Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Rektor PWSIiP przypilnuje wdrażanie „Konstytucji dla Nauki”

Główne zdjęcie
dr hab. Dariusz Surowik, rektor PWSIiP

Dr hab. Dariusz Surowik, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży został powołany przez Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w skład dwunastoosobowego Zespołu do spraw monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Gremium ma rekomendować Ministrowi rozwiązania lub narzędzia wspierające wdrażanie reformy, oraz analizować efektywność podejmowanych działań.

Od 1 października 2018 roku polskie uczelnie obowiązuje nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, zwana powszechnie Konstytucją dla Nauki lub Ustawą 2.0. Zastępuje ona cztery obowiązujące wcześniej akty prawne i jest całościową reformą sytemu oraz samych uczelni, nakłada między innymi na uczelnie publiczne obowiązek powołania nowego organu – rady uczelni. Samo wdrażanie reformy ma być ewolucyjne: oznacza to, że niektóre z przepisów przejściowych, czyli wprowadzających reformę, będą obowiązywać nawet do 2026 roku. 
- Nad mechanizmami wdrażania Konstytucji dla Nauki czuwać będzie dwanaście osób, wśród nich Rektor PWSIiP dr hab. Dariusz Surowik, logik, matematyk i informatyk, autor ponad 40 prac naukowych, w tym wielu publikacji w czasopismach znajdujących się w wykazie ERIH (The European Reference Index for the Humanities) – podała Jolanta Święszkowska, rzecznik prasowy łomżyńskiej uczelni. - Dr hab. Dariusz Surowik jest członkiem międzynarodowych towarzystw naukowych: American Mathematical Society, The Association for Symbolic Logic, European Network for Social Intelligence (SINTELNET). Z PWSIiP w Łomży związany od 2004 roku, jako wykładowca, w tym w latach 2012-2017 Pełnomocnik Rektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, a od 2017 roku Rektor tejże uczelni. Był wykonawcą w czterech grantach badawczych. 
Zespołem do spraw monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki pokieruje prof. dr hab. Maciej Żylicz, biochemik i biolog molekularny, który w wieku zaledwie 31 lat otrzymał stanowisko profesora Uniwersytetu Utah i zarządzał zespołem badawczym, a obecnie jest członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz prezesem Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę