Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Kolędy z różnych stron świata

Najpiękniejsze kolędy i utwory bożonarodzeniowe złożyły się na program koncertu orkiestry Filharmonii Kameralnej w łomżyńskiej katedrze. Zaśpiewali je sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział, baryton Andrzej Bator oraz utalentowani podopieczni Bernarda Karwowskiego ze Studia Piosenki PopArt MDK-DŚT. Kolędy z Wenezueli czy Portoryko wykonano w Łomży po raz pierwszy, a aż 13 utworów zabrzmiało w nowych, niezwykle efektownych aranżacjach Bogdana Szczepańskiego, które zachwyciły nie tylko przyjezdnych solistów, ale też licznych słuchaczy.

Tak jak Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego zawsze koncertuje w połowie stycznia w kościele Krzyża Świętego, tak też tradycyjnie już Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego kolęduje w katedrze pw. św. Michała Archanioła. Akurat w ostatnią niedzielę koncerty te odbyły się tego samego dnia, ale z kilkugodzinnym odstępem, tak więc nie brakowało osób, które z przyjemnością wybrały się na oba. Łomżyńscy filharmonicy, pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego, zaprezentowali bardzo urozmaicony program. Wśród licznych polskich kolęd oraz znanych na całym świecie, jak „Cicha noc”, wyróżniały się w nim trzy tradycyjne utwory, dotąd w Łomży nie słyszane: portorykańskie „Alegría” i „Santo Niño” oraz wenezuelski „Cantemos”, zaśpiewane przez Andrzeja Batora. – Akurat przygotowałem program najpiękniejsze kolędy Polski i świata, gdzie pokazuję, jak śpiewają je w Wenezueli, Meksyku czy Portoryko – mówi Andrzej Bator. – Mają one inny charakter, ale to nasze polskie kolędy są najpiękniejsze!
W rodzimym repertuarze celowała, znana już tutejszej publiczności z koncertu oraz udziału w płycie łomżyńskiej orkiestry z utworami Stanisława Moryty, Anna Mikołajczyk-Niewiedział.
– Przez cały rok ćwiczymy zupełnie inny repertuar, a w tym okresie świąteczno-noworocznym śpiewamy kolędy – mówi Anna Mikołajczyk-Niewiedział. – Bardzo cieszę się, że jest taka tradycja; u mnie w rodzinie jest ona bardzo rozwijana. Ja śpiewam regularnie kolędy, bo uważam, że są to tak piękne melodie, teksty, ten czas jest tak cudowny, że trzeba go pielęgnować w każdy sposób, a ten jest dla każdego dostępny, a repertuar kolędowy mamy w Polsce przebogaty i bardzo różnorodny. 
Zarówno większość polskich, jak i południowoamerykańskie utwory błyskotliwie i i w bardzo ciekawy sposób zaaranżował Bogdan Szczepański, kompozytor, multiinstrumentalista i do tego również kontrabasista Filharmonii Kameralnej. 
– Tak jak uwielbiam ten repertuar i uważam, że jest on słusznie pielęgnowany przez nas, Polaków, tak uważam, że koncertowo bywa on trudny – zauważa Anna Mikołajczyk-Niewiedział. – Jest to takie zwrotkowe śpiewanie, wszyscy to znają, więc ciężko kogoś zaskoczyć jakąś interpretacją. 
A tutaj zetknęłam się z pięknymi aranżacjami Bogdana Szczepańskiego i jestem nimi zafascynowana! – Bardzo podobają mi się te aranżacje, bo w stylu są piękne – dodaje Andrzej Bator, gratulując Bogdanowi Szczepańskiemu talentu i umiejętności.
Łomżyńscy artyści opracowali też trzy utwory zaśpiewane przez PopArt. Nowy aranż do „Zima tuż” przygotował Paweł Lipski, a zaśpiewali Franek Przybylski i Gabrysia Zubrzycka z udziałem 6-osobowego chórku. „Dzień jeden w roku” i równie słynny, ale już ogólnoświatowy, evergreen „White Christmas” kunsztownie zaaranżował Bogdan Szczepański, co było szczególnie słyszalne w w tym drugim, pięknie zaśpiewanym przez Franka Przybylskiego, swingującym utworze. 
– Wykonaliśmy najpiękniejsze kolędy i utwory bożonarodzeniowe – mówi Bernard Karwowski. – Oprócz klasycznych, bardzo często wykonywanych utworów, typu „Dzień jeden w roku” Czerwonych Gitar czy „White Christmas”, mamy też ciekawostkę, bo postanowiliśmy z Frankiem, że pół tego ostatniego utworu zaśpiewa po polsku, pół po angielsku. Mamy też repertuarową perełkę: bardzo piękny utwór „Zima tuż” Andrzeja Rybińskiego, specjalnie na ten koncert zaaranżowany na moją prośbę i pana Jana Miłosza Zarzyckiego przez Pawła Lipskiego.
Była to już kolejna współpraca PopArtu z Filharmonią Kameralną, a jej zwieńczeniem było wspólne wykonanie przez wszystkich wokalistów, młodszych i starszych, „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Jingle Bells”, kolejnego standardu z repertuaru Binga Crosby czy Franka Sinatry.

Wojciech Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę