Patriotyczna i rozśpiewana „Siódemka”
Dwukrotnym wykonaniem ponadczasowej piosenki „Kocham wolność” zakończył się doroczny „Wieczór patriotyczny”, który w tym roku odbył się w południe, w Szkole Podstawowej nr 7. – Uroczystość patriotyczna na stałe zapisała się już w tradycji naszej szkoły – podkreślała dyrektor Iwona Erynk-Cichowicz. – Spotykamy się ósmy rok, żeby świętować i wspólnie, choć na chwilę, skłonić swe myśli ku refleksji nad bogatą historią naszego narodu, aby razem wykonać pieśni patriotyczne, które niegdyś śpiewali nasi przodkowie.
Wieczory patriotyczne w Siódemce to inicjatywa jedyna w swoim rodzaju. Zwykle odbywała się w pierwszym tygodniu maja nawiązując bezpośrednio do Święta Konstytucji 3 Maja i dnia zwycięstwa. Społeczność szkoły, ale i zaproszeni goście jednoczą się przypominając trudną drogę Polaków do niepodległości: powstańczych zrywów, 123 lat zaborów i kolejnej walki, po zaledwie 20-letnim okresie względnego pokoju. Dziś - jak mówią z dumą nauczyciele „Siódemki” - nikogo do udziału nie trzeba namawiać, a chętnych nigdy nie brakuje. Także sami uczniowie podkreślają, że udział w takim przedsięwzięciu też jest dla nich ważny.
W tym roku okazja była szczególna, bo kończący się niebawem rok szkolny 2018/2019 przebiegał pod znakiem świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a impreza odbyła się w nowej sali sportowej oddanej do użytku jesienią ubiegłego roku. Do tego po raz pierwszy nie wieczorem a więc uczniów na sali nie brakowało. Chętnie też sięgali po specjalnie przygotowane na tę okazję śpiewniczki „Sto lat, Polsko!” i głośno śpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, „Boże coś Polskę”, „Hymn Sybiraków”, „Rotę”, „Pierwszą kadrową” czy „Wojenko, wojenko” wraz z nauczycielami i gośćmi. Byli wśród nich między innymi: poseł Lech Antoni Kołakowski, wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, przedstawiciele Rady Miasta z Tadeuszem Kowalewskim na czele, przewodniczącym Komisji Edukacji i Kultury, ks. prałat Jerzy Abramowicz, proboszcz pobliskiej parafii Miłosierdzia Bożego, ppłk. Ryszard Matuszewski, wiceprezes Związku Sybiraków Jerzy Szymański, przedstawiciele drużyny weteranów Związku Harcerstwa Polskiego, kapucyni ojciec gwardian Andrzej Makowski i o. Jan Bońkowski.
O oprawę artystyczną wydarzenia zadbała kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów klas 2a, 2b, 5b, 6c, 7b, 8c, 8d i 8e. Dla tych najstarszych był to ostatni tak aktywny udział w wieczorze patriotycznym, ale mają godnych następców. Najmłodsze dziewczynki, przygotowane przez Justynę Wawrzyniak z Regionalnego Ośrodka Kultury oraz wychowawczynie Ewę Sawicką i Małgorzatę Surowik, wykonały taniec z szarfami w barwach narodowych. Starsi, pod kierunkiem Urszuli Bobryk i Piotra Zduńczyka, widowisko historyczne przeplatane piosenkami. Autorem rymowanego tekstu, opartego na wykorzystaniu dziadka-narratora, opowiadającego wnuczkowi trudną drogę Polski do niepodległości, był nauczyciel SP7, historyk Piotr Zduńczyk, a całe wydarzenie mogło odbyć się dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łomża, firmie Stanwes Trade oraz Radzie Rodziców SP7.
– Ja też byłem 8c, klasa sportowa! – wspominał absolwent SP 7, poseł Lech Antoni Kołakowski, dziękując kadrze pedagogicznej oraz uczniom za wspaniałe widowisko i piękną lekcję polskiej historii.
Wojciech Chamryk