Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 lutego 2024 napisz DONOS@

Przedmaturalny krajobraz po bitwie

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Dyrektorzy łomżyńskich szkół średnich wyrażali optymizm co do przeprowadzenia matur, jeszcze zanim prezes ZG ZNP Sławomir Broniarz ogłosił zawieszenie ogólnopolskiego strajku. Po prawie 3 tygodniach protestu z żądaniem podwyżki płac dla nauczycieli kierujący liceami i technikami: I LO, II LO, III LO, „Ekonomikiem” i „Mechaniakiem” w Łomży zdołali zorganizować wszystkie rady klasyfikacyjne, w czasie których nauczyciele podejmowali decyzję o promocji i ukończeniu przez maturzystów szkół. Dzięki temu, wszyscy dostaną świadectwa i mogą od 6. maja zdawać matury.

Dyrektor II LO w Łomży Jolanta Kossakowska po przerwie wielkanocnej z radością witała swoich uczniów i pracowników. Uczniów było czasem po kilkoro w klasie, a w ułożonym na nowo planie pojawiły się lekcje, zależnie od tego, który akurat nauczyciel był w „Drugim” dostępny. - Sytuacja jest klarowna – mówi z uśmiechem dyrektor Kossakowska. - W środę zebrana Rada Pedagogiczna II zatwierdziła wyniki klasyfikacji i uczniowie klas trzecich, których mamy około 190, otrzymali promocję i ukończenie szkoły. Nauczycieli jest 47, w radzie wzięło udział 27, czyli było kworum. Od poniedziałku, 8. kwietnia, najczęściej w strajku uczestniczyło codziennie 20 paru pedagogów, a ostatnio po kilkanaście osób. Strajkowali różnie: jedni rezygnowali, inni się dopisali. Dużo zależy od deklaracji nauczycieli: jeśli odstąpią od prowadzenia strajku, z maturami nie będzie problemów.

W III LO także odbyła się rada klasyfikacyjna, dopuszczająca do zdawania po długim weekendzie egzaminu maturalnego 166 maturzystów. Spośród uczących 47 tylko 3 nie strajkowało. - Rozdanie świadectw abiturientom i absolwentom będzie w tym roku dużo skromniejsze, ponieważ nie było w szkole uczniów klas młodszych, przygotowujących apel –  martwi się dyrektor Grażyna Chodnicka. W I LO absolwentów gotowych do matury jest trochę więcej – 175 i również oni mogą być dobrej myśli, że jak co roku w Polsce zasiądą do rozwiązywania poleceń z arkusza egzaminacyjnego CKE. W „Ekonomiku” zacny dyrektor Paweł Drożyner ma 63 nauczycieli i codziennie musiał borykać się z organizacja pracy szkoły, ponieważ nie miał zwykle przez ostatnie 3 tygodnie połowy załogi, tym bardziej, że kilka osób wyjechało z klasą na wycieczkę, kilka przebywało na zwolnieniu lekarskim. W miniony czwartek strajkowało w południe 7 pedagogów „Ekonoma”. - Wszyscy nasi maturzyści zostali sklasyfikowani – cieszy się dyrektor  Drożyner, że 158 uczniów może zdawać maturę. Jest przekonany, że z organizacją egzaminów pisemnych nie będzie problemu; może gorzej z ustnymi...

- Strajk nauczycielski funkcjonuje nadal i szkoła również stara się funkcjonować – informuje Jacek Kocoń, dyrektor „Mechaniaka” w Łomży, w którym pracuje 82 nauczycieli. Od początku strajku 8. kwietnia – w ocenie dyrektora ZSMiO nr 5 – zwykle brało w nim udział od około 40 % do ponad 50 % pedagogów. W okresie strajków około 20 nauczycieli było na zwolnieniach lekarskich. - Jeśli nie ma nauczyciela, który strajkuje, to są zapewnione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze – mówi dyrektor Kocoń. - Środowa rada klasyfikacyjna zgromadziła nauczycieli zdecydowanie więcej, niż kworum, wynoszące 39 osób. Wszyscy maturzyści są sklasyfikowani. W tym roku mamy ponad 160 maturzystów z języka polskiego i prawie 180 z matematyki, wliczając w to uczniów, którzy chcą poprawiać wyniki albo którzy nie przystąpili do matury w ubiegłym roku. Mam nadzieję, że matury po długim weekendzie będą przebiegać zgodnie z harmonogramem CKE. Nie mam od komitetu strajkowego ZNP żadnego sygnału, że będą utrudnienia w organizacji matur.

Mirosław R. Derewońko

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę