Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Osiem skrzyń pełnych laptopów dla szkół w Łomży

„Tylko” pół godziny czekali dyrektorzy i wicedyrektorzy 5 szkół na prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego, który miał przekazać im 8 mobilnych pracowni komputerowych na 72 laptopy. Ale że prezydent nie miał czasu dla podwładnych, więc w obecności naczelnika wydziału oświaty UM Pawła Piwowarskiego spotkanie prowadził Maciej Listowski, dyrektor Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji. W siedzibie ŁCRE przy ul. Polnej przekazał sprzęt za 160 tys. zł (z wartego ok. 1 milion 757 tys. zł) projektu ŁCRE pt. „Kształcenie kompetencji kluczowych szansą na lepszą jakość edukacji”.

- Nasz projekt jest dwuletni: zaczął się 1. lipca 2018 r. i będzie realizowany do końca czerwca 2020 r. – przedstawiał szczegóły dyrektor Maciej Listowski. - Obejmuje on różne działania, poszerzając ofertę edukacyjną naszego miasta i stanowiąc inspirację do podejmowania wyzwań w tym obszarze. Oczywiście, dzięki funduszom unijnym, doposażamy też kolejne łomżyńskie szkoły w nowoczesny sprzęt, ale taka współpraca z dyrekcjami i radami pedagogicznymi ma szerszy wymiar. Składają się na nią zajęcia uczniów w małych grupach i szkolenia w pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami.   

Zajęcia dodatkowe dla prawie 500 uczniów
Przede wszystkim, ŁCRE pod wodzą kierownik projektu Katarzyny Jasińskiej i koordynator Iwony Listowskiej, nawiązało kontakty z nauczycielami, którzy sami napisali autorskie programy do zajęć pozalekcyjnych z języków obcych: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i przedmiotów: chemia, biologia, przyroda, geografia, matematyka. Do tego dostali podręczniki z materiałami dodatkowymi jak, na przykład, zbiory zadań, dzięki czemu projekt obejmie uzupełnianie albo rozszerzanie wiedzy przez prawie 500 dzieci i nastolatków w : SP 2, SP 10, III LO, IV LO (ZST) i VI LO („Ekonomik”) oraz SP nr 7, w której nastawiono się na zajęcia specjalistyczne dla dzieci z niepełnosprawnościami. Wśród form edukacji są np. wycieczki do centrów nauki w Warszawie i Gdyni oraz obóz językowy.
Skrzynie z laptopami kosztują łącznie 160 000 zł i po terminie projektu przejdą na własność szkół. Ponadto kosztem 88 tys. zł w dwóch szkołach dokonano remontu i adaptacji pomieszczeń. Autorzy projektu liczą też na podniesienie poziomu zdawalności egzaminu na koniec szkoły podstawowej i matur. Oprócz skrzyń na kołach - stąd wspomniana na początku mobilność pracowni - gdzie ładują się laptopy nauczyciela i uczniów, doposażanie szkół obejmie, m.in., tablice interaktywne, rzutniki, projektory, aparaty fotograficzne, kserokopiarki, wizualizery i materiały eksploatacyjne. Ponadto – siedmioro nauczycieli doskonali się na studiach podyplomowych. - U nas każda sala ma komputer z dostępem do Internetu poprzez sieć wifi, ze względu na funkcjonujący e-dziennik – mówi dyrektor Leszek Sobociński z SP 10, mającej 1300 uczniów w 62 oddziałach, zadowolony z nowoczesnego sprzętu, podobnie jak wicedyrektor SP 10 Jerzy Włodkowski. - Mamy trzy pracownie komputerowe pełne na 14 stanowisk i dwie niepełne na 10 stanowisk do pracy w małych grupach na informatyce.
Uważny Czytelnik zauważy, że skrzyń  jest 8, a szkół 5: bowiem „Ekonomik” dostał 2, a III LO - 3.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę