Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Drugi dzień szkolnego strajku. Strajkuje 38 placówek

- Według danych na godzinę 13. wczoraj w Łomży i najbliższej okolicy strajkowało ponad 750 nauczycieli – podaje Aleutyna Kołos, szefowa łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Strajkuje zdecydowana większość miejskich placówek oświatowych: przedszkoli, szkół podstawowych i średnich. Dziś do strajkujących dołączyli nauczyciele ze szkół w Zbójnej, Dobrymlesie i Podgórzu, ale ze strajku na dziś zrezygnowali nauczyciele z Jeziorka, ZDZ-ów w Łomży i zgodnie z zapowiedzią zawiesili go nauczyciele ze szkoły specjalnej. - Dziś do strajku w Łomży i regionie przystąpiło 38 placówek - mówi dr Ewa Chludzińska, wiceprezes łomżyńskiego ZNP.

Strajk szkolny rozpoczął się wczoraj rano. Organizuje go przede wszystkim Związek Nauczycielstwa Polskiego, ale wśród strajkujących są także nauczyciele niezrzeszeni i należący „Solidarności”, której kierownictwo jako jedyne w niedzielę podpisało porozumienie z rządem.  

- Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu lub w szkole oraz nie może stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek – podkreśla Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W komunikacie, który rozpowszechniany jest także przez Kuratorium Oświaty i Podlaski urząd Wojewódzki czytamy, że dyrektor przedszkola / szkoły ma obowiązek zapewnić dzieciom lub uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu na terenie placówki i nie zwalnia go z tego obowiązku przystąpienie nauczycieli do strajku.
Zapewnienie opieki ma odbywać się zgodnie z planem pracy przedszkola lub szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno – wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.
Jeżeli dyrektor nie jest w stanie zorganizować opieki nad wszystkimi dziećmi czy uczniami, powinien zgłosić ten fakt organowi prowadzącemu przedszkole lub szkołę. Organ prowadzący odpowiada za działalność przedszkola, szkoły i do jego zadań należy w szczególności zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.
Men podkreśla, że organ prowadzący powinien monitorować sytuację i być przygotowany na podjęcie działań umożliwiających wywiązanie się z tych obowiązków. 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę