Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Hotelarskie staże łomżyńskich uczniów

Grupa 16 młodych, ambitnych uczniów z branży hotelarskiej i żywieniowej z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży przez dwa tygodnie uczestniczyła w stażu zawodowym w Wilnie na Litwie. - Głównym celem projektu było zdobycie przez uczestników doświadczenia zawodowego w międzynarodowym, wielokulturowym środowisku poprzez pracę hotelach „Holiday Inn” oraz „Radisson blu” - przekazuje Hanna Bukowska.

Hanna Bukowska podaje, że młodzież przede wszystkim poznawała organizację, standardy pracy oraz wymagania stawiane pracownikom przez litewskich  pracodawców obowiązujące w sieciowych hotelach. Technicy hotelarstwa odpowiedzialni byli za utrzymywanie czystości i porządku zarówno w jednostkach mieszkalnych, jak i częściach wspólnych hotelu, a także odpowiadali za przyjmowanie i realizowanie zleceń związanych z obsługą gości w części pobytowej i pralni hotelu.  Ich zadaniem była również kompleksowa obsługa gości w restauracji, a w szczególności pomoc przy przygotowywaniu i serwowaniu śniadań hotelowych. Niektórzy z uczestników mieli również okazję obserwować pracę na recepcji, uczestnicząc w procedurach „check-in” i „check-out” czy też wykonywać usługę „wake-up call”. 
Uczniowie technikum żywienia nauczyli się sporządzania wielu oryginalnych  potraw charakterystycznych dla kuchni litewskiej oraz kuchni  międzynarodowej, a także obsługi urządzeń gastronomicznych i ekspedycji potraw. Poznali  różnorodne metody i techniki przygotowywania dań, odmienne od tych stosowanych w Polsce. Doskonalili  również umiejętności z zakresu dbania o estetykę ubioru i kulturę zachowania, a także mogli intensywnie ćwiczyć komunikację w języku angielskim.

Pracowali i zwiedzali 
Uzupełnieniem staży zawodowych były wycieczki, pozwalające poznać największe atrakcje turystyczne Wilna i jego okolic oraz kulturę litewską. Uczniowie z „Zielonej” zakwaterowani zostali w „Ecotelu” - hotelu położonym w ścisłym centrum Wilna, bardzo blisko historycznej starówki, a pierwszą wycieczką, była wycieczka po tym mieście. Zwiedzanie rozpoczęli od Placu Katedralnego, przy którym wznosi się Archikatedra św. Stanisława Biskupa oraz św. Władysława wraz z okazałą dzwonnicą, byli pod wzgórzem Gedimina, jednego z najsłynniejszych litewskich władców, zobaczyli klasztory św. Anny i Bernardynów, obok których jest skwer Adama Mickiewicza wraz z jego pomnikiem. Tak jak i on modlili przed cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Kolejne wycieczki były do popularnych Druskiennik i tamtejszego Aquaparku, oglądali piramidy w Mereczu, oraz odwiedzili Rygę - stolicę Estonii, gdzie m.in. zwiedzali starówkę, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Oprócz zwiedzania łotewskiej stolicy w programie znalazła się  także wycieczka do nadbałtyckiego kurortu Jurmała - uzdrowiska przyciągającego turystów z całego świata.

Z certyfikatem do Europy
- Podczas uroczystego zakończenia  staży  pani Loreta  Golubevaite, opiekun projektu ze strony litewskiej, podkreśliła, że wszyscy uczestnicy projektu  uzyskali bardzo wysokie oceny u pracodawców – podkreśla Hanna Bukowska. - Przedsiębiorcy zwracali uwagę na zaangażowanie naszej młodzieży, ich samodzielność, pozytywne nastawienie, chęć uczenia się, solidność i wysoką jakość wykonywanych zadań. W związku z tym wszyscy praktykanci otrzymali rekomendacje,  które będą mogli przedstawić swoim przyszłym pracodawcom podczas poszukiwania pracy. 
Każdy ze stażystów otrzymał certyfikat potwierdzający realizację stażu i jak zaznacza Hanna Bukowska „zdaniem młodzieży udział w projekcie to wielka przygoda, ogromne doświadczenie zawodowe i życiowe oraz uzyskanie kwalifikacji zawodowych potwierdzonych dokumentem Europass Mobilność.”

Staż uczniów szkoły z „Zielonej” realizowany był na zasadach Programu Erasmus+, i finansowany ze środków POWER w ramach projektu „Mój atut - staż zawodowy za granicą”. 

na podstawie materiału nadesłanego do redkacji

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę