Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

360° polskiego jazzu w Łomży

– Będziemy dzielić się z wami naszą energią muzyczną, a nawet jeśli nie lubicie jazzu, to nasz jazz polubicie! – zapowiadają muzycy formacji Skicki-Skiuk. Power Rangers młodego, polskiego jazzu, wplatający weń również bluesa i rocka, znani nie tylko z jazzowych imprez, ale i z udziału w festiwalu Woodstock, zagrają w MDK-DŚT w najbliższą środę 23. stycznia. Będzie to inauguracja koncertowego cyklu „Polski Jazz 360°”. W jego ramach do końca roku odbędzie się w Łomży aż sześć koncertów z udziałem nie tylko młodych nadziei rodzimego jazzu jak Tomasz Chyła czy Kuba Więcek, ale też jego największych gwiazd, z legendarnym Wojciechem Karolakiem na czele.

Jazz w Miejskim Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych rozbrzmiewa regularnie od początku jego istnienia. Łomża też coraz częściej jest kojarzona w kraju i nie tylko z muzyką improwizowaną dzięki Novum Jazz Festival, swoistemu sukcesorowi Krajowych Targów Jazzowych z lat 80. i 90.
Teraz jazz wraca do MDK w dużej dawce dzięki trasie koncertowej „Polski Jazz 360°”, której zapowiedzią był ubiegłoroczny koncert Olgi Boczar. Od końca stycznia do połowy grudnia w MDK-DŚT odbędzie się aż sześć koncertów, promujących różne odmiany polskiego jazzu. 
Początek będzie należeć do dwóch zespołów: duetu  Anna Szlagowska / Maja Babyszka w autorskim programie oraz kwartetu Skicki-Skiuk. Nie są to, wbrew pozorom, nazwiska liderów formacji, bowiem jej nazwa powstała z połączenia końcówek nazwisk wszystkich muzyków: RubinowSKI, MizeraCKI, MiarczyńSKI i ChraniUK. Będą promować w Łomży debiutancką płytę „Chrarumimia”, a swą  nieoczywistą muzykę określają „wyimaginowanym wynikiem współpracy Wayne’a Shortera z AC/DC”. Równie gorąco będzie w MDK 18. marca, podczas występu kwintetu Tomasza Chyły, ponieważ ten młody skrzypek jest jednym z najwybitniejszych obecnie przedstawicieli jazzowej wiolinistyki w Polsce, z licznymi nagrodami na koncie. Jeszcze więcej zdobyli ich członkowie kwintetu Weezdob Collective (zagrają 8. kwietnia), jedynego obecnie w Polsce zespołu jazzowego z harmonijkarzem, gitarzystą i saksofonistą w składzie. Aż trzech jego muzyków jest doskonale znanych łomżyńskiej publiczności z Novum Jazz Festival, w tym zwycięzca edycji z roku 2013, saksofonista- wirtuoz Kuba Marciniak. 
16. maja czeka nas prawdziwa sensacja, koncert Wojciech Karolak Śmietana Tribute. Wojciech Karolak, jeden z najwybitniejszych polskich jazzmanów, wirtuoz organów Hammonda, obecny na scenie od ponad 60 lat i świętujący w tym roku 80 urodziny, odda tym koncertem hołd Jarosławowi Śmietanie – wspaniałemu, przedwcześnie zmarłemu gitarzyście, z który miał okazję wielokrotnie współpracować i nagrywać.
25. października zagra zaś Kuba Więcek Trio, kolejna sensacja polskiego jazzu. Zaledwie 24-letni saksofonista jest jednym z największych odkryć ostatnich lat – wystarczy tylko wspomnieć, że to właśnie jego płyta „Another Raindrop” wznowiła kultową serię „Polish Jazz” po 28 latach przerwy, ukazując się z numerem 78, a w muzyce Więcka znajdą też coś dla siebie fani nowoczesnej elektroniki czy alternatywy. 
Tegoroczną edycję cyklu „Polski Jazz 360°” w Łomży zakończy koncert zdobywcy nagrody Fryderyka 2019 w jazzowej kategorii „Fonograficzny debiut roku”, który odbędzie się 12. grudnia, 
Bilety na poszczególne koncerty w ramach cyklu są i będą dostępne w MDK-DŚT oraz w Galerii pod Arkadami – ulgowe i w przedsprzedaży kosztują 20 złotych.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę