Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Artystyczne stypendia marszałka do Łomży

Główne zdjęcie
Maria Bauchrowicz – Tocka i Artur Kosicki marszałek województwa (fot. wrotapodlasia.pl)

Maria Bauchrowicz – Tocka, Czesław Rybicki i Krzysztof Zemło znaleźli się w gronie kilkunastu osób, którym Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał stypendia w dziedzinie twórczości, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2019. Muzycy i poetki, filmowcy i fotografowie, projektantki i reżyserzy, historycy i artyści terapeuci – odebrali je wczoraj od marszałka Artura Kosickiego podczas gali w Muzeum Rzeźby im. A. Karnego w Białymstoku.

Artur Kosicki marszałek województwa i stypendyści  w dziedzinie twórczości, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2019 (fot. wrotapodlasia.pl)
Artur Kosicki marszałek województwa i stypendyści w dziedzinie twórczości, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2019 (fot. wrotapodlasia.pl)
Artur Kosicki i Krzysztof Zemło (fot. wrotapodlasia.pl)
Artur Kosicki i Krzysztof Zemło (fot. wrotapodlasia.pl)

- Dziękuję wam nie tylko za to, co stworzycie za przyznane Wam stypendia, ale za całą Waszą dotychczasową twórczość – mówił podczas spotkania Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Dzięki realizowaniu swoich pasji, spełniacie nie tylko siebie, ale promujecie nasze województwo, nasze Podlaskie, a na tym nam szczególnie zależy. Obiecuję, że z roku na rok liczba stypendiów będzie się zwiększać.
W tym roku łączna kwota przyznanych stypendiów wyniosła 158 tys. zł. Osiem osób otrzymało stypendium półroczne to 6 tys. zł, a dziesięć stypendia roczne po 11 tys. zł.
Wśród obdarowanych stypendium półrocznym jest Maria Bauchrowicz – Tocka z Łomży. To doktor historii i dziennikarka Tygodnika „Kontakty”, której zainteresowania naukowe koncentrują wokół historii regionalnej I połowy XX wieku oraz historii prasy łomżyńskiej. Projekt stypendialny to zbiór ok. 80 reportaży o Łomży i ziemi łomżyńskiej, o ludziach z nią związanych. Pojawią się m.in.: Roman Dmowski, poseł z Bronowa Franciszek Szymański, posłanka Maria Moczydłowska – urodzona w Łomży jedna z pierwszych posłanek Sejmu Ustawodawczego.  
Półroczne stypendium otrzymał także Krzysztof Zemło –  reżyser teatralny, aktor, instruktor teatralny i dyrektor Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży. 
- Dla niektórych artystów, w tym i dla mnie, stypendium i jego wyznaczony czas  rok, czy pół roku jest niezmiernie istotny. Mam bowiem obowiązek zacząć, a przede wszystkim skończyć w tym terminie projekt – mówił. Tym projektem jest lakowe widowisko teatralne inspirowane polskimi balladami ludowymi pt. „Pieśni miłosne”.
Wśród twórców, którzy otrzymali stypendia roczne z Łomży jest Czesław Rybicki. On pieniądze ma wykorzystać na kwerendę, opracowanie źródeł i przygotowanie publikacji „Okręg łomżyński Polskiej Organizacji Wojskowej w walce o niepodległość narodową Polaków w latach 1914-1919 i jego oddziaływanie na Białostocczyznę oraz Suwalszczyznę”.

240206081801.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę