Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Otwarte spotkanie z profesorem Markiem Cichockim

Główne zdjęcie
Profesor Marek A. Cichocki

- Marek A. Cichocki, filozof, politolog, historyk idei politycznych, doktor habilitowany nauk humanistycznych oraz współtwórca i redaktor rocznika „Teologia Polityczna”, będzie gościem Uniwersytetu Otwartego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży – zapowiada Jolanta Święszkowska. - Jego najnowsza książka „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii” to skondensowana podróż przez różne epoki i prądy intelektualne. Lektura wyswobodzona ze sztywnych, akademickich ram, zanurza czytelnika w wartkich nurtach filozofii polityki, historii oraz literackiej fikcji.

Zdaniem autora kulturowe DNA Polaków to rzymski republikanizm i łacińska forma, do których przez wieki nawiązywała rodzima kultura, między innym kształcona w Italii i zasiadająca w najwyższych gremiach władzy elita „złotego wieku”, na czele z rektorem Akademii w Padwie Janem Zamoyskim, filologiem, wspaniałym mówcą, hetmanem i kanclerzem wielkim koronnym. Tymczasem ostatnie dwieście lat historii to sączony w głowy Polaków – z imperialnych stolic Berlina i Petersburga, Wiednia i Paryża – szkodliwy mit modernizacyjny. 

„Czy istnieje jakaś sekretna mapa Europy? Taka, którą, jeśli potrafimy ją odczytać, poprowadzi nas ukrytymi, zarośniętymi przez czas ścieżkami naszego kontynentu? Powie nam, kim jesteśmy? Albo kim być nie możemy?” – rozpoczyna autor pytaniem wielowątkową narrację. Czy Europa, która ze strachu przed podziałami wprowadziła „intelektualny przymus jedności”, ma jeszcze coś ciekawego do zaoferowania obywatelom świata? 

Cichocki przypomina, że kultura nie jest grą doraźnych interesów politycznych, ekonomicznych oraz prawnych, ale leży w sferze imponderabiliów.  Odczytana, zrozumiana, przetworzona – stanowi formę danego społeczeństwa, kraju i kontynentu. „Polska będzie łacińska albo nie będzie jej wcale” – kończy twardym postulatem eseistyczną narrację autor. 

Na spotkanie z profesorem Markiem Cichockim, pt. „Północ i Południe. Dyskusja o polskiej kulturze i historii”, zapraszają organizatorzy: Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. 
Spotkanie odbędzie się 29 marca (piątek) o godz. 17:00 w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. 

Odbędzie się ono w ramach cyklu Uniwersytet Otwarty PWSIiP. W bieżącym roku akademickie spotkania z przedstawicielami polskiej humanistyki odbywają się w instytucjach kultury i przy ich aktywnym współudziale. W semestrze letnim wykładowcami UO PWSIiP są profesorowie: Andrzej Mencwel, Marek Cichocki oraz Andrzej Leder. 

Jolanta Święszkowska
PWSIiP w Łomży

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę