Zdarzyło się w marcu podczas dyktanda
Maria Filipiuk ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży zwyciężyła w VII Miejskim Konkursie Ortograficznym „Dyktando 2019” dla trzecioklasistów. – Jestem dumna! – mówi Maria Filipiuk. – Dużo się uczyłam, lubię też czytać! Efekt to tytuł Mistrza Ortografii Miasta Łomża oraz nagrody, w tym główna: tablet od Urzędu Miasta. Dyktando „Zdarzyło się w marcu” o podziemnym królestwie skrzatów i pogodowych anomaliach na wiosnę powstało w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Pisało je 13. uczniów z sześciu szkół podstawowych Łomży i Jedwabnego oraz dodatkowo czworo dorosłych.
Organizowane przez Szkołę Podstawową nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży już od siedmiu lat z inicjatywy Bożeny Wachowskiej i Ewy Sawickiej dyktando adresowane jest do uczniów klas trzecich szkół podstawowych. W tegorocznej edycji uczestniczyli zwycięzcy eliminacji w łomżyńskich szkołach numer 1, 2, 5, 7, 9 i 10 oraz w SP Jedwabne, zaproszonej do udziału z racji posiadania tego samego patrona co organizator konkursu. Tradycyjnie już swoją znajomość zasad ortografii postanowili też sprawdzić przewodniczący konkursowej komisji Maciej Listowski z Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji i Kamil Konopka, wicedyrektor SP7, a dołączyły do nich dwie panie: nauczycielka SP2 Urszula Suchodoła i Iwona Łada, dyrektor biura poselskiego Bernadety Krynickiej. Konkursową komisję, poza Maciejem Listowskim, tworzyły: Katarzyna Życzkowska, Dorota Żbikowska, Magdalena Szyszko,Małgorzata Surowik, Elżbieta Piasecka-Chamryk i Danuta Lasek, mając sporo pracy przy sprawdzaniu, bo tekst był dość trudny dla 10-latków, chociaż zdecydowanie łatwiejszy niż w pierwszych edycjach konkursu.
Tekst dyktanda przygotowała nam Okręgowa Komisja Egzaminacyjna – mówi Ewa Sawicka, odczytująca też w tym roku jego treść. – Został on dostarczony zgodnie z procedurami obowiązującymi przy organizacji różnych egzaminów, czyli otrzymaliśmy zalakowaną kopertę, co mogli też stwierdzić uczestnicy dyktanda.
Potwierdziło ono starą prawdę, że „w marcu jak w garncu”, a do tego, że znajomość ortografii popłaca. Dlatego wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki od firm St. Majewski, Uniglass oraz Nowa Era. Wyróżnienia zdobyli: Julia Godlewska (SP2), Wiktor Skrzecz oraz Alicja Żurawska (oboje SP9). Miejsce trzecie, puchar od Rady Rodziców, głośnik bluetooth ufundowany przez Łomżyńską Spółdzielnię Mieszkaniową i tytuł Drugiego Wicemistrza Ortografii Miasta Łomża zdobyła Amelia Danielewska (SP10). Druga była Monika Jałbrzykowska (SP7), zdobywając tytuł Pierwszego Wicemistrza Ortografii Miasta Łomża i odbierając puchar od Rady Rodziców oraz aparat fotograficzny od firmy Łepkowscy. Najlepiej dyktando napisała Maria Filipiuk, dzięki czemu nie dość, że może bez cienia przesady mówić o sobie, że jest mistrzem ortografii, to jeszcze otrzymała, poświadczający ten sukces dyplom, puchar oraz tablet od Urzędu Miasta. Jak podkreśla mama zwyciężczyni: Marysia bardzo dużo czyta, wręcz pochłania książki – można powiedzieć, że prawie mieszka w bibliotece, a do tego szybko się uczy i ma bardzo dobrą pamięć. Jest to kolejna już zwyciężczyni dyktanda lubiąca czytać, tak więc widoczna jest tu prawidłowość, że zasady ortografii utrwalamy sobie również podczas lektury, łącząc przyjemne z pożytecznym.
– Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i wspieranie naszej inicjatywy, bo znajomość ortografii jest niezwykle ważna – podsumowuje wicedyrektor Bożena Wachowska. –
Przez cztery lata teksty dyktanda pisała nam Aleksandra Wojciechowska z Katowic, która była pracownikiem Centrum Edukacji Nauczycieli w Warszawie. Te teksty były zdecydowanie trudniejsze od tych, które już od trzech lat przygotowuje nam zespół z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej pod kierunkiem wicedyrektor Grażyny Klimuszko i dyrektor Jolanty Gołaszewskiej – obecne są bardziej dostosowane do możliwości trzecioklasistów, zawierają też mniej rozbudowanych, wielokrotnie złożonych zdań.
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk