Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Malarskie fascynacje Michała Sikorskiego

Najnowsze obrazy olejne Michała Sikorskiego zaprezentowano na wystawie w Galerii N. To już druga wystawa ogromnego pasjonata malarstwa w tym miejscu i dowód na jego ciągły rozwój. – Wtedy były same motywy kwiatowe i krajobrazy, a teraz chcę pokazać poszerzanie się granic moich malarskich zainteresowań – mówi Michał Sikorski. – Dlatego mamy tu nowe tematy, na przykład zwierzęta, a konie w szczególności. Są też udane próby malarstwa symbolicznego oraz obraz dla autora niezwykle ważny.

Kiedy w styczniu 2017 roku Michał Sikorski prezentował swe malarstwo w Galerii N po raz pierwszy, miał już na koncie udział w innych wystawach, to jest podczas Nocy Muzeów 2016 w łomżyńskim Muzeum Diecezjalnym oraz w Muzeum Przyrody w Drozdowie w ramach IV Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich „Łomża Ja i Ty”. Jednak to ekspozycja w Klubie Wojskowym okazała się tą przełomową, gdyż od tego czasu niemal każdą wolną chwilę zaczął poświęcać na artystyczny rozwój i pracę twórczą. Efekty widać na wystawie: najnowsze prace z ostatnich dwóch lat, za wyjątkiem kilku starszych obrazów, dzięki którym poczynione przez autora postępy są tym bardziej widoczne. Na centralnej ścianie galerii wyeksponowano tzw.  tryptyk koński; dynamiczne ujęcia tych pięknych zwierząt, ale w bardzo oszczędnej, obejmującej zaledwie dwa-trzy kolory, palecie barw. – Malując konie zrozumiałem, dlaczego malarze tak często sięgają po ten temat, bo one są bardzo wdzięczne do malowania – zauważa Michał Sikorski. – Tak jest też zresztą i z innymi zwierzętami, bo one patrzą tu ze ścian całymi stadami.
Kolejna nowość to malarstwo symboliczne: dla odmiany obrazy barwne i nieoczywiste, gdzie na przykład w konary drzew wplecione są ludzkie sylwetki czy twarze, gdy mamy ukazany motyw przemijania, pokazany na przykładach trzech oblicz, oddających kolejne etapy życia od młodości do starości, albo abstrakcja inspirowana twórczością Salvadora Dali uwidacznia nam nieuchronny i zarazem bezlitosny upływ czasu. 
– Bardzo podoba mi się takie malarstwo symboliczne i chciałbym się nadal rozwijać w tym kierunku – mówi Michał Sikorski. – Mam tu na myśli te wszystkie nieoczywiste obrazy, które trudno nazwać pejzażami, które mają głębsze przesłanie, każdy z nich niesie jakąś ukrytą myśl. Na pewno rozwinę ten temat i powstanie cały cykl takich obrazów. Są tu też zalążki innych cykli i prędzej czy później na pewno one powstaną, choćby ten wywiedziony z tryptyku końskiego, bo ten temat fascynuje mnie coraz bardziej.  
Oddzielne miejsce zajmuje obraz szczególny, podobizna ukrzyżowanego Chrystusa – kolejna praca nawiązująca do grafiki, ascetyczna w formie, oszczędna kolorystycznie i dzięki temu jeszcze bardziej przejmująca. 
– „Chrystus ukrzyżowany” to najważniejszy obraz na tej wystawie – podkreśla Michał Sikorski. – To mój najnowszy obraz, bo powstał na początku maja, więc kiedy go tutaj oddawałem jeszcze sechł. Zawsze chciałem zmierzyć się z tematyką sakralną, bo religia jest dla mnie w życiu bardzo ważna, ale to jest również bardzo trudny temat, więc malując tego Chrystusa zastanawiałem się, czy ten temat mnie nie przerośnie. Dlatego jest tak oszczędny w kolorze, tylko jasne i ciemne barwy; to praca bardzo prosta, ale też i sugestywna. 

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę