Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Turbolandeskunde dla „Katolika”

Główne zdjęcie
W pierwszym rzędzie zwycięska drużyna "Katolika": Paulina Taraszkowska, Karolina Prończuk, Weronika Chojnowska

Drużyna z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Łomży zwyciężyła w rejonowych kwalifikacjach ogólnopolskiego konkursu Turbolandeskunde „Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”. W rywalizacji wzięli udział uczniowie z kilkunastu szkół średnich, odpowiadali w formule quizu na pytania dotyczące Austrii. Najlepsza drużyna z „Katolika”: Weronika Chojnowska, Paulina Taraszkowska, Karolina Prończuk, powalczy w czerwcu o najwyższe laury w Goethe Institut w Krakowie.

Goethe Institut to instytucja kultury Republiki Federalnej Niemiec. Działa na całym świecie i promuje znajomość języka niemieckiego oraz międzynarodową współpracę kulturalną. Konkurs Turbolandeskunde organizuje Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. W tym roku dotyczy on Austrii. Etapy rejonowe odbywają się w miejscowościach, w których działają sekcje stowarzyszenia. Takie rejonowy etap w sobotę odbył się w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
- Konkurs jest wędrówką po krajach niemieckojęzycznych, wymaga od uczestników interdyscyplinarnej wiedzy humanistycznej, dotyczącej kultury, historii, literatury a nawet popkultury – mówi Ewa Korytkowska, nauczycielka języka niemieckiego i łomżyńska koordynatorka Turbolandeskunde. - Etap rejonowy to quiz, w którym rywalizują trzyosobowe drużyny szkolne. Mają one prawo wyboru pytania za 1, 2 oraz 3 punkty. Różnią się one poziomem trudności, najprostsze zadawane jest w języku polskim, te trudniejsze w języku niemieckim, trzypunktowe jest dodatkowo pytaniem otwartym. 
Zwyciężczynie z „Katolika”: wybierały pytania najtrudniejsze, za trzy punkty. Dla Weroniki, Pauliny i Karoliny, znajomość języka niemieckiego to furtka: do studiów i pracy za granicą, możliwość bliższego poznania innych kultur. 
– Jeździłyśmy na wycieczki, na przykład do Drezna. Zastanawiamy się, jak by to było urodzić się lub mieszkać w innym kraju. Czy byłybyśmy wtedy kimś innym? Może niedługo się o tym przekonamy – komentowały zwyciężczynie.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę