Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Prorektor PWSIiP z habilitacją

Główne zdjęcie
dr hab. Sylwia Chojnowska, Prorektor PWSIiP

– Trudno wyniki moich badań przetransponować na język publicystyczny – mówi z uśmiechem dr hab. Sylwia Chojnowska, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Rada Wydziału Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku nadała jej stopień doktora habilitowanego. Podstawą był dorobek naukowy z obszaru biologii medycznej: osiem prac, z czego siedem anglojęzycznych, wszystkie opublikowane w prestiżowych czasopismach naukowych.

Sylwia Chojnowska w 2009 roku obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku pt. „Egzoglikozydazy lizosomalne polipów nosa”. Z PWSIiP związana jest od 2011 roku, w której od dwóch lat pełni funkcję Prorektora. Jej łączny dorobek obejmuje 83 prace naukowe. Swoją wiedzę  przekazuje studentom Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSIiP. 

Jako naukowiec dr hab. Sylwia Chojnowska opracowała między innymi nowatorską metodę oznaczania wartości referencyjnych dla aktywności HEX w surowicy krwi noworodków, które mają podwyższony poziom bilirubiny.  Jej metoda otwiera furtkę do wczesnej diagnostyki chorób spichrzeniowych (genetycznie uwarunkowane choroby metaboliczne) oraz zakażeń bakteryjnych noworodków, takich jak niezwykle niebezpieczna sepsa. 
– To jest najwspanialsze w nauce, gdy nasze badania, opracowane przez nas analityczne metody, mogą mieć w przyszłości wpływ na stosowane powszechnie narzędzia diagnostyczne – mówi dr hab. Sylwia Chojnowska. 
W habilitacyjnym dorobku wykazała także, że skuteczniejsze w diagnostyce miażdżycy u osób z cukrzycą typu 2 może być oznaczanie aktywności HEX w surowicy, a nie stężenia cholesterolu całkowitego. 

Jak przekazuje Jolanta Święszkowska z PWSIiP w Łomży pasją habilitowanej prorektor jest  medycyna naturalna, zwłaszcza farmakognozja, czyli  nauka o substancjach pochodzenia roślinnego. - Ziołami dr hab. Sylwia Chojnowska interesuje się od zawsze, zna ich tajemnicze moce i wspaniały potencjał leczniczy. W domowym zaciszu tworzy receptury naturalnych kosmetyków – podaje Święszkowska.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę