Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wieczór komedii improwizowanej w MDK-DŚT

Takiego spektaklu jeszcze w Łomży nie było. Krakowska Grupa Ad Hoc zaprezentuje w MDK-DŚT spektakl komediowy oparty na całkowitej improwizacji. O jego akcji i przebiegu decydować będą widzowie, podsuwając aktorom pomysły i sugerując kolejne sceny. – Nasz każdy spektakl jest inny – podkreśla Alan Pakosz. – Mamy widzów, którzy już od lat regularnie co dwa tygodnie pojawiają się na naszych wszystkich krakowskich występach, bo nic się w nich nie powtarza, każdy jest wyjątkowy – lubimy zaskakiwać zarówno siebie, jak i publiczność! Wcześniej Alan Pakosz i Michał Ociepa poprowadzą dwudniowe warsztaty improwizacji, odbywające się w ramach projektu „Laboratorium teatru”. Spektakl będzie wystawiony w przyszłą niedzielę 9. czerwca, a na warsztaty zapisywać trzeba się już teraz.

Alan Pakosz
Alan Pakosz
Michał Ociepa
Michał Ociepa

Warsztaty improwizacji nie są w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych żadną nowością, ale tym razem łomżyńską placówkę odwiedzą prawdziwi mistrzowie teatralno-komediowej improwizacji, tworzący na żywo bez żadnego scenariusza zarówno krótkie skecze, jak i pełnowymiarowe spektakle, doceniani w kraju i poza jego granicami. 
– Zajmujemy się improwizacją od 11 lat, co czyni nas jedną z najstarszych grup tego typu w kraju – mówi Alan Pakosz. – Od ośmiu lat nauczamy też impro i jest to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Bardzo cieszą nas spotkania z ludźmi chcącymi nauczyć się improwizacji, bo jest ona tak ciekawą i tak pojemną sprawą, że my również wiele wynosimy i czerpiemy z takich warsztatów.
Zajęcia w MDK zaplanowano na sobotę 8. czerwca w  godz.15:00-19:00 oraz na niedzielę 9. czerwca w godz. 10:00-16:00, ale Alan Pakosz uspokaja, że chociaż brzmi to poważnie i ma trwać aż dziewięć godzin, to poza nauką nie zabraknie też dobrej zabawy. – Improwizacja jest czymś żywym, ulotnym, powstającym w danej chwili dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników warsztatów – mówi Alan Pakosz. – Kładziemy tu duży nacisk na wszelkie aspekty improwizacji, a wszystko oparte jest na wyobraźni, bo bez niej improwizowanie byłoby nieporozumieniem.
Warsztaty improwizacji podczas „Laboratorium teatru” będą swoistym wstępem do wieczornego spektaklu, to jest w 100 % improwizowanej  na żywo komedii. Grupa Ad Hoc jest w tej dziedzinie prawdziwym objawieniem, za każdym razem zabierając widzów w jedyną w swoim rodzaju podróż, pełną humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji. W spektaklach krakowian nic nie jest oczywiste, bo to widzowie decydują o wszystkim: od wyboru bohaterów, poprzez miejsce akcji aż do jej rozwoju. Dlatego każdy kolejny spektakl  Ad Hoc jest niepowtarzalny, oferując dużą dawkę dobrej zabawy na wysokim poziomie, a do tego umożliwiając widzom jej współtworzenie, co daje im dodatkową satysfakcję. Obrana formuła jest też czymś bardzo inspirującym dla aktorów, bowiem dzięki tworzonym na żywo spektaklom nie ma mowy o rutynie czy powielaniu utartych schematów. 
– Gdyby te występy nas nie bawiły, to już dawno dalibyśmy sobie z nimi spokój – podsumowuje Alan Pakosz. – Ale wygląda to tak, że występując też świetnie się bawimy: nierzadko sami tak jesteśmy zaskoczeni obrotem spraw na scenie, że nie możemy powstrzymać się od śmiechu – tu naprawdę wszystko powstaje ad hoc, zgodnie z naszą nazwą i bywa tak, że w jednej chwili rodzi się coś tak magicznego, że aż nie da się tego opisać. 

Wojciech Chamryk

Zapisywać się na warsztaty (koszt 50 zł od osoby, ilość miejsc ograniczona) oraz kupować bilety na spektakl w cenie 20 zł można w MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3, tel. 086 216 32 26. 
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę