Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Patriotyczna i rozśpiewana „Siódemka”

Dwukrotnym wykonaniem ponadczasowej piosenki „Kocham wolność” zakończył się doroczny „Wieczór patriotyczny”, który w tym roku odbył się w południe, w Szkole Podstawowej nr 7. – Uroczystość patriotyczna na stałe zapisała się już w tradycji naszej szkoły – podkreślała dyrektor Iwona Erynk-Cichowicz. – Spotykamy się ósmy rok, żeby świętować i wspólnie, choć na chwilę, skłonić swe myśli ku refleksji nad bogatą historią naszego narodu, aby razem wykonać pieśni patriotyczne, które niegdyś śpiewali nasi przodkowie.

Wieczory patriotyczne w Siódemce to inicjatywa jedyna w swoim rodzaju. Zwykle odbywała się w pierwszym tygodniu maja nawiązując bezpośrednio do Święta Konstytucji 3 Maja i dnia zwycięstwa. Społeczność szkoły, ale i zaproszeni goście jednoczą się przypominając trudną drogę Polaków do niepodległości: powstańczych zrywów, 123 lat zaborów i kolejnej walki, po zaledwie 20-letnim okresie względnego pokoju. Dziś - jak mówią z dumą nauczyciele „Siódemki” - nikogo do udziału nie trzeba namawiać, a chętnych nigdy nie brakuje. Także sami uczniowie podkreślają, że udział w takim przedsięwzięciu też jest dla nich ważny. 

W tym roku okazja była szczególna, bo kończący się niebawem rok szkolny 2018/2019 przebiegał pod znakiem świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a impreza odbyła się w nowej sali sportowej oddanej do użytku jesienią ubiegłego roku. Do tego po raz pierwszy nie wieczorem a więc uczniów na sali nie brakowało. Chętnie też sięgali po specjalnie przygotowane na tę okazję śpiewniczki „Sto lat, Polsko!” i głośno śpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, „Boże coś Polskę”, „Hymn Sybiraków”, „Rotę”, „Pierwszą kadrową” czy „Wojenko, wojenko” wraz z nauczycielami i gośćmi. Byli wśród nich między innymi: poseł Lech Antoni Kołakowski, wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, przedstawiciele Rady Miasta z Tadeuszem Kowalewskim na czele, przewodniczącym Komisji Edukacji i Kultury, ks. prałat Jerzy Abramowicz, proboszcz pobliskiej parafii Miłosierdzia Bożego, ppłk. Ryszard Matuszewski, wiceprezes Związku Sybiraków Jerzy Szymański, przedstawiciele drużyny weteranów Związku Harcerstwa Polskiego, kapucyni ojciec gwardian Andrzej Makowski i o. Jan Bońkowski. 

O oprawę artystyczną wydarzenia zadbała kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów klas 2a, 2b, 5b, 6c, 7b, 8c, 8d i 8e. Dla tych najstarszych był to ostatni tak aktywny udział w wieczorze patriotycznym, ale mają godnych następców. Najmłodsze dziewczynki, przygotowane przez Justynę Wawrzyniak z Regionalnego Ośrodka Kultury oraz wychowawczynie Ewę Sawicką i Małgorzatę Surowik, wykonały taniec z szarfami w barwach narodowych. Starsi, pod kierunkiem Urszuli Bobryk i Piotra Zduńczyka, widowisko historyczne przeplatane piosenkami. Autorem rymowanego tekstu, opartego na wykorzystaniu dziadka-narratora, opowiadającego wnuczkowi trudną drogę Polski do niepodległości, był nauczyciel SP7, historyk Piotr Zduńczyk, a całe wydarzenie mogło odbyć się dzięki wsparciu Urzędu Miasta Łomża, firmie Stanwes Trade oraz Radzie Rodziców SP7. 
– Ja też byłem 8c, klasa sportowa! – wspominał absolwent SP 7, poseł Lech Antoni Kołakowski, dziękując kadrze pedagogicznej oraz uczniom za wspaniałe widowisko i piękną lekcję polskiej historii.

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę