Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

„W sercu puszczy”

Luiza Maria Lubowicka, uczennica klasy III Gimnazjum w Wysokiem Mazowieckiem została podwójną laureatką czwartej edycji Regionalnego Konkursu „W sercu puszczy”. Konkurs poświęcony Puszczy Białowieskiej i pamięci Simony Kossak, organizuje Liceum Plastyczne w Łomży, które nosi imię jej dziadka Wojciech Kossaka. Luiza wygrała go w kategorii plastycznej i literackiej.

„Na największym nawet globusie sławna Puszcza Białowieska zajmuje tyle miejsca, co czubek igły. W tej mikrokropce leży jedyna na planecie, odwieczna ostoja około 500 ssaków nieomal wymarłego gatunku” – napisała Simona Kossak, która choć wywodziła się artystycznej krakowskiej rodziny, niemal całe dorosłe życie związała z Puszczą Białowieską.
Związki liceum plastycznego w Łomży z Simoną Kossak (1943-2007) zaczęły się w czasach, gdy placówka starała się o nadanie imienia wybitnego malarza Wojciecha Kossaka, prywatnie jej dziadka. Simona Kossak często bywała w Łomży, a po jej śmierci nauczyciele i młodzież wciąż kultywują pamięć wielkiej miłośniczki przyrody. 
- To postać, któar w naszych sercach gdzie ciągle jest – mówiła Katarzyna Swoińska, nauczycielka Plastyka i organizatorka konkursu listeracko-plastycznego „W sercu puszczy”. 
Do tematu uczniowie mogli podejść i podchodzi w różny sposób przedstawiając człowieka jako  maleńką istota, która stoi przed majestatem natury, lub odnosząc się do maleńkiego elementu, mikrokosmosu w tej wielkiej Puszczy.
Nadesłane prace plastyczne i literackich oceniały komisje złożone z nauczycieli szkoły plastyków i polonistów. Obie jak najlepsze wskazały prace Luizy Lubowickiej z Gimnazjum w Wysokiem Mazowieckiem. W przypadku konkursu plastycznego to obraz „O świecie puszczy”, a literackiego krótki wiersz „Serce puszczy”. Luizy nie było na rozdaniu nagród, podobnie jak większości nagrodzonych uczestników konkursu, którzy pochodzą z regionów znacznie oddalonych od Łomży. W kategorii literackiej drugie miejsce zajęła Joanna Zakrzewska z ósmej klasy Szkoły Podstawowej w Radziłowie, za wiersz pt. „Ukojenie”, a trzecie Aleksandra Zalewska z SP w Szczuczynie za opowiadanie „W sercu puszczy”.
W części plastycznej drugie miejsce zajęła Amelia Bułatowicz, a trzecie Julia Dołęcka – obie uczennice klasy VII podstawówki z Długosiodła.  
Jury wyróżniło także prace Pauliny Markowskiej z Zambrowa, Natalii Kostro z Szepietowa i Amelii Dołęgowskiej z Wysokiego Mazowieckiego. 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę