jest 600 dzieci ona sama z tym sobie nie poradzi – mówi Ewa Chludzińska. 
Zwolnienia w szkołach to nie jedyne niespodziewane zmiany. Według nieoficjalnych informacji od nowego roku szkolnego ma nie być już klas, które miałby mniej niż 20 uczniów. To oznaczałoby konieczność łączenia tych mniejszych.   
W ratuszu pytaliśmy o to jakie są założenia do nowych arkuszy organizacyjnych szkół? Czy będą łączone klasy i ile ich jest do połączenia? Na to pytanie odpowiedź mamy otrzymać w przyszły tygodniu.
Skargi na nagłe zmiany i redukcje w oświacie dotarły także do radnych miasta. Tadeusz Kowalewski, przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury zwołał jej posiedzenie w tej sprawie.
- Mamy tylko informacje niepotwierdzone o tych zmianach. Po to jest to spotkanie, aby dyrektorzy szkół, wiceprezydent ds. oświaty i naczelnik wydziału edukacji powiedzieli jak one wyglądają i wytłumaczyli dlaczego – mówi Kowalewski przypominając, że radnych zapewniano, że pieniędzy na oświatę nie zabraknie. 
Posiedzenie Komisji Edukacji i Kultury Rady Miejskiej Łomży w sprawie cięć w szkołach ma odbyć 10 czerwca. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę