Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 06 listopada 2024 napisz DONOS@

Młode talenty nie tylko z Łomży

Świetnie zaprezentowali się uczniowie łomżyńskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia podczas dorocznego koncertu młodych talentów „Estrada młodych”. Z orkiestrą Filharmonii Kameralnej pod batutą Jacka Kraszewskiego zagrali: Inga Wawrzynkowska, Emilia Sankowska, Maja Śmiechowska, Krystian Górnik oraz oktet saksofonowy PSM. Wystąpili też uczniowie szkół muzycznych w Wysokiem Mazowieckiem, Ostrołęce, Ełku i Płocku, w tym Wojciech Kamiński, zwycięzca III Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych FINALIS 2018, dla którego występ z renomowaną łomżyńską orkiestrą był dodatkową nagrodą.

Organizowany już od 16 lat w połowie maja przez Filharmonię Kameralną koncert młodych talentów jest inicjatywą bez precedensu, bowiem rzadko w którym mieście uczniowie szkół muzycznych mają możliwość występowania z orkiestrą na regularnym koncercie, niczym prawdziwi soliści. W Łomży jest to możliwe, a ponieważ tutejsza szkoła muzyczna słynie, nie tylko w kraju, z licznych talentów, jest z kogo wybierać. 
– Do udziału w tym koncercie uczniowie tak naprawdę typują się sami – podkreśla dyrektor łomżyńskiej PSM Mirosław Korona. – Pracując bardzo systematycznie, osiągając pewien poziom i odnosząc sukcesy w licznych konkursach, przygotowując wymagający repertuar, stają się naturalnymi kandydatami do udziału w tym koncercie, a my wybieramy z tego co najlepsze. 
Prawdziwość tych słów potwierdzili już nader dobitnie gitarzystka Emilia Sankowska, uczennica Piotra Suchodoły w PSM II stopnia, interpretująca urokliwą Cavatinę, temat przewodni ze słynnego filmu „Łowca jeleni” oraz oktet saksofonowy, uczniowie Urszuli Gosk i Wiesława Wasika, grający w składzie: Paweł Rogalewski – sopran, Wiktoria Brzóska, Maja Wronowska, Marek Jankiewicz i Bartosz Siwek – alty, Wiktoria Świątkowska, Izabela Janusz – tenory,  Rafał Korytkowski – baryton, plus Bernard Jankiewicz – cajón, również wykonujący muzykę filmową, wiązankę z „Piratów z Karaibów”. Publiczność zachwyciły też waltornistka Maja Śmiechowska, grająca  Intermezzo Reinholda Gliere uczennica Mateusza Goca i filar Łomżyńskiej Orkiestry Dętej oraz laureatka wielu konkursów, skrzypaczka Inga Wawrzynkowska, podopieczna Moniki Zarzyckiej, wykonująca Introduction et rondo capriccioso, op.28  Camille Saint-Saënsa, zaś łomżyńską stawkę zamknął dwiema częściami Sonaty F-dur Johanna Ernsta Galliarda puzonista Krystian Górnik: uczeń Jana Boćniewicza, członek Łomżyńskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz Zambrowskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Goście z innych miejscowości również zagrali na poziomie.
Koncert zaczęła jego najmłodsza uczestniczka Barbara Dołęgowska, uczennica Marzeny Rogińskiej i III klasy Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Miejskim Zespole Szkół w Wysokiem Mazowieckiem, grająca początkową część Koncertu A-dur Anatolija Komarowskiego.
Świetnie wypadł też trębacz Wojciech Kamiński, uczeń wcześniej Grzegorza Dębskiego, a obecnie Krzysztofa Sadowskiego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Płocku, wykonujący Sonatę D-dur Henry'ego Purcella – występ z łomżyńską orkiestrą był dla utalentowanego 18-latka dodatkową nagrodą ufundowaną przez dyrektora Jana Miłosza Zarzyckiego po zwycięstwie w konkursie FINALIS 2018. Efektownie zagrało też Trio akordeonowe Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Ełku: Dominik Wołyniec, Karol Chmielewski i Piotr Popowski, które sięgnęło po kompozycje Derebienki oraz Gałażyna.
Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Ostrołęce reprezentowały zaś dyplomantka, oboistka i podopieczna Beaty Dany Aleksandra From, która wybrała pierwszą część  Koncertu na obój F-dur op. 52 nr 2 Frantiska Vincenca Kramara-Krommera oraz skrzypaczka Katarzyna Piersa, wychowanka Katarzyny Janas-Dziewy, grająca III część Koncertu e-moll op. 64 Mendelssohna.
– Ten koncert to bardzo pożyteczna inicjatywa, dająca uczniom możliwość muzykowania z orkiestrą i zasmakowania w tym – podkreśla Adam Januszkiewicz, dyrektor Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia z  Miejskiego Zespołu Szkół w Wysokiem Mazowieckiem. – Wielu studentów, przygotowujących się do wielkich konkursów,  nie ma takiej możliwości, a tutaj szkoły muzyczne, mniejsze czy większe, mają możliwość zagrać z taką orkiestrą. Jest to bardzo rozwijające, daje niesamowitą satysfakcję – tę łomżyńską inicjatywę powinny naśladować wszystkie miasta, które mają filharmonie!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę