Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

PWSIiP będzie szkolić trenerów boksu

Główne zdjęcie
Zbigniew Maleszewski wiceprezes Polskiego Związku Bokserskiego i Tomasz Waldziński kierownik Zakładu Kultury Fizycznej PWSIiP w Łomży

Rada Wydziału Nauk o Zdrowiu Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży jednomyślnie przegłosowała, a Polski Związek Bokserski pozytywnie zaopiniował, uruchomienie na kierunku wychowanie fizyczne specjalizacji trener boksu II klasy. Uzyskana przez PWSIiP zgoda, to pierwsza decyzja, jaką podpisał odpowiedzialny za wyszkolenie polskich bokserów nowy wiceprezes PZB Zbigniew Maleszewski. „Państwówka” jest jednocześnie jedyną uczelnią w Polsce, która uzyskała tego typu uprawnienie. – Jestem Łomżyniakiem i chcę, aby nasze miasto stało się zapleczem krajowego boksu – mówi Zbigniew Maleszewski.

Specjalizacja trener boksu II klasy będzie trwała 3 lata, czyli tyle ile cały cykl dydaktyczny studiów licencjackich na wychowaniu fizycznym. Będzie się na nią składało 150 godzin zajęć dydaktycznych oraz 30 godzin praktyk trenerskich, które będą realizowane na obozach sportowych organizowanych przez łomżyńską uczelnię. – Nowa specjalizacja wpłynie na popularność naszego kierunku, a Łomża stanie się kuźnią młodych talentów. W prowadzonym przez PWSIiP Liceum Mistrzostwa Sportowego także kładziemy silne akcenty na wyszkolenie bokserów – informuje dr Tomasz Waldziński, kierownik Zakładu Kultury Fizycznej PWSIiP. 

Specjalizacja umożliwi absolwentom wychowania fizycznego zatrudnienie w klubach bokserskich oraz otwieranie własnej praktyki, czyli de facto szkolenie adeptów najstarszej, obok zapasów, olimpijskiej sztuki walki.  

– Boks jest niezwykle popularnym sportem walki.  O specjalizacji trenerskiej dyskutowaliśmy na zarządzie PZB z panem rektorem PWSIiP dr hab. Dariuszem Surowikiem już w 2018 roku. Cieszę się, że te pierwotne ustalenia udało się zmaterializować po objęciu przeze mnie nowej funkcji. „Państwówka” będzie jedyną uczelnią w kraju szkoląca w fachowy sposób trenerów boksu. To także plus dla miasta, które będzie przyciągać do siebie młodych ludzi – mówi Zbigniew Maleszewski, od wielu lat szef pięściarskiego klubu Tiger Łomża i prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Bokserskiego. Niedawno został powołany na stanowisko wiceprezesa Polskiego Związku Bokserskiego. To najwyższej rangi funkcja, jaką w strukturach polskich związków sportowych, które biorą udział w kształtowaniu w kraju dyscyplin olimpijskich, osiągnął Łomżyniak. Władze PZB powierzyły Maleszewskiemu niezwykle odpowiedzialną funkcję wiceprezesa do spraw wyszkolenia. Dotychczasowy wychowawca łomżyńskich pięściarzy, uzyskał decydujący wpływ na tworzenie systemu, który zadecyduje o losach polskiego boksu. 

Trener boksu II klasy będzie trzecią, obok narciarstwa zjazdowego i tenisa, ścieżką edukacyjnego wyboru dla studentów wychowania fizycznego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. 

tekst: Jolanta Święszkowska
fot. Jacek Bochenko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę