Kacper Malczyk z ASP w Łomży wygrał Infotest 2019
- Dwa lata czekałem na taką chwilę! – cieszył się ze zwycięstwa w szóstym Infoteście 2019 Kacper Malczyk (lat 19), 3-klasista Technikum Informatycznego Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej w Łomży. Chłopiec dwa lata temu zapewniał, że wystartuje w swoim drugim i trzecim Infoteście w PWSIiP i danego sobie słowa dotrzymał. W nagrodę od organizatorów ogólnopolskiego konkursu otrzymał nowoczesną klawiaturę i głośnik bezprzewodowy oraz złoty, wysmukły puchar i dyplom. - Kacper zdobył aż 43 i pół punktu na 45 – chwaliła go przewodnicząca jury dr inż. Aneta Wiktorzak.
W tegorocznym Infoteście, organizowanym od 6 lat przez Państwową Wyższa Szkół Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, rywalizowało 400 uczennic i uczniów z 21 szkół gimnazjalnych, licealnych i technicznych. Drugie miejsce zdobył Bruno Mircevski (opiekun: Jacek Białobrzewski) z II LO imienia Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce, trzecie – Marcin Chętnik (opiekun: Leszek Samluk z I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży). W tym roku po raz pierwszy uczestniczyli w Infoteście uczniowie z Litwy, zatem konkurs nabrał charakteru międzynarodowego: Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Bezdanach oraz Gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego w Bujwidzach, z którego Emilija Siavro dostała nagrodę specjalną dla najlepszego uczestnika Infotestu z zagranicy.
Gości – uczniów, nauczycieli i sponsorów po 2. etapie w uczelni (pierwszy rozgrywał się w każdej ze szkół) witał mgr inż. Artur Arciszewski, natomiast na kolejne konkursy zapraszał dr inż. Tomasz Kużmierowski. Odbędzie się to wkrótce, 30. i 31. maja, jako Robo Exe 2019. Wpierw tzw. Gaming Cup i PLC Expert, zaś potem Code Master – tj. zawody dla uczniów i studentów z programowania oraz zawody robotów mobilnych i sterowalnych. Kacper Malczyk z pewnością tak dobrej okazji do udowodnienia, na jak wysokim jest poziomie wiedzy i umiejętności informatycznych, nie przegapi.
„Barwna i wyrazista, nietuzinkowa osobowość w ASP”
Kacper Malczyk pochodzi z okolic Turośli i jest absolwentem tamtejszej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, gdzie informatyki i fizyki uczył go Arkadiusz Górski. - W podstawówce marnowałem czas na gierki, dopiero w gimnazjum zabrałem się do pracy – opowiada zwycięzca przy stoliku w jasnym, przestronnym i nowoczesnym patio wewnętrznym PWSIiP, gdzie jest zielono nie tylko wiosną. - Zakres tematyki Infotestu w dużej mierze pokrywa się z programem nauczania i trzema egzaminami zawodowymi w technikum.
Kacper poświęca ulubionej dziedzinie – poznawaniu nowych technologii i programowaniu – około 3 do 4 godzin dziennie. Zdarza się pięć czy sześć. - To sprawia mi przyjemność, ponieważ lubię się uczyć – uśmiecha się Kacper, którego opiekunem z informatyki jest nauczyciel Ernest Żebrowski w Akademickiej Szkole Ponadgimnazjalnej w Łomży. Dwa lata temu Kacper powiedział w portalu 4lomza.pl: - Od dziecka siedziałem w komputerach, zawsze byłem ciekawski, starałem się i staram dowiedzieć jak najwięcej z różnych dziedzin informatyki, połączonej z matematyką, fizyką i logiką.
- Od pięciu lat postawiłem na samorozwój, pracę nad sobą, na ciągłą naukę, ponieważ chcę bardzo dobrze zdać maturę na poziomie rozszerzonym z informatyki i matematyki, żeby móc studiować w Politechnice Warszawskiej – uchyla rąbka tajemnicy na nieodległą przyszłość studencką Kacper. Chciałby zostać wysokiej klasy profesjonalistą i móc dobrze zarabiać w swej ulubionej dziedzinie. Na razie czasem na lekcjach w ASP pomaga koleżankom i kolegom. Nieodpłatnie, z dobrego serca.
- Kacper Malczyk jest barwną i wyrazistą, nietuzinkową osobowością w naszej szkole – cieszy się z sukcesu zwycięzcy Infotestu 2019 Bożena Święszkowska, dyrektor Akademickiej Szkoły Ponadgimnazjalnej przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. - Bardzo aktywnie działa w Samorządzie Szkolnym, jest autorem lub współautorem wielu inicjatyw. Interesuje się muzyką. Był na miesięcznym stażu zawodowym w Grecji i wspólnie przygotował ciekawą prezentację z osiągnięć podczas tego wyjazdu. Wszędzie go widać, prawie do każdej uroczystości szkolnej wnosi coś od siebie wartościowego. Ma otwartą głowę, chętny do dyskusji, ciągle pomocny, zawsze dynamiczny.
Mirosław R. Derewońko