Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Nauczyciele strajkują, ale egzamin gimnazjalny ma być

Główne zdjęcie
fot. archiwum

Mimo że nauczyciele przystąpili w poniedziałek do ogólnopolskiej akcji strajkowej o podwyżkę pensji pod egidą Związku Nauczycielstwa Polskiego – w czterech szkołach w Łomży dyrektorzy zamierzają przeprowadzać egzamin w placówkach, gdzie uczy się jeszcze ostatni rocznik uczniów klas trzecich gimnazjalnych. - Mam nadzieję, że uda mi się złożyć komisję egzaminacyjną... – mówi dyrektor Jerzy Łuba z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy ul. Feliksa Bernatowicza. Według harmonogramu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, egzamin gimnazjalny ma odbywać się od środy do piątku, czyli od 10. do 12. kwietnia. W Łomży ma przystąpić do niego 429 uczniów.

Harmonogram CKE określa, że część humanistyczna z językiem polskim ma być w środę, w czwartek – część matematyczno-przyrodnicza, natomiast w piątek – język obcy, zazwyczaj angielski. Uczniowie dostaną do rozwiązania zadania i polecenia egzaminacyjne na arkuszach kodowanych, aby sprawdzający i oceniający później odpowiedzi nie wiedzieli, kto ich udzielał.  
- Za przeprowadzenie egzaminu w danej szkole odpowiada dyrektor tej szkoły – informuje Jolanta Gołaszewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. - Dyrektorzy szkół podejmują wiele działań, aby rozpoczynające się jutro egzaminy były przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem. Do OKE w Łomży nie wpłynęła żadna informacja o tym, że egzamin w danej szkole na pewno się nie odbędzie. 

W Dzienniku Ustaw ukazało się 2. kwietnia 2019 r. rozporządzenie minister edukacji Anny Zalewskiej, zmieniające rozporządzenie z grudnia 2016, określające warunki przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego. Minister oświaty zarządza, m.in., że: „W przypadku braku możliwości powołania w skład zespołu nadzorującego nauczyciela zatrudnionego w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin gimnazjalny, w skład zespołu nadzorującego mogą wchodzić inni nauczyciele, w tym osoby posiadające kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela niezatrudnione w szkole lub placówce”. 

W Publicznym Gimnazjum nr 6 w Łomży, które razem z I LO imienia Tadeusza Kościuszki tworzy ZSO nr 1, uczy się 81 gimnazjalistów klas trzecich w trzech klasach. Egzamin pisemny w części humanistycznej w środę mają pisać w sali gimnastycznej i w jednej z pracowni. W Zespole Szkół Ogólnokształcących pracuje na co dzień 58 nauczycieli, z których 54 od poniedziałku strajkuje, stąd  dylemat dyrektora Jerzego Łuby na temat personalnego składu komisji egzaminacyjnej i zespołów nadzorujących pisanie egzaminu w dwóch odrębnych salach.  

„Dyrektor SP 1 w Łomży przypomina wszystkim uczniom klas III gimnazjalnych, że w dniach 10, 11, 12 kwietnia 2019 r. odbędą się egzaminy gimnazjalne. Spotykamy się przed salami egzaminacyjnymi każdego dnia o godz. 8.25” - takiej treści krótki komunikat widzą odwiedzający stronę SP nr 1 w Łomży. - Jest bardzo poważna sytuacja, nie wiadomo, jak rozwinie się sytuacja ze strajkiem nauczycielskim, ale nasi nauczyciele są odpowiedzialni i dbają o uczniów – zapewnia dyrektor „Jedynki” Krystyna Kamińska. - Dlatego tegoroczny egzamin gimnazjalny będzie przebiegać normalnie, tak jak było przez 17 lat. Są powołane zespoły egzaminacyjne. 182 uczniów ma przyjść na godz. 8.25, żeby zająć miejsca w dwóch salach gimnastycznych, auli i dwóch salach lekcyjnych. Na 80 nauczycieli w SP nr 1 w Łomży strajkuje 32.  

- My, jako dyrekcja, nie strajkujemy, ale jesteśmy całym sercem z postulatami płacowymi naszych nauczycieli – twierdzi dyrektor Leszek Sobociński z SP nr 10 imienia Jana Pawła II w Łomży. - Egzamin gimnazjalny jednak w „Dziesiątce” przeprowadzimy. To nie jest wbrew strajkowi, tylko z szacunku do uczniów. Egzamin na zakończenie etapu edukacji jest sprawą poważną i dlatego należy go przeprowadzić, zgodnie z harmonogramem. W 3 klasach trzecich gimnazjum uczy się teraz 45 uczniów, a egzamin dla nich przeprowadzimy w sali gimnastycznej. Na 125 nauczycieli 10 nie strajkuje. Jeśli zajdzie konieczność, do zespołu nadzorującego zaproszę nauczycieli z innych szkół.

- Rodziców uczniów klas III gimnazjum i VIII informuję, że egzaminy odbędą się w wyznaczonych terminach – ogłosiła na stronie internetowej SP nr 9 w Łomży dyrektor Bożena Dziekońska. Na naszą prośbę precyzuje, że: egzamin gimnazjalny w SP 9 odbędzie się w dniach 10, 11, 12. kwietnia 2019 r., zgodnie z harmonogramem. Egzamin obejmie 4 klasy gimnazjalne - 121 uczniów. W SP 9 pracuje 107 nauczycieli. W poniedziałek, 8. kwietnia, 2019 r. strajkowało 69 nauczycieli.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę