Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

Noc Muzeów już w najbliższą sobotę

25 muzeów, instytucji i placówek kulturalnych będzie uczestniczyć w tegorocznej odsłonie Nocy Muzeów w Łomży oraz w Drozdowie. – Punktem wyjścia są tu muzea, ale ponieważ nie mamy ich w mieście i okolicy zbyt wiele, to impreza przybrała znacznie szerszy zakres, a jej główną atrakcją jest to, że można zobaczyć coś ciekawego, innego i wyjątkowego – podkreśla Jerzy Jastrzębski, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego. Będą wystawy, koncerty, pokazy, spektakle, spotkania autorskie i inne atrakcje, przygotowane specjalnie na tę wyjątkową noc także przez Sąd Okręgowy. A wieczorem na Starym Rynku zagra Big Cyc. Zespół rockowych skandalistów z mnóstwem przebojów na koncie, będzie gwiazdą tegorocznego „Motoserca”, które rozpocznie się w sobotnie popołudnie.

Ósma edycja łomżyńskiej Nocy Muzeów nie ma w programie  spektakularnych wydarzeń, ale organizatorzy przygotowali sporo atrakcji dla młodszych i starszych. W Muzeum Północno-Mazowieckim, można więc oglądać nie tylko najnowszą wystawę efektownych miniatur tkackich, ale też stałe, w tym słynną „Bursztyn w dorzeczu Narwi”, a muzykę kurpiowską zagra tam kapeli Miód na Serce z gościnnym udziałem harmonisty Ryszarda Maniurskiego. Koncert odbędzie się też w Muzeum Diecezjalnym, gdzie oprócz uczniów łomżyńskiej PSM zagra Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego z wyśmienitymi solistami: skrzypkiem Cezarym Gójskim i altowiolistą Adrianem Stanciu; zaplanowano również wystawę ikon oraz prezentację książki Witolda Kuczyńskiego. W drozdowskim Muzeum Przyrody będzie można zwiedzać wystawy stałe oraz najnowszą łowiecką, oglądać filmy przyrodnicze czy karmienie piranii, będzie też pokaz paryskich zdjęć Zbigniewa Ciborowskiego. Generalnie zresztą tegoroczna Noc Muzeów stoi pod znakiem fotografii, bowiem wystaw i pokazów zdjęć odbędzie się łącznie aż siedem, w tym najciekawsza w 
Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich – otwarcie zbiorowej wystawy fotografii „Białowieża”, 10 autorów, w tym łomżyńskiego mistrza Jerzego Chaberka. Renomowane galerie też przygotowały coś specjalnego: Galeria Sztuki Współczesnej wystawę „Metamorfozy...” malarstwa i rzeźby łomżyńskiej artystki z Bułgarii rodem Ivayli Żivkowej Roszak, a Galeria Pod Arkadami malarstwa Katarzyny Dyjewskiej „/Bez/Miejsca”. Teatr Lalki i Aktora też otworzy swe podwoje proponując familijne zwiedzanie „Teatr z bliska – teatr od kulis” oraz spektakl „Zaczarowany jeleń”. 
Wiele będzie się też działo w innych galeriach, domach kultury, bibliotekach, szkołach czy nawet restauracjach; tradycyjnie już będzie też można zwiedzać katedrę i krypty pod prezbiterium oraz kościół kapucynów i katakumby. Są też trzy nowe miejsca: Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości udostępnia laboratoria i nie tylko, Salon Wirtualnej Rozrywki VR Łomża proponuje wirtualne zabawy, a Sąd Okręgowy przy ulicy Dwornej zwiedzanie, wystawy archiwalno-historyczne oraz symulację rozprawy sądowej, przygotowaną przez studentów PWSIiP. 
– Cieszy mnie, że do naszej imprezy włączył się Sąd Okręgowy, bo jest to nawiązanie nie tylko do historii miasta, gdyż obchodzimy w tym roku 110 rocznicę jego powstania, a do tego jest też wątek wiążący ten budynek z nami, ponieważ Muzeum Ziemi Łomżyńskiej od roku 1910 tworzyło się właśnie tam – podkreśla Jerzy Jastrzębski. 
Wieczorną gwiazdą „Motoserca”, już po raz drugi odbywającego się w ramach Nocy Muzeów, będzie z kolei legendarny zespół Big Cyc; słynni prześmiewcy łączący dynamicznego punk rocka i rozbujane ska z przebojowymi melodiami w takich przebojach jak „Dramat fryzjerski”, „Makumba” czy „Świat według Kiepskich”, świętujący w roku ubiegłym 30-lecie działalności. 
Jest też inna nowość: osoby chcące odwiedzić Muzeum Północno-Mazowieckie oraz Galerię Sztuki Współczesnej muszą przygotować za wstęp złotówkę od osoby.
– Nie jest to nasz wymysł, taką konieczność wprowadziła ustawa o VAT – podkreśla dyrektor Jerzy Jastrzębski. – Broniliśmy się przed tym tak długo jak mogliśmy, inne instytucje jak Drozdowo wprowadziły to już wcześniej, ale tym razem nie mogliśmy już uniknąć wprowadzenia tej symbolicznej opłaty. Gdyby jej nie było, to obniżyłby się nam procent obniżenia VAT-u z 23 do 2%, co daje różnicę w kosztach 80-100 tysięcy złotych rocznie. Normalnie jednak bilety na obejrzenie wszystkich naszych wystaw są znacznie droższe, poza tym specjalnie na Noc Muzeów Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji przygotowało bezpłatną linię autobusową, można więc odwiedzić nas, a do tego wiele innych ciekawych miejsc, praktycznie za darmo.
 
Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę