Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

W przedszkolach pozostaną grupy dla 6-latków

Główne zdjęcie
Przedszkole

Po mieście poszła fama, że w tegorocznym naborze do przedszkoli publicznych będą zlikwidowane grupy 6-latków, którzy mieliby chodzić do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. - Skonsultowaliśmy takie rozwiązanie z rodzicami, co o tym myślą, żeby wszystkie grupy 6-latków przenieść do podstawówek, jednak nie zyskało to aprobaty – wyjaśnia Paweł Piwowarski, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży. - Dlatego prezydent postanowił, żeby pozostawić w przedszkolach oddziały dla 6-latków.

Zgodnie z prawem oświatowym, rodzice mają prawo wyboru przedszkola, do którego chcą posyłać dziecko w wieku od 3 do 6 lat. Z kolei organ prowadzący, jakim dla przedszkoli publicznych jest Miasto Łomża, ma obowiązek takie miejsca przygotować. - Mamy infrastrukturę, pomieszczenia z odpowiednim wyposażeniem w przedszkolach i szkołach, gdzie moglibyśmy przyjąć więcej dzieci, a w przedszkolach automatycznie mniej – precyzuje naczelnik Piwowarski. - Kiedy obejmowałem stanowisko, w roku szkolnym 2018 / 2019 funkcjonowało 27 oddziałów dla 6-latków, natomiast w nowym roku szkolnym 2019 / 2020 potrzebowalibyśmy 23 oddziały, choć jesteśmy przygotowani również na 24, na przykład, kiedy rodzice z dziećmi sprowadzą się do Łomży. 6-latków w tym roku, według Urzędu Meldunkowego, będzie 580, podczas gdy w mijającym roku szkolnym zarejestrowano 626.

Naczelnik zastrzega, że pojawiające się w różnych źródłach liczby nie są „sztywne”, na bieżąco jest to aktualizowane, w zależności od decyzji rodziców. Od 4. lutego do 11. lutego mogą oni składać w szkołach podstawowych deklarację, że chcą umieścić dziecko w „zerówce”. - Rodzice mają czas się zastanowić i podjąć decyzję, gdzie wolą posłać dziecko – komentuje Maria Mikołajewska, ceniona dyrektor Przedszkola Publicznego nr 2 w Łomży, gdzie funkcjonują 4 grupy 25-osobowe dla każdej z grup wiekowych: 3, 4, 5 i 6 lat. - Rodzice mają różne motywacje: ważna jest nasza lokalizacja w centrum miasta, bliskość miejsca zamieszkania lub miejsca pracy, odległość od domu dziadków, odbierających dziecko i tym podobne. W „Dwójeczce” praktycznie wygląda to tak, że kto się dostał do grupy 3-latków, to praktycznie rok po roku będzie do nas uczęszczał. Wyjątkowe są sytuacje, że dziecko nie dociera do grupy 6-latków, na przykład, z powodu wyjazdu całej rodziny z Łomży.

Deklaracje, potwierdzające wolę rodziców bądź opiekunów prawnych o kontynuowaniu przez dziecko wychowania przedszkolnego w dotychczasowej placówce, przedszkola będą przyjmować od 4. marca do 11. marca.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę