niedziela, 15 grudnia 2019 napisz DONOS@

„Rolnictwo 4.0” już dociera

- W 2050 roku na świecie ma żyć 9 miliardów ludzi. Aby ich wyżywić produkcja żywności musi zwiększyć się o 60% - mówił dr hab. Andrzej Borusiewicz, prorektor ds. dydaktyki Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży na wstępie konferencji „Informatyka w rolnictwie”. - Powierzchnia ziemi jest niezmienna, więc konieczne jest zwiększenie wydajności – podkreślał wskazując, że pomocne w tym są najnowsze technologie, a więc rolnictwo precyzyjne i „rolnictwo 4.0”, czyli digitalizacja rolnictwa.

dr hab. A. Borusiewicz, WSA Łomża
dr hab. A. Borusiewicz, WSA Łomża

Jak przekonywał dr hab. Andrzej Borusiewicz podstawą współczesnego rolnictwa stają się mapy zasobów. To określenie tego co się w ziemi znajduje, aby móc odpowiednio stosować nawożenie czy środki ochrony rośli. Skutkuje to zwiększeniem produkcji, a dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii środki wzmacniające rośliny mogą być podawane dokładnie w te miejsca, gdzie występuje ich niedobór, a nie w takiej samej dawce na całą plantację. Kolejnym etapem jest automatyzacja rolnictwa, czyli np. wykorzystywanie robotów, czy automatycznych maszyn i procesów. Wskazywał, że także w naszym regionie są już pierwsze „inteligentne obory” czy ciągniki automatyczne. Roboty udojowe czy do podawania pasz nie są niczym niezwykłym, a w instytutach badawczych roboty pracują już na polach przy uprawach. Naukowiec opowiadał  m.in. o projekcie „MARS” czyli mobile agricultural robot swarms. To rój robotów rolniczych, który zajmuje się uprawą, a ich praca jest nadzorowana zdalnie. Robot podczas wysiewu może zapisywać dokładną pozycję wysianego nasiona zapewniając tym samym bardzo wysoką precyzję zabiegu.
- Trzeba pamiętać, że każde tego typu rozwiązanie, ma podstawowy cel - ograniczyć koszty produkcji, koszty jednostkowe – mówił  dr hab. Andrzej Borusiewicz podkreślając, że niestety same rozwiązania są kosztowne. Podpierając się analizami i badania na kilkudziesięciu gospodarstwach wykazywał, że to się opłaca. W przypadki gospodarstwa z około 120 krowami, roczne oszczędności mogą wynieść około 500 tysięcy złotych. To sprawia, że gospodarstwa inwestujące w nowoczesne rozwiązania stają się bardzie konkurencyjne na globalnym rynku rolniczym.
- Pamiętajcie, że wszystkie ceny produktów rolnych na świece ustalane są w oparciu o giełdę chicagowską – podkreślał prorektor WSA.
Zdaniem dr hab. Andrzej Borusiewicz Polska ma szansę na znaczący udział w światowym rynku produkcji rolniczej.
– Te urządzenia wymagają wiedzy, umiejętności stosowania. Jeśli wykonany np. przy użyciu drona mapę, musimy umiejętnie tę mapę zinterpretować, bo w przeciwnym razie cała ta nasza prace pójdzie na marne. Najwięcej młodych rolników w Unii Europejskiej mamy w Polsce. Polska też ma najlepiej wykształconych rolników w UE. To dane Komisji Europejskiej – podkreślał dr hab. Andrzej Borusiewicz dodając, że nowoczesne technologie będą coraz częściej stosowane, bo ludzie młodzi z tych technologii chcą korzystać.

Konferencja „Informatyka w rolnictwie” organizowało PTI Łomża, we współpracy m.in. z WSA i ARiMR. Niestety nie cieszyła się powodzeniem wśród rolników.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę